Brytyjski rząd planuje znieść unijne przepisy. Dzięki temu wino będzie tańsze

W ramach szeregu planowanych zmian, wina ze statusem produktu z "chronioną nazwa pochodzenia", będą mogły być produkowane z wykorzystaniem szerszej gamy odmian winorośli - w tym odporniejszych na choroby - co zdaniem rządu pozwoli rolnikom na wybór odmian, które będą dla nich odpowiednie i zmniejszy straty wynikające z chorób winorośli.
Jednocześnie zniesione zostaną kosztowne i uciążliwe ograniczenia dotyczące opakowań, takie jak zniesienie obowiązkowego wymogu posiadania przez niektóre wina musujące foliowych kapsli i korków typu "grzybek".
ð· Ministers say plans to cut regulations on the production and marketing of wine will deliver a £180 million boost to the industry https://t.co/hnC5OtmGqH
— The Telegraph (@Telegraph) May 21, 2023
Ponadto wprowadzone zostaną zmiany w zakresie oznakowania importerów i certyfikacji wina, co zdaniem rządu ograniczy biurokrację i koszty ponoszone przez producentów. Przepisy zostaną zmienione tak, aby importowane wino mogło być mieszane, gazowane, słodzone i bezalkoholowe, co według ministrów pozwoli stworzyć więcej linii produktów na rynku brytyjskim i zapewni konsumentom większy wybór.
Przepisy zostaną również zmienione tak, aby umożliwić produkcję i sprzedaż win o niskiej i zerowej zawartości alkoholu, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne.
Branża winiarska popiera proponowane zmiany w tym zakresie, a rząd zapowiedział, że wkrótce rozpocznie konsultacje w ich sprawie.
"Government has to do better" - WSTA on duty hikes, sustainable packaging and DRS - Drinks Retailing News - The Voice of Drinks Retailing https://t.co/aeFI6WYDl7
— WSTA (@wstauk) May 21, 2023
Tymczasem zapowiedź tych zmian jest postrzegana jako próba podsycania przez rząd entuzjazmu wobec projektu ustawy o usuwaniu unijnych przepisów. Na początku tego miesiąca rząd wywołał gniew zwolenników Brexitu, łagodząc tę ustawę.
Minister biznesu Kemi Badenoch wycofała się z wcześniejszego zobowiązania do automatycznego usunięcia około 4 800 przepisów UE, które nadal znajdują się w brytyjskim porządku prawnym po Brexicie, zastępując je skromniejszym zobowiązaniem do ograniczenia około 600 przepisów.
Projekt ustawy powróci do Izby Gmin w tym tygodniu, gdzie rząd będzie usiłował wycofać szereg poprawek przyjętych w Izbie Lordów.
Czytaj więcej:
Szkocja: Debata na temat rosnącej liczby zgonów z powodu alkoholu
Firmy w UK mają ograniczyć alkohol na imprezach pracowniczych
Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych
Morrisons znacząco obniża ceny podstawowych produktów. "Początek deflacji"
Który supermarket najbardziej podniósł ceny w kwietniu?
Czyli teraz kazda berbelucha typu jabol czy tzw nalewka bedzie winem a falszowane bedzie na porzadku dziennym
ale sadze, chcą nas ogłupić tak jak wszędzie najlańszy produkt to alkohol, chleb, tabletki ,,,
prawdziwy raj Anglia to piankny kraj winem pachnoncym