Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie
Niemcy są celem numer jeden dla brytyjskich przedsiębiorców chcących czerpać korzyści z bogatego rynku UE. Na zdjęciu: widok na centrum biznesowe we Frankfurcie. (Fot. Getty Images)
Brytyjski biznes szuka nowej 'bezpiecznej przystani', aby pozostać na jednolitym i bogatym rynku UE i uniknąć znacznych obciążeń biurokratycznych. Z danych niemieckiej grupy Germany Trade & Invest (GTAI) wynika, że szczególnym zainteresowaniem Brytyjczyków cieszą się właśnie Niemcy.

Reklama
Reklama

Prasa na Wyspach powołuje się na statystyki GTAI, z których wynika, iż "trwa masowy exodus brytyjskiego biznesu do Niemiec". Zainteresowanie Brytyjczyków jest na tyle duże, że pozwoliło Niemcon osiągnąć najwyższy w historii tego kraju poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Aby zrozumieć skalę zjawiska, wystarczy spojrzeć na dane z 2021 r. i zestawić je z danymi za 2022 r. W 2021 r. inwestycje z Wielkiej Brytanii oszacowano na 6 mld funtów - rok później na 22 mld funtów. To niemal czterokrotny wzrost w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Brytyjski biznes dotkliwe odczuł konsekwencje Brexitu. (Fot. Getty Images)

Brytyjskie firmy tylko w ubiegłym roku rozpoczęły ponad 170 dużych projektów w Niemczech – o 21 procent więcej niż w 2021 r.

"Firmy z całego świata doceniają wielkość niemieckiego rynku, wysoką jakość ram prawnych, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, świetną infrastrukturę oraz środowisko badawczo-rozwojowe" - skomentował dane Robert Hermann, dyrektor generalny GTAI.

"Właśnie dlatego mamy tak wiele amerykańskich firm w kraju. Jeśli zaś chodzi o Brytyjczyków, stało się to dla nich bezpieczne miejsce do prowadzenia działalności w UE po Brexicie" - dodał.

Handel wewnątrz UE kusi Brytyjczyków. (Fot. Getty Images)

W ubiegłym roku właściciel marki Sports Direct - Frasers Group - poinformował o zamiarze utworzenia nowej placówki dystrybucyjnej w Niemczech. Później wyjaśniono, że będzie ona w rzeczywistości pełnić rolę głównej siedziby firmy w UE.

Podobną decyzję podjęły setki dużych firm i korporacji, które omijają w ten sposób nowe regulacje prawne i prowadzą handel wewnątrz UE bez konieczności płacenia ceł i podatków.
 

Czytaj więcej:

Szef Ryanaira: "Oderwani od rzeczywistości zwolennicy Brexitu wkrótce poumierają"

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   26 maja, 18:32

   JoBo i co ty na to? wychodzi na to, ze to prawda co ludzie pisali. wszyscy uciekaja z wysp jako, ze miod i mleko sie konczy! Brexshit kasa a od listopada dalsze brexshitowe przepisy beda implementowane!!! Jobo srobo!

  • Pan Jurek
   27 maja, 10:39

   Dzisiaj redaktor jobo ma wolne wobec tego nie ma plucia na Polskę i wychwalania patologii angielskiej tylko prawda jest pisana sobotę i niedzielę lubię na Londynku

  • UK rowna się zero
   27 maja, 11:25

   Potężną recesję tutaj już w tej chwili się zapowiada na channel 4 news właśnie słucham, ze względu na wysokie stopy procentowe i niski wzrost który jest bliski zera 0.3 procent od 10 lat a domy i mieszkania i rent cały czas w górę okropieństwo, coś takiego jest w Kalifornii gdzie ludzie lądują na ulicach, bo nie stać ich na życie a kontrakty na pracę zero hours za minimalną stawkę.

  • Cwaniak z FED
   27 maja, 18:25

   do UK rowna sie zero...
   pozwol,ze w kilku slowach opisze Ci dlaczego sa podnoszone stopy procentowe. Odnosze wrazenie,ze cos tam gdzies slyszales...Gdy ceny w gospodarce rosną za szybko, czyli gdy inflacja jest zbyt wysoka, podniesienie stóp procentowych pomaga sprowadzi ja(inflacje) do sredniego poziomu oscylujacego w granicach2-4 procent...

  • Wieśmac Jobo
   27 maja, 21:09

   Pozdrawiam i pytam dlaczego Peugeot kupił Vauxhalla ? Zajeżdżam w 2021 do salonu, kupować trzeci nowy samochód a tu firma przejęta przez Francuzow. Nawet moja mokka jest na jego podwoziu. Pozdro. P S. Panie redaktorze R., kiedy dostanę szmalec za , "redaktorowanie "?

  • Czytelnik anonimowy
   28 maja, 11:57

   @Wieśmac Jobo

   zeby tacy jak ty mieli czym jezdzic! PCP to nie kupno to wynajem, wiec ty nie kupules a wynajales 3 samochod a tak tylko robia jelenie jak ty!! vouxhall typowe moto dla chavs!!

  • UK rowna się zero
   28 maja, 12:09

   Cwaniak z FED bzdury wystarczy że posłuchasz sobie video na channel 4 news albo poproś kogoś aby ci przetłumaczył jeśli angielskiego me ani be, oni tam wyjaśniają co i jak to działa i co tutaj będzie się działo, ja wolę słuchać profesjonalistów a nie troli jak ty nie mających pojęcia o życiu ani o tym kraju.

  • Do pajaca jobo
   28 maja, 12:24

   Wieśmac Jobo patolu z materaca Peugeot kupił Vauxhall jeszcze w 2017 roku czyli przed twardym brexitem pl prostu Francuzi chcieli wykupić to byle co bankrutujące inne marki brytyjskie pajace sprzedali chińczykom np jaguar czy mg motor pajace sprzedali taki fajny samochód Chińczykom i teraz produkują go tylko w Szanghaju.
   Żal mi pajacy jak ty nie mających pojęcia o kraju w którym mieszkają

  • Wieśmac Jobo
   29 maja, 05:40

   @Czytelnik...Samochód ma mnie przewieźć wygodnie, szybko i bezpiecznie z punktu A do punktu B. Te wymagania spełnia moja zielona mokka z 2021. Za 3 lata będzie spłacona bez żadnego baloona. Widzisz, za moim autem poza tym każdy się obejrzy, a za twoją 15 letnią, koniecznie czarną ( tak, jak lubią ruscy ) obejrzą się co najwyżej buraki z twojego grajdolka.

  • UK to koniec
   29 maja, 06:28

   Kolega się właśnie przeniósł do Danii 3 miesiące temu jest fachowcem od domontowania rur nie rozspawania ale tylko ręcznego demontowania, pracę znalazł szybko i placa jest 4 razy wyższa na czysto na na miesiąc 7 tysięcy funtów w przeliczeniu po zapłacie podatku w Londynie zarabiał 650 funtów na tydzień.

  • Czytelnik anonimowy
   29 maja, 09:43

   @Wieśmac Jobo
   jasne wszyscy sie ogladaja za zielonymi mokkami - boohahaha co ty mi tu wyjerzdzasz z ruskimi? ty masz paranoje chlopcze. burakiem ze wsi to ty jestes na londynku najwiekszym!! ani stylu ani klasy typowy wiesniak z zadupia polski!! zalosny maly tasmowy wyrobnik troll!!

  • Zenek z pod Arabskiego
   29 maja, 12:17

   @ UK to początek. A czy kolega z Danii zwierzył Ci się ile kosztuje wynajęcie pokoju, mieszkania w Dani? Wspomniał ile kosztuje bochenek chleba , kilo pomidorów lub makaron? Dodał czy jest członkiem związku zawodowego czy nie? A dodał czy pracodawca opłaca mu kwaterę? Czy mieszka w 20 w barakach? A podzielił się jak wygląda życie bez duńskiego czy można coś załatwić w urzędzie? Wiele takich bajek słyszałem a później wychodzi że gorzej niż w UK.

  • Wieśmac Jobo
   29 maja, 21:29

   @Czytelnik, co ty mi tu wyjeRZdzasz nie uku.Naucz się pisać, głą bie. Chciałoby się rzec o " kulturze i sztuce". Gdy widzę taką sztukę, jak @czytelnik, to trudno zachować kulturę.

  • Wtorek
   30 maja, 10:24

   zamknij sie Wieśmac Jobo w koncu, znowu sie do kogos dowalasz za literowki bo ci koles dobrze pojechal i mial racje. Czytelnik nie ma sensu z tym baranem sie klucic bo to zalosny troll i jak widac zabolalo go to co napisales. Ja i wielu tutaj mamy podobne zdanie o tym marnym trollu. Zielone mokki ja pierdziele masz sie czym chwalic wiesniaku marnoto tasmowy donosicielu!! Zalosny jestes, i jak zwykle zadnych argumentow tylko literoweczki. Ale cie musialo to co czytelnik napisal scisnoc , plakales? Jak ty sie czujesz z tym jak coraz wiecej ludzi ma cie dosyc i zwyczajnie cie nie znosi!?

  • Wtorek
   30 maja, 11:42

   a i zeby nie bylo, powinienem napisas "SCISNAC" a nie scisnoc zebys sie nie czepial wiesniaku!

  • Wieśmac Jobo
   30 maja, 19:31

   Te, @czytelnik, @wtorek właśnie dzwonil i chciał się dowiedzieć, co się stało z piątkiem.

  • Kozak
   30 maja, 21:39

   Do Wtorek: nie pisz je*lopie za wszystkich bo oprócz ciebie i kilku patoli, którzy nie umieją sobie w życiu poradzić i w każdym kraju im będzie zle nikt tu głupot nie pisze. 7k funtów w Danii hahahahahaha wy to jesteście dzbaneczniki serio

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama