Brytyjski rząd wprowadzi program pożyczek bez oprocentowania dla najuboższych
Program ten jest wspierany przez ministerstwo finansów, ale będzie realizowany przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i innych pożyczkodawców.
Celem programu jest oferowanie awaryjnych pożyczek osobom, które w normalnych warunkach nie otrzymałyby ich, ponieważ nie byłoby ich stać na spłatę odsetek.
Pierwszy program rozpoczął się na początku tego roku i nadal trwa. Obecnie jest on rozszerzany w ramach etapu pilotażowego na różne lokalizacje w Wielkiej Brytanii, która może potrwać do dwóch lat. Po tym czasie zostanie podjęta decyzja o ewentualnym rozszerzeniu programu.
Co oferuje Program Pożyczek Bez Oprocentowania?
- Jest on dostępny tylko dla osób, które nie mają szans na uzyskanie zwykłej pożyczki.
- Można uzyskać pożyczkę w wysokości od 100 do 2 000 funtów (średnia pożyczona kwota wynosi 500 funtów).
- Pożyczkę można zaciągnąć na okres od 6 do 18 miesięcy (średni okres pożyczki wynosi 12 miesięcy).
- Można otrzymać tylko jedną pożyczkę bez odsetek.
Program "No Interest Loan Scheme" jest prowadzony częściowo przez Fair4AllFinance, organizację założoną trzy lata temu przez ministerstwo finansów i ministerstwo kultury, mediów i sportu w celu "wspierania dobrobytu finansowego osób w trudnej sytuacji życiowej", której misją jest "zwiększanie dostępu do sprawiedliwych, przystępnych cenowo i odpowiednich produktów i usług finansowych".
Projekt pilotażowy jest finansowany ze środków przekazanych przez ministerstwo finansów w wysokości 3,8 mln funtów, z dotacji JPMorgan Chase w wysokości 1,2 mln funtów oraz z kapitału pożyczkowego w wysokości do 1 mln funtów pochodzących od poszczególnych jednostek samorządowych, który w Anglii zostanie uzupełniony przez Fair4All Finance.
Obowiązujący w całym kraju etap pilotażowy ma na celu udzielenie pomocy na małą skalę dla około 20 000 osób, które normalnie miałyby trudności z uzyskaniem kredytu.
Jeśli ten etap zakończy się sukcesem, to - jak wynika ze studium wykonalności przeprowadzonego przed pandemią - pełna skala programu mogłaby objąć 500 000 osób. Jak sugeruje jeden z ekspertów, dzięki kryzysowi związanemu z kosztami utrzymania, teraz jeszcze więcej osób może się do niego kwalifikować.
Czytaj więcej:
2 na 5 osób korzystających z opcji "kup teraz, zapłać później" zadłuża się, aby spłacić ratę