Menu

Była rywalka Justyny Kowalczyk szczegółowo zaplanowała swój pogrzeb

Była rywalka Justyny Kowalczyk szczegółowo zaplanowała swój pogrzeb
Nousiainen była ulubienicą Finów. (Fot. Wikipedia/Frankie Fouganthin)
Zmarła rok temu na raka fińska rywalka Justyny Kowalczyk, biegaczka narciarska Mona Lisa Nousiainen - pół roku przed śmiercią, wiedząc już o terminalnej diagnozie, napisała autobiografię, w której m.in. szczegółowo zaplanowała swój pogrzeb.
Reklama

Książka ukaże się na fińskim rynku we wrześniu, lecz media uzyskały dostęp do jej części, którą opublikowały wczoraj, w rocznicę śmierci narciarki.

Z tej okazji prawie wszystkie skandynawskie gazety zamieściły zdjęcie z podium zawodów Pucharu Świata w Libercu 2013, gdzie Finka wygrała sprint przed Justyną Kowalczyk i Norweżką Maiken Caspersen Fallą.

Nousiainen znana z panieńskiego nazwiska Malvalehto była uznawana za jedną z najlepszych sprinterek i w roku 2013 ustanowiła nieoficjalny rekord świata na dystansie 100 metrów. Była ulubienicą Finlandii również z racji studiów w akademii muzycznej im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach w klasie akordeonu, licznych koncertów, pięciokrotnego mistrzostwa kraju w grze na tym instrumencie oraz wygrania konkursu "Złoty akordeon" w 1999 roku.

W marcu 2018 roku zakończyła karierę, a kilka miesięcy później poinformowała o zdiagnozowaniu u niej wyjątkowo złośliwej formy raka żołądka. Zmarła 29 lipca ubiegłego roku w wieku 36 lat.

W autobiografii opisała m.in. szczegółowo jak ma wyglądać jej pogrzeb. Życzyła sobie aby jej prochy rozsypane były w tych miejscach świata, gdzie mieszkają jej krewni, aby mogli ją odwiedzać. "Dom był dla mnie zawsze najważniejszy i w ten sposób pozostanę w nim na zawsze z moimi bliskimi" - napisała biegaczka.

Laura Arffman dziennikarka, która pomagała napisać książkę, przyznała na łamach gazety "Ilta-Sanomat", że "Mona Lisa bardzo chciała napisać książkę o diametralnej zmianie życia z perspektywy zdrowego, wyczynowego sportowca do ciężko chorego umierającego pacjenta".

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama