Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie media: Raport ws. imprez na Downing Street może pojawić się już dzisiaj

Brytyjskie media: Raport ws. imprez na Downing Street może pojawić się już dzisiaj
Johnson jest gotowy do tego, by odpowiedzieć na pytania policji, choć nie uważa, by podczas żadnego z domniemanych przyjęć złamał prawo. (Fot. Getty Images)
Raport z wewnętrznego dochodzenia w sprawie imprez na Downing Street i w innych budynkach brytyjskiego rządu w czasie restrykcji covidowych może zostać opublikowany już dzisiaj - podała stacja Sky News.
Reklama
Reklama

Według Sky News, Sue Gray, urzędniczka prowadząca dochodzenie, otrzymała zdjęcia, na których premier Boris Johnson oraz inne osoby trzymają butelki wina i nie zachowują dystansu społecznego.

Po tym, jak wczoraj przed południem londyńska policja metropolitalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie "szeregu" wydarzeń na Downing Street i w innych budynkach rządowych pod kątem złamania restrykcji covidowych, w brytyjskich mediach pojawiły się przypuszczenia, że publikacja raportu Sue Gray może zostać wstrzymana do czasu zakończenia policyjnego śledztwa. To odsunęłoby na pewien czas wiszącą nad Johnsonem groźbę odwołania go z funkcji lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji ze stanowiska premiera, bo według źródeł, na które powołuje się Sky News, śledztwo policyjne potrwa raczej "tygodnie niż dni".

Jednak, jak podała wczoraj wieczorem Sky News, policja nie wniosła sprzeciwu wobec publikacji raportu przed zakończeniem jej śledztwa. Prawdopodobnie będzie zawierał faktyczny opis tego, co wydarzyło się podczas wielu domniemanych imprez i może zawierać ocenę, czy wydarzenia te naruszyły obowiązujące wówczas zasady.

Rzecznik Johnsona powtórzył, że rząd chce, by raport opublikowany został "tak szybko, jak to możliwe" i podkreślił, że biuro premiera nie próbuje zablokować jego publikacji. Zapewnił też, że Johnson jest gotowy do tego, by odpowiedzieć na pytania policji, choć nie uważa, by podczas żadnego z domniemanych przyjęć złamał prawo.

Wcześniej Johnson zobowiązał się, że po publikacji raportu Sue Gray złoży oświadczenie i będzie odpowiadał na pytania posłów.

Od raportu Sue Gray wielu posłów Partii Konserwatywnej uzależnia decyzję, czy złożyć wniosek o wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona jako jej lidera. Aby takie głosowanie zostało przeprowadzone, musi się o to zwrócić co najmniej 15 proc. posłów tego ugrupowania, co obecnie oznacza 54 osoby.

Czytaj więcej:

Były doradca premiera: Johnson wiedział o imprezach i skłamał w Izbie Gmin

Johnson: Nikt mi nie mówił, że przyjęcie w ogrodzie jest wbrew regułom

Raport w sprawie imprez na Downing Street zapewne w przyszłym tygodniu

Wszczęto śledztwo w sprawie imprez na Downing Street

  Komentarze
  • Klamczuszki
   26 stycznia, 12:15

   Czy mozna tego polglowka wywalic na zbity pysk wreszcie? Nie moge na ta krzywa, zaklamana do granic niemozliwosci, morde juz patrzec dluzej. te same odczucia mialem z reszta w stosunku do poprzednikow jak May czy Camero(o)n.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.05.2022
  GBP 5.4735 złEUR 4.6366 złUSD 4.3832 złCHF 4.5061 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama