Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie uczelnie apelują o ochronę swoich zagranicznych studentów

Brytyjskie uczelnie apelują o ochronę swoich zagranicznych studentów
Czy zagraniczni studenci w Wielkiej Brytanii naprawdę mogą czuć się niebezpiecznie? (Fot. Getty Images)
Studenci i wykładowcy stali się ofiarami rasistów, którzy uaktywnili się w Wielkiej Brytanii po referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Władze uniwersytetów nawołują więc o szczególną wrażliwość i ostrożność przed ksenofobicznymi zachowaniami.
Reklama
Reklama

Przedstawiciele organizacji „The Russel Group”, która skupia 24 brytyjskie uczelnie opublikowali komunikat, w którym krytykują wszelkie przejawy dyskryminacji i „mowy nienawiści” skierowane do studentów spoza Wielkiej Brytanii. W piśmie zaznaczyli również, że z całą surowością nie będą tolerować takiego zachowania. Zaznaczyli ponadto, że wszystkie uczelnie z Wysp są dumne z narodowej różnorodności swoich żaków.

Wykładowca londyńskiej uczelni King’s College London Jonathan Grant na swoim blogu opisał incydent z udziałem swojej żony. Małżonka profesora jest z pochodzenia Hiszpanką, na ulicach Cambridge ktoś krzyczał w jej kierunku: „Wynoś się, śmieciu!”.

Polska doktorantka z University of Manchester Agata Brzeźniak zdradziła, że podczas jednej z podróży miejskim autobusem współpasażerka powiedziała jej, że powinna się bać i że niedługo będzie musiała starać się o wizę pobytu w Zjednoczonym Królestwie.

Młodzi Polacy martwią się również o czesne po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Obecnie nasi rodacy płacą za studia tyle samo, co rodowici mieszkańcy Wysp, czyli 9 tys. funtów. Obywatele krajów unijnych do tej pory mogli korzystać z możliwości zaciągnięcia kredytu na studia na preferencyjnych warunkach. Po formalnym zatwierdzeniu Brexitu, młodzi Polacy mogą stracić te przywileje.

Liczba studentów z Polski w roku naszego wstąpienia do Unii Europejskiej wynosiła 2 165. W roku 2010/2011 w Wielkiej Brytanii studiowało 7,3 tys. Polaków, w 2014 o ponad 1 tys. mniej, bo 5,2 tys.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama