Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjskie banki ostrzegają: Mamy "epidemię oszustw internetowych"

Brytyjskie banki ostrzegają: Mamy "epidemię oszustw internetowych"
Największą część oszustw finansowych w internecie stanowią przypadki wyłudzeń związanych z podszywaniem się pod kogoś innego, oszustwami inwestycyjnymi i podczas zakupów. (Fot. Getty Images)
W 2022 roku nastąpił znaczny wzrost liczby oszustw, z których większość ma swoje źródła w internecie – ostrzegają czołowe brytyjskie banki.
Reklama
Reklama

Barclays przekazał BBC, że 77% przypadków oszustw ma obecnie miejsce w mediach społecznościowych, na giełdach sprzedaży internetowych i w aplikacjach randkowych.

Z kolei TSB podał, że największą część oszustw stanowią przypadki wyłudzeń związanych z podszywaniem się pod kogoś innego, oszustwami inwestycyjnymi i podczas zakupów. Oszustwa polegające na podszywaniu się pod czyjeś konto na WhatsApp potroiły się w ciągu roku, natomiast fałszywe oferty na facebookowym Marketplace wzrosły dwukrotnie.

Ponadto odnotowano "ogromny wzrost liczby oszustw" na platformach należących do firmy Meta, takich jak WhatsApp i Facebook. Rzecznik Meta wyjaśnił BBC, że jego zdaniem oszustwa są "problemem całej branży".

Liz Ziegler, dyrektorka ds. przeciwdziałania oszustwom w Lloyds Banking Group, przekazała BBC, że banki stoją obecnie w obliczu "epidemii oszustw".

Tymczasem TSB stwierdził, że 60% przypadków oszustw zakupowych, które są notowane - gdzie oszust oferuje przedmiot, którego nigdy nie zamierza wysłać do kupującego - dzieje się na facebookowej giełdzie Marketplace, a dwie trzecie przypadków oszustw związanych z podszywaniem się, dzieje się na komunikatorze WhatsApp.

Bank twierdzi, że w zeszłym roku udzielił 2 650 zwrotów pieniędzy związanych z takimi przypadkami.

Paul Davis, dyrektor ds. zapobiegania oszustwom w TSB, oświadczył, że jego zdaniem firmy z branży mediów społecznościowych "muszą pilnie uporządkować swoje platformy", aby chronić konsumentów.

Według najnowszych danych organizacji UK Finance, która reprezentuje sektor bankowy i finansowy, w pierwszej połowie 2022 roku zostało zwrócone klientom 56% łącznej kwoty utraconej w wyniku oszustw.

Wiele banków, w tym NatWest, Lloyds i Barclays, przystąpiło do porozumienia pod nazwą Contingent Reimbursement Model Code, którego celem jest zwracanie pieniędzy osobom, które padły ofiarą oszustwa związanego z autoryzowaną płatnością typu APP (Authorised Push Payment).

Oszustwo APP polega na tym, że osoba zostaje podstępnie nakłoniona do przelania pieniędzy na konto prowadzone przez oszusta.

Bank TSB twierdzi jednak, że dokonuje zwrotów aż w 97% wszystkich przypadków oszustw, z jakimi ma do czynienia, i apeluje do innych banków o pójście w jego ślady.

Czytaj więcej:

Brytyjski bank przestrzega przed rosnącą liczbą oszustw przy zakupie biletów na koncerty i imprezy

Brytyjski rząd wypowiada wojnę oszustom telefonicznym i internetowym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.05.2024
    GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama