Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd planuje znieść unijne przepisy. Dzięki temu wino będzie tańsze

Brytyjski rząd planuje znieść unijne przepisy. Dzięki temu wino będzie tańsze
Ministrowie twierdzą, że plany ograniczenia przepisów regulujących produkcję i promocję wina przyniosą branży 180 milionów funtów zysków. (Fot. Getty Images)
Jak zapowiedział rząd, klienci będą mogli kupować tańsze i bardziej różnorodne rodzaje wina wskutek planowanego zniesienia przepisów Unii Europejskiej, mających wpływ na brytyjski przemysł winiarski – donosi dziennik 'The Telegraph'.
Reklama
Reklama

W ramach szeregu planowanych zmian, wina ze statusem produktu z "chronioną nazwa pochodzenia", będą mogły być produkowane z wykorzystaniem szerszej gamy odmian winorośli - w tym odporniejszych na choroby - co zdaniem rządu pozwoli rolnikom na wybór odmian, które będą dla nich odpowiednie i zmniejszy straty wynikające z chorób winorośli.

Jednocześnie zniesione zostaną kosztowne i uciążliwe ograniczenia dotyczące opakowań, takie jak zniesienie obowiązkowego wymogu posiadania przez niektóre wina musujące foliowych kapsli i korków typu "grzybek".

Ponadto wprowadzone zostaną zmiany w zakresie oznakowania importerów i certyfikacji wina, co zdaniem rządu ograniczy biurokrację i koszty ponoszone przez producentów. Przepisy zostaną zmienione tak, aby importowane wino mogło być mieszane, gazowane, słodzone i bezalkoholowe, co według ministrów pozwoli stworzyć więcej linii produktów na rynku brytyjskim i zapewni konsumentom większy wybór.

Przepisy zostaną również zmienione tak, aby umożliwić produkcję i sprzedaż win o niskiej i zerowej zawartości alkoholu, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne.

Branża winiarska popiera proponowane zmiany w tym zakresie, a rząd zapowiedział, że wkrótce rozpocznie konsultacje w ich sprawie.

Tymczasem zapowiedź tych zmian jest postrzegana jako próba podsycania przez rząd entuzjazmu wobec projektu ustawy o usuwaniu unijnych przepisów. Na początku tego miesiąca rząd wywołał gniew zwolenników Brexitu, łagodząc tę ustawę.

Minister biznesu Kemi Badenoch wycofała się z wcześniejszego zobowiązania do automatycznego usunięcia około 4 800 przepisów UE, które nadal znajdują się w brytyjskim porządku prawnym po Brexicie, zastępując je skromniejszym zobowiązaniem do ograniczenia około 600 przepisów.

Projekt ustawy powróci do Izby Gmin w tym tygodniu, gdzie rząd będzie usiłował wycofać szereg poprawek przyjętych w Izbie Lordów.

Czytaj więcej:

Szkocja: Debata na temat rosnącej liczby zgonów z powodu alkoholu

Firmy w UK mają ograniczyć alkohol na imprezach pracowniczych

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Morrisons znacząco obniża ceny podstawowych produktów. "Początek deflacji"

Który supermarket najbardziej podniósł ceny w kwietniu? 

  Komentarze
  • Celestyn76
   23 maja, 20:23

   Czyli teraz kazda berbelucha typu jabol czy tzw nalewka bedzie winem a falszowane bedzie na porzadku dziennym

  • Echo
   23 maja, 22:25

   ale sadze, chcą nas ogłupić tak jak wszędzie najlańszy produkt to alkohol, chleb, tabletki ,,,

  • Zostańcie rodacy
   24 maja, 04:46

   prawdziwy raj Anglia to piankny kraj winem pachnoncym

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama