Menu

Były król Hiszpanii zbiegł do Abu Zabi? Sąd nie zamierza go przesłuchiwać

Były król Hiszpanii zbiegł do Abu Zabi? Sąd nie zamierza go przesłuchiwać
Emirates Palace, gdzie prawdopodobnie przebywa były król, to od 2005 roku najbardziej luksusowy hotel na świecie. Koszt budowy wyniósł ponad 3 miliardy USD. Zarządza nim niemiecka sieć hotelowa Kempinski. (Fot. Wikimedia)
Sąd Najwyższy Hiszpanii oświadczył, że nie przewiduje zastosowania środków zapobiegawczych wobec byłego króla Juana Carlosa, który na początku sierpnia wyjechał na emigrację do Abu Zabi w związku z zarzutami korupcyjnymi.
Reklama

Sędziowie, jak poinformowała agencja Europa Press, stwierdzili w orzeczeniu, że były monarcha nie ma statusu "osoby przesłuchiwanej".

Wniosek o zastosowanie środków zapobiegawczych został skierowany do SN przez separatystyczną katalońską organizację Omnium Cultural. Jej władze wezwały SN do wszczęcia poszukiwań byłego króla międzynarodowym listem gończym oraz zastosowanie środków zapobiegawczych, takich jak np. zajęcie jego ruchomości.

W odpowiedzi sędziowie SN orzekli, że "środków zapobiegawczych nie stosuje się w Hiszpanii wobec osób, które nie mają statusu osoby przesłuchiwanej, takich jak Juan Carlos".

8 czerwca Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił, że wszczęte zostało śledztwo dotyczące korupcji w związku z udziałem konsorcjum 12 hiszpańskich spółek w przetargu na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej. Jedną z podejrzanych osób jest Juan Carlos.

Hiszpanie żywo komentują "ucieczkę" swojego byłego króla... (Fot. Getty Images)

We wtorek premier Hiszpanii Pedro Sanchez pochwalił dwór królewski za zdystansowanie się od "nagannych zachowań" byłego monarchy. Zaznaczył jednak, że wyjazd Juana Carlosa nie może być postrzegany jako ucieczka, gdyż Burbon zgodził się już wcześniej stanąć przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

W opublikowanym na początku tygodnia liście, ojciec obecnego hiszpańskiego monarchy Filipa VI napisał, że decyzja o wyjeździe z kraju wynika z "publicznych reperkusji" dotyczących wydarzeń z jego prywatnego życia. Podkreślił, że służy ona "ułatwieniu" aktualnemu królowi sprawowania urzędu głowy państwa.

Według madryckiego dziennika "ABC", były monarcha wyemigrował do Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dziennik ustalił, że poza czterema członkami ochrony byłemu królowi w podróży do Abu Zabi towarzyszyła jeszcze jedna osoba.

Miejscem pobytu Juana Carlosa ma być Hotel Emirates Palace, jedna z najdroższych na świecie placówek hotelowych. Według informacji mediów, król nie opuścił jeszcze ani razu terenu hotelu.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Były król Juan Carlos planuje opuszczenie kraju

Hiszpania: Premier Katalonii wezwał króla Filipa VI do abdykacji

  Komentarze
  • Uciekł przed
   7 sierpnia, 17:43

   szczepionka zostawił swoj naród jak tchorz uciekajacy z tonacego statku , wielcy wladcy

  • Moko
   8 sierpnia, 12:31

   Tak, tępa dzido, bo wcale nie uciekł przed zarzutem korupcji! Król Hiszpanii uciekł przed szczepieniem, ale reszta rodziny królewskiej została, bo reptilian szczepionki nie dotyczą. Przez pajaca Ziębę i lewo skrętną witaminę C już Ci całkiem mózg wyparował. 🤷🏻‍♀️

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama