Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski ośrodek analityczny: Koszt trwających od roku strajków na kolei to 5,5 mld funtów

Brytyjski ośrodek analityczny: Koszt trwających od roku strajków na kolei to 5,5 mld funtów
Strajki kolejowe w UK nie tylko utrudniają życie pasażerom, ale przynoszą duże straty dla krajowej gospodarki. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Ciągnące się od prawie roku strajki na brytyjskich kolejach kosztują gospodarkę ponad 5,5 mld funtów - szacuje londyński ośrodek analityczny Centre for Economics and Business Research (CEBR). Wczoraj odbywał się kolejny, już trzeci w tym tygodniu, protest.
Reklama
Reklama

Wczorajszy strajk, podobnie tak ten środowy, zorganizował związek zawodowy maszynistów ASLEF, z kolei w piątek większość pociągów nie jeździła z powodu akcji protestacyjnej pozostałych pracowników linii kolejowych, należących do związku zawodowego transportu kolejowego, morskiego i drogowego RMT.

Według Rail Delivery Group, organizacji skupiającej kilkunastu przewoźników kolejowych, wczoraj kursowało tylko ok. 40 proc. pociągów, ale były miejsca, na których nie kursowały wcale.

Wczorajszy protest był jednak wyjątkowo uciążliwy dla pasażerów, bo tego dnia odbywało się kilka wydarzeń z wielotysięczną widownią - jak finał piłkarskiego Pucharu Anglii pomiędzy Manchesterem United a Manchesterem City na londyńskim stadionie Wembley, koncert Beyonce na stadionie Tottenhamu w Londynie, mecz krykieta między Anglią a Irlandią czy wyścigi konne Epsom Derby.

Fala strajków kolejowych, w których głównym postulatem są podwyżki płac, zaczęła się pod koniec czerwca zeszłego roku. Od tego czasu w każdym miesiącu były przynajmniej 2-3 dni strajkowe, przy czym w takich przypadkach zakłócenia w ruchu odczuwane są także w następnym dniu po strajku.

Jak szacuje CEBR, od czerwca 2022 r. do końca czerwca 2023 r. całkowity bezpośredni koszt strajków, w obliczany jako utracone dni robocze, wyniesie we wszystkich sektorach 1,4 mld funtów, co stanowi około 0,05 proc. brytyjskiego PKB, zaś po dodaniu tego do ok. 900 mln funtów utraconych przychodów z biletów przez przewoźników kolejowych i ok. 3,25 mld funtów utraconych przez sektor gastronomiczno-hotelarski, łączny koszt strajków przekroczy 5,5 mld funtów.

Czytaj więcej:

Widmo kolejnych strajków w londyńskim metrze. Poparło je 96 proc. związkowców

Kolejarze w UK ogłosili nowe strajki. Zaczną się już od jutra

Rozpoczęty dziś strajk kolejowy w Anglii oznacza dwa dni zakłóceń dla pasażerów

    Komentarze
    • Olek
      4 czerwca 2023, 16:13

      Taniej by bylo dac im podwyzki i uniknac strajkow.

    • Adi
      5 czerwca 2023, 07:36

      To może w końcu pójdziecie po rozum do głowy i zdelegalizujecie związki zawodowe w TFL.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama