Menu

Brytyjski rząd usunął Portugalię z "zielonej listy" podróży

Brytyjski rząd usunął Portugalię z "zielonej listy" podróży
Portugalia została usunięta z listy krajów bezpiecznych dla podróżnych, ponieważ rząd chce dać Wielkiej Brytanii "najlepszą możliwą szansę na wyjście z lockdownu" 21 czerwca. (Fot. Getty Images)
Portugalia, jedyny dotychczas realny cel podróży wakacyjnych dla mieszkańców Wielkiej Brytanii, zostanie zdjęta z brytyjskiej 'zielonej listy' krajów, po przyjeździe z których nie trzeba odbywać kwarantanny - ogłosił wczoraj minister transportu Grant Shapps.
Reklama
Reklama

Brytyjski rząd dokonał wczoraj pierwszego przeglądu list w ramach obowiązującego od 17 maja w podróżach zagranicznych systemu świateł drogowych. Kraje oznaczono wówczas kolorami - zielonym, żółtym i czerwonym, a od przypisania ich do poszczególnych kategorii zależy, czy wyjazd w dane miejsce jest dozwolony, ile testów na obecność koronawirusa trzeba wykonać, a także czy i jaki rodzaj kwarantanny odbyć po powrocie.

Na "zielonej liście" znalazło się pierwotnie 12 państw i terytoriów, ale ponieważ część z nich wymaga kwarantanny od przyjeżdżających, a część to niewielkie lub trudno dostępne terytoria, jedyną na liście realną destynacją była Portugalia.

Jednak brytyjski rząd nie tylko nie zdecydował się na dopisanie do listy żadnego nowego kraju, ale też przeniósł Portugalię z zielonej na żółtą. Zmiana, która wejdzie w życie we wtorek, 8 czerwca, o godz. 4:00 rano, oznacza, że przyjeżdżający z niej będą musieli oprócz jednego testu przed wylotem wykonać także dwa po przylocie (a nie jeden jak dotychczas) oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Transportu, sytuacja w Portugalii - gdzie liczba zakażeń niemal się podwoiła w porównaniu ze stanem sprzed trzech tygodni - wymaga podjęcia szybkich działań, aby chronić postęp w walce z pandemią, który udało się osiągnąć w Wielkiej Brytanii dzięki szczepionkom, i aby możliwe było dalsze, zaplanowane na 21 czerwca, poluzowanie restrykcji.

Ponadto, w ramach zmian na "czerwoną listę" wpisano siedem kolejnych państw: Afganistan, Bahrajn, Egipt, Kostarykę, Sri Lankę, Sudan oraz Trynidad i Tobago, co oznacza, że lista ta liczy już 50 pozycji. Wyjazd do krajów z "czerwonej listy" jest zabroniony, z wyjątkiem absolutnie niezbędnych sytuacji, a przyjeżdżać z nich mogą tylko obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, przy czy po przyjeździe muszą odbyć płatną 10-dniową kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli.

Na zielonej liście pozostanie od wtorku 11 państw i terytoriów: Izrael, Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Brunei, Gibraltar, Islandia, Wyspy Owcze, Falklandy, Wyspa Św. Heleny wraz z Wyspą Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha oraz niemające stałej populacji wyspy Georgia Południowa i Sandwich Południowy.

Polska, podobnie jak wszystkie pozostałe państwa Unii Europejskiej, oznaczona jest kolorem żółtym.

Czytaj więcej:

Zielona lista w Anglii: Dokąd można polecieć na wakacje?

British Airways i Heathrow wzywają rząd UK do rozszerzenia "zielonej listy"

Portugalia: Brytyjscy turyści zapłacą €100 kary, jeśli nie założą maski na plaży

Hiszpania od poniedziałku otwarta na zaszczepionych turystów z zagranicy - w tym z UK

Covidowy paszport NHS "cieszy się dużą popularnością"

Branża lotnicza w UK: "Zielona lista" krajów musi być rozszerzona

  Komentarze
  • Sss
   4 czerwca, 10:40

   Rząd do dymisji i to cały

  • Gror
   4 czerwca, 11:17

   Testy ,nowa forma podatku

  • Celestyn76
   4 czerwca, 12:49

   I beda tak dymac ludzi tymi bzdurami

  • Drozdzik
   4 czerwca, 15:19

   Zmienili Portugalię na zielono po to by rozegrać finał ligi mistrzów. (Manchester Citi vs Chelsea Londyn). Final rozegrany i Portugalia na pomarańczowa strefę 😉

  • JoBo
   4 czerwca, 15:27

   Finał Ligi Mistrzów został rozegrany w Porto. Grały dwie angielskie drużyny, więc Portugalia była na zielonej liście. Teraz, już tydzień po meczu, można przepisać ten kraj na żółtą strefę. Niech ktoś napisze, że nie o to chodziło.

  • Greg
   4 czerwca, 16:36

   To inne państwa powinny wpisać UK na czerwona listę jak Niemcy . Wirus szaleje People tested positive Latest data provided on 4 June 2021 Daily 6,238 wzrost o tysiąc z czwartku .
   https://coronavirus.data.gov.uk

  • TA
   4 czerwca, 23:48

   Ale gnoje, tylko dlatego dali Portugalię na zieloną listę, żeby rozegrać sobie meczyk bez wszelkich niedogodności. I niech mi ktoś powie że ta pandemia to nie teatrzyk, robią nas jak chcą. Szkoda mi Portugalii, bo to przepiękny kraj żyjący głównie z turystów, szczególnie rejon Algarve.

  • Billy Bags
   6 czerwca, 01:54

   Szczyt hipokryzji. Wrzucić kraj na "zieloną listę", po to aby rozegrały, 2 angielskie, drużyny finał LM, a po nim usunąć Portugalię z tejże listy, z powody wzrostu zakażeń indyjskiej mutacji wirusa. Tej mutacji, która w Europie była znana głównie w UK :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.07.2021
  GBP 5.3766 złEUR 4.5954 złUSD 3.9017 złCHF 4.2540 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama