Menu

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych

Brytyjski rząd ogłosił program pomocy dla samozatrudnionych
Rishi Sunak ogłosił program pomocowy dla samozatrudnionych wczoraj wieczorem. (Fot. Getty Images)
Osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą ubiegać się o dotację w wysokości 80% ich średnich miesięcznych zysków - ogłosił minister skarbu Rishi Sumak. Program ma na celu pomoc osobom samozatrudnionym, które nie radzą sobie z finansowymi skutkami koronawirusa.
Reklama

Pieniądze - maksymalnie do 2 500 funtów miesięcznie - zostaną wypłacone jednorazowo, ale jest to możliwe najwcześniej na początku czerwca.

 • Osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą mogły ubiegać się do HMRC o dotację w wysokości 80% ich średnich miesięcznych zysków w ciągu ostatnich trzech lat - maksymalnie 2 500 funtów.
 • Co najmniej połowa tych dochodów musi pochodzić z działalności zarejestrowanej w zeznaniu podatkowym złożonym w styczniu 2018-19 - każdy, kto nie dotrzymał terminu złożenia wniosku, ma cztery tygodnie na wykonanie tego zadania i nadal się kwalifikuje.
 • Program jest otwarty dla osób zarabiających poniżej 50 000 funtów rocznie - progu tego nie przekracza 3,8 miliona z 5 milionów osób zarejestrowanych jako osoby samozatrudnione.
 • W przeciwieństwie do programu pracowniczego, osoby prowadzące działalność na własny rachunek mogą nadal pracować po otrzymaniu wsparcia.
 • Pieniądze, datowane do marca, trafią bezpośrednio na konta bankowe wnioskodawców, ale dopiero w czerwcu.
 • Dotacje będą podlegały opodatkowaniu i będą musiały być wykazywane na deklaracjach podatkowych do stycznia 2022 r.
 • Właściciele firm, którzy wypłacają sobie dywidendę, nie są objęci ubezpieczeniem.
 • Program nie obejmuje osób, które dopiero niedawno przeszły na samozatrudnienie.

"Wszystkim tym, którzy pracują na własny rachunek i którzy słusznie niepokoją się i martwią o kilka następnych miesięcy, mówię: nie zostaliście zapomniani, nie zostawimy was z tyłu i jesteśmy w tym wszyscy razem" - zapewnił Sunak na konferencji prasowej w Downing Street.

Minister zapewnił, że podobnie jak w przypadku finansowania przez państwo pensji osób na etacie, również system pomocy dla samozatrudnionych, w razie potrzeby, zostanie przedłużony.

"To, co robimy, będzie, jak sądzę, jedną z najbardziej znaczących interwencji ekonomicznych podjętych w jakimkolwiek momencie w historii państwa brytyjskiego i przez jakikolwiek rząd na świecie" - zauważył.

Jak szacują dwa think tanki, Resolution Foundation i Instytut Studiów Fiskalnych (IFS), zapowiedziane wczoraj działania będą kosztowały brytyjski rząd około 10 miliardów funtów.

Czytaj więcej:

Koronawirus wstrzymuje budowy w UK. Ale nie wszystkie

Liczba przypadków Covid-19 wzrosła w UK do 9 529

UK: Po raz pierwszy ponad 100 zgonów jednego dnia

  Komentarze
  • Alicja
   27 marca, 08:17

   A do czerwca....zęby w ścianę. Samozatrudnieni, w wiekszości nie maja oszczędności a muszą z czegość zapłacić rent, media czy kupić żywność.

  • Czytelnik anonimowy
   27 marca, 08:29

   A do czerwca zęby w ścianę!!!

  • Ja
   27 marca, 08:37

   A do czerwca z czego ci ludzie maja zyc i oplacac sie z zasilku 90 f tyg..? I dlaczego jednorazowo ma byc wyplacona ta pomoc tylko ? Ja jestem na umowie.dzieki bogu ale moj szwagier jest samozatrudniony wiec teraz martwie sie o niego 😣

  • ChefskaPasja
   27 marca, 09:22

   Zęby w ścianę.. Martwię się o szwagra...
   Dajcie spokój, martwcie się o siebie.
   Wypłacane jednorazowo jako miesięczna wypłata. Sam nie mam dużo, ale uważam, że zawsze trzeba mieć odłożone trochę grosza na czarna godzinę która w tym wypadku wybiła.
   90£ na tydzień? To i zasiłek na chatę aplikujcie, proste.
   Dochody zmniejszane by podatku nie placic, żeby więcej grosza było w większości przypadków. To gdzie ten grosz się pytam?
   Dobrze, że rząd wspiera bo miejmy nadzieję, że już nigdy coś takiego się nie wydarzy za naszego życia, po to płacimy podatki by skorzystać z tego jak teraz.

  • Adamek
   27 marca, 09:32

   Bi trzeba odkladac na black godzine. Wszyscy cos maja bez sciemy nieroby

  • Pawel
   27 marca, 09:32

   Trzeba bylo oszczedzac a nie wydawac na Imprezy dragi i alkochol.
   Kazdy biedny teraz ale przed epidemia tylko pluc potrafiliscie na ten kraj i rzad.

  • Tede
   27 marca, 09:54

   Chefska pasją Adamek i Paweł... Czym więcej was po łbie klepią tym bardziej wam się podoba... Tak jest dobrze tylko mocniej poproszę ... Od razu z tekstem że trzeba mieć odłożone na czarną godzinę etc... ta "godzina może potrwać 13-18 miesięcy... a dwa że już wchodzi temat zasiłku .... To z czego będziecie odkładać z zasilku?Brytyjczycynarzekają że mieszkają w skrajnej niedzie jako jeden z najbogatszych krajów świata ...Zapomnieliście tylko podziękować że możecie oddychać... I to właśnie dlatego nie pasujecie do tego ustroju drogie komuchy. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dniami .

  • Huron
   27 marca, 10:06

   Czyli tylko zero hour zostali na lodzie...

  • Po co wracac do
   27 marca, 10:06

   Polski , tam tez w domach siedziec wam kaza , posluszenstwo bo jak nie to 30 tys kary , nieroby to te menele nic nie robiacy zerujacy na innych

  • Ada
   27 marca, 11:14

   Dobre i to a w polsce to dopiero problemy ludzie maja finansowe ,siostra musiala zamknac zaklad i grosze jednorazowo jej dadza ze nawet na oplaty nie starczy juz nie mowiac o przezyciu ,dobrze ze maz zaradny

  • On
   27 marca, 12:05

   Naprawde 80% polakow w angli zyje z tygodnia na tydzien?ludzie!!!niemacie oszczednosci?mieszkacie na pokojach,zyjecie od wyplaty do wyplaty?ja jestem samozatrudnionym moj dochod w 2018-19 to 56 tys£ mam odlozone pieniadze na 5 lat!!!miesiadz czy 3 to zadna przerwa.przyjechaliscie za granice by zarabiac a nie popadac w dlugi lub ciagnac benefity!!

  • Do on
   27 marca, 19:33

   Mam housebenefit 179f tyg. I universal credit 320 na 4 tyg. Ale choroba mi jak na razie nie pozwala na prace. Gdy wyzdrowieje zapier.... Do łopaty. Bez zadnego wstydu. Te panstwo bardziej mi tu pomogło niz w polsce. Boris wracaj do zdrowia a wy jak chcecie to wracac!!!! Tylko do czego

  • Tomasz exe
   28 marca, 12:40

   Wszystko fajnie będzie pomoc itd.
   Ale czy ktoś z was moi drodzy policzył ile brytyjski rząd zaoszczędzi na covid 19, jak na przykład co jest bardzo przykre, umrze 2% populacji kraju w znacznej większości to emeryci ile miliardów funtów rocznie pan premier zaoszczędzi??? Myślę że sporo więcej niż wyda na pomoc dla biednych podatników.
   Życzę wszystkim zdrowia bo ono jest najważniejsze. 👍

  • BrexitMan
   3 kwietnia, 11:04

   Jak to nie maja oszczednosci samozatrudnieni? to ja nie jestem samozatrudniony i mam oszczednosci zarabiajac 29 kola rocznie ,placac co tydzien IN a nie co 3 miechy, to po co byc tym samozatrudionym sie pytam jak oszczednosci nie maja,aa juz wiem zeby polaczek jeden zcdrugim mowil ze ma firme swoja w uk haha nic bym wam nie dal i tyle,selfemployed wow wow

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Reklama