Menu

Brytyjskie media o beatyfikacji Ulmów: Pierwszy raz beatyfikowano całą rodzinę

Brytyjskie media o beatyfikacji Ulmów: Pierwszy raz beatyfikowano całą rodzinę
Uczystość beatyfikacji rodziny Ulmów odbyła się wczoraj w miejscowości Markowa na podkarpaciu. (Fot. Twitter/EpiskopatNews)
Brytyjska stacja BBC pisząc o uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbyła się wczoraj w Markowej, zwraca uwagę, że w odróżnieniu od Europy Zachodniej, w okupowanej przez Niemców Polsce karą za ukrywanie Żydów była zbiorowa egzekucja.
Reklama
Reklama

Jak informuje BBC, pod koniec 1942 r., kierując się chrześcijańskimi wartościami, rolnicy Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem małych dzieci - Stanisławą, Barbarą, Marią, Władysławem, Franciszkiem i Antonim - zaczęli ukrywać ośmioro Żydów w swoim gospodarstwie we wsi Markowa.

W 1944 r. niemieccy żandarmi zastrzelili ukrywających się na strychu Żydów, a następnie wyprowadzili rodzinę Ulmów na zewnątrz, rozstrzeliwując Józefa i Wiktorię, która była wówczas w siódmym miesiącu ciąży, na oczach ich małych dzieci - najstarsze miało osiem lat, najmłodsze 18 miesięcy. Dzieci zostały następnie zastrzelone.

BBC przypomina, że "w 1939 r. w Polsce mieszkała największa społeczność żydowska w Europie, a więcej Polaków (ponad 7 000) niż przedstawicieli jakiejkolwiek innej narodowości zostało uhonorowanych przez Izrael za pomoc Żydom podczas wojny (tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - przyp. red.)". Tym tytułem uhonorowani w 1995 r. zostali też Ulmowie.

Stacja zwraca uwagę, że to pierwszy przypadek w historii Kościoła katolickiego, by cała rodzina została beatyfikowana. Przywołuje też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podziękował papieżowi Franciszkowi za tę "niezwykłą" beatyfikację całej rodziny i "za pokazanie prawdy historycznej o tamtych czasach, o losie Polaków pod okupacją niemiecką".

Przewodniczący nabożeństwu beatyfikacyjnemu kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podkreślił, że Ulmowie za ukrywanie Żydów "zapłacili najwyższą cenę męczeństwa", zaś papież Franciszek, którego słowa były transmitowane na telebimach w Markowej, przekazał, że Ulmowie "reprezentowali promień światła w ciemności" wojny i powinni być wzorem dla wszystkich w "czynieniu dobra i służbie potrzebującym" - relacjonuje z kolei dziennik"The Guardian".

Gazeta pisze, że Kościół stanął przed dylematem w kwestii beatyfikacji nienarodzonego dziecka Wiktorii i uznania go za męczennika, ponieważ m.in. nie zostało ono ochrzczone, co jest wymogiem beatyfikacji. Watykańska Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wydała wyjaśnienie, w którym stwierdziła, że dziecko otrzymało chrzest krwi, ponosząc męczeństwo wraz ze swoją matką.

Czytaj więcej:

Watykan: Sytuacja po śmierci Benedykta XVI jest tak niecodzienna, jak była od jego rezygnacji

Opublikowano wspomnienia o św. Janie Pawle II autorstwa byłego rzecznika Watykanu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama