Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd "nie robi wystarczająco dużo, aby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem"

Brytyjski rząd "nie robi wystarczająco dużo, aby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem"
Zdaniem organu NAO, rząd niewystarczająco jasno komunikuje się ze społeczeństwem, które nie do końca rozumie np. sens istnienia stref ULEZ. (Fot. Getty Images)
Na Wyspach nie jest robione wystarczająco dużo, aby osiągnąć cele dotyczące zanieczyszczenia powietrza do 2030 r. - ostrzegł organ kontrolny National Audit Office (NAO). Brytyjska opozycja podkreśla, że 'na bierności rządu ucierpi zdrowie ludzi'.

Reklama
Reklama

Według organu nadzorującego wydatki publiczne, "rząd nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów ograniczenia zanieczyszczenia powietrza do końca dekady".

"Istniejące środki i inicjatywy nie wystarczą do osiągnięcia większości celów rządu w zakresie jakości powietrza do 2030 r." - podkreśla National Audit Office w swoim najnowszym raporcie.

Podczas gdy zanieczyszczenie powietrza znacznie zmniejszyło się na przestrzeni dziesięcioleci, Wielka Brytania wciąż narusza prawne limity dotyczące obecności dwutlenku azotu w powietrzu.

Istnieją również poważne obawy dotyczące wpływu na zdrowie drobnych pyłków PM2,5. W tej sprawie rząd ma zamiar ogłosić nowe inicjatywy dopiero jesienią.

Cząsteczki PM2,5 - co udowodniono - są w stanie przedostać się do płuc przez drogi oddechowe i powodować problemy zdrowotne. Uważa się, że odpowiadają one za "dziesiątki tysięcy zgonów rocznie".

W swoim raporcie NAO stwierdza również, iż ​​ludzie nie mają łatwego dostępu do informacji o stanie jakości powietrza w okolicy. Według organu, ministerstwo środowiska (DEFRA) powinno opracować bardziej przystępny sposób prezentowania informacji na ten temat.

Jednocześnie eksperci z biura kontroli wskazali, iż rząd powinien lepiej komunikować się w sprawie wprowadzania opłat i ustalania tzw. stref czystego powietrza. Zwrócono uwagę, iż tego rodzaju inicjatywy "spotykają się ze społecznym sprzeciwem", ponieważ "uważane są za próbę zarabiania pieniędzy na kierowcach". 

"Ludzie nie rozumieją, w jakim celu powstają takie strefy i jak bardzo są potrzebne" - wyjaśniono. 

Czytaj więcej:

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Londyn: Rekordowy poziom zanieczyszczenia powietrza. Jest apel o ograniczenie aktywności

Wielka Brytania wydała zgodę na eksploatację gazu z nowego pola na Morzu Północnym

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama