Były brytyjski premier poparł utrzymanie Polskiego Klubu w Szkocji
"Polski Klub od dziesięcioleci jest centralnym punktem w życiu Kirkcaldy i Fife. Tak bardzo jesteśmy wdzięczni polskiej społeczności za czasy wojenne i późniejsze oraz za rolę, jaką odgrywają w życiu naszej społeczności i mam nadzieję, że dalsza obecność klubu w Kirkcaldy może być zapewniona" - oświadczył Brown, który był premierem w latach 2007-2010, a od 2005 do 2015 r. reprezentował okręg Kirkcaldy and Cowdenbeath w Izbie Gmin.
Jak podał portal "Fife Free Press", dotychczas ponad 2 800 osób podpisało się pod petycją internetową z apelem do właściciela budynku - Fundacji Stowarzyszenie Kombatantów Polskich w Londynie, o odstąpienie od planów jego sprzedaży na wolnym rynku.
Poparcie dla klubu wyraziły m.in. władze Ingolstadt w południowych Niemczech, które jest miastem partnerskim Kirkcaldy. "Fife Free Press" również zaangażował się w kampanię na rzecz uratowania klubu.
Budynek Polskiego Klubu został zakupiony w 1953 r. ze środków zebranych przez Polaków, którzy pozostali po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii.
Z decyzją o sprzedaży budynku nie zgadzają się władze Polskiego Klubu w Kirkcaldy, którego członkowie próbują zebrać 300 tys. funtów, co pozwoliłoby im na zakup budynku w ramach systemu dającego społecznościom prawo do pierwokupu nieruchomości, gdy są one wystawione na sprzedaż. Jednak warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest uzyskanie poparcia co najmniej 10 proc. okolicznych mieszkańców.
W miniony weekend historię Polskiego Klubu w Kirkcaldy oraz losy kilku jego założycieli opisała na swoim portalu stacja BBC.
Czytaj więcej:
Czechy: Polonia zachęca do deklarowania polskiej narodowości w spisie powszechnym
Powstał film o Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie
USA: Chicagowska Polonia obchodzi rocznicę Konstytucji 3 Maja
56 polskich flag w Gloucestershire z okazji Polish Heritage Days
BBC o polskim klubie w Szkocji, któremu grozi utrata siedziby