Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski generał dla BBC: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę

Brytyjski generał dla BBC: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę
Ukraińskim siłom zbrojnym brakuje amunicji, żołnierzy i obrony powietrznej. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Ukraina może w tym roku przegrać wojnę z Rosją - ostrzega w rozmowie z BBC były szef brytyjskiego Dowództwa Sił Połączonych gen. Richard Barrons. Portal nie wyklucza, że strategiczny cel Moskwy może w tym roku dotyczyć zdławienia ducha walki i zniechęcenia Zachodu do pomocy Kijowowi.

Generał ocenia, że istnieje "poważne ryzyko" ukraińskiej porażki w 2024 r., "ponieważ Ukraina może zacząć odczuwać, że nie może wygrać". "A gdy do tego dojdzie, dlaczego ludzie mieliby chcieć dalej walczyć i umierać, broniąc czegoś, czego nie da się obronić?" - zastanawia się rozmówca BBC.

Jak zaznacza serwis, Ukraina jeszcze nie jest w tym punkcie, lecz jej siłom brakuje amunicji, żołnierzy i obrony powietrznej. Ubiegłoroczna kontrofensywa ukraińska nie wyparła rosyjskich sił z zajętych ziem, a Moskwa przygotowuje się właśnie do ofensywy letniej.

Według generała Barronsa wydaje się jasne, jak wyglądać będzie ta rosyjska operacja. Rosjanie walczą na linii frontu, wykorzystując pięciokrotną przewagę w artylerii i amunicji oraz zapasy żołnierzy, nowe uzbrojenie.

Jak ocenia, latem rosyjskie wojsko będzie próbować przełamać ukraińskie linie obrony. Jeśli do tego dojdzie - ostrzega - armia Rosji może wkroczyć na terytorium ukraińskie, na którym siły Ukrainy nie będą mogły ich powstrzymać.

Rosja gromadzi siły, a Kijów zastanawia się, gdzie Moskwa rozpocznie kolejny atak - podkreśla BBC.

Jack Watling, ekspert brytyjskiego ośrodka analitycznego Royal United Services Institute (RUSI), zauważa, że Rosja może wybrać, gdzie zaangażować swoje siły, linia frontu jest bardzo długa, a Ukraińcy powinni być w stanie bronić jej na całej rozciągłości.

Ekspert prognozuje, że dojdzie do strat terytorialnych po stronie ukraińskiej. "Pytanie - jak dużo i których ośrodków będzie to dotyczyć" - dodaje.

BBC przedstawia trzy możliwe kierunki głównych rosyjskich działań: Charków, Donbas, Zaporoże.

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, leżące blisko granicy z Rosją, to dla Rosjan atrakcyjny cel - czytamy. Miasto ostrzeliwane jest każdego dnia, a Ukraińcy nie posiadają wystarczającej obrony powietrznej, by niszczyć wszystkie nadlatujące obiekty. Zajęcie Charkowa byłoby ogromnym ciosem dla morale i gospodarki Ukrainy - uważają eksperci.

Pisząc o sytuacji w Donbasie, portal zwraca uwagę na straty w ludziach po stronie ukraińskiej i rosyjskiej oraz rosyjską przewagę w sprzęcie i ludziach.

"Taktyka rosyjskiej armii, jej dowództwo i wyposażenie może być gorsze od (armii) Ukrainy, ale ma ona taką przewagę liczebną, zwłaszcza jeśli chodzi o artylerię, że nawet jeśli nic innego w tym roku nie zrobi, to jej opcją podstawową będzie dalsze wypychanie ukraińskich sił na zachód i zajmowanie wioski po wiosce" - zaznacza BBC.

Rosjan może "kusić" też Zaporoże, w którym przed inwazją żyło ponad 700 tys. ludzi. Leżące na południu kraju miasto znajduje się blisko linii frontu. Jest to główne miasto obwodu zaporoskiego, którego aneksję ogłosiła Rosja.

BBC zwraca uwagę, że w natarciu na tym kierunku mogą rosyjskiej armii przeszkodzić fortyfikacje obronne, zbudowane w oczekiwaniu na ukraińską kontrofensywę rok temu. Tzw. linia Surowikina składa się m.in. z największego na świecie pola minowego - zaznacza portal. Rosjanie mogą oczywiście zacząć je rozbrajać, jednak te działania zostaną dostrzeżone.

BBC nie wyklucza, że strategiczny cel Rosji w tym roku może nie dotyczyć terytorium, lecz zdławienia ukraińskiego ducha walki i przekonania Zachodu, że wojna na Ukrainie to przegrana sprawa.

Watling uważa, że celem Rosji jest wywołanie poczucia beznadziei, a rosyjska ofensywa nie zakończy wojny, bez względu na jej przebieg. Barrons prognozuje zdobycze terytorialne po stronie rosyjskiej armii, jednak według niego Moskwa nie ma wystarczających sił, by dojść do linii Dniepru.

Czytaj więcej:

Francja zaprzecza, by okazała gotowość do rozmów z Rosją o Ukrainie

Zełenski: Bez amerykańskiej pomocy nasz kraj przegra wojnę z Rosją

Szefowie MSZ Wielkiej Brytanii i Francji: Ukraina musi wygrać tę wojnę

"Tajny plan" Trumpa na zakończenie wojny to wymuszenie na Ukrainie ustępstw terytorialnych

Były brytyjski wiceminister obrony: Powinniśmy rozważyć wysłanie wojsk na Ukrainę

  Komentarze
  • Edi
   13 kwietnia, 18:03

   tak sie konczy pajacowanie od 2014 roku za pieniadze jankesow 5 balonow tam wpompowali

  • On
   13 kwietnia, 20:26

   Co to znaczy orzegrac czy wygrac?? Co mialo byc wygrana?? Zdobycie Moskwy na koniku z szabelka czy co? Przeciez wiadomo ze Rosja to potega atomowa jak jakis ukroland sztucznie stworzony ma pokonac mocarstwo atomowe???

  • Mieciu muraz
   13 kwietnia, 21:27

   Privet tovarishch ukraina dawno przegral wojne tylko siejecie propagande tak jak na embaro ws rosji zachod handluje z wujkiem wladkiem

  • Janusz z PGR
   14 kwietnia, 10:10

   Juz na Ukrainie zginelo lub zostalo kalekami 300 tys ludzi..
   Czy kogos to obchodzi czy ruski np budowlaniec z urwana noga ma jakis problem z Ukraincem budowlancem z urwana reka..NIE
   Ale politycy bawia sie swietnie ..
   I jak dalej tak bedzie dolaczy do tej ekipy Polak Murarz ktorego Tusk skieruje na front... Glosujcie dalej na oszustow

  • R2
   14 kwietnia, 10:48

   I po co byl ten opor?

  • Do R2
   14 kwietnia, 11:04

   zapewnienia od jasnowlosego-kudlatego , ze anglia pomoze im odeprzec rosjan i odbic utracone tereny,ukraincy uwierzyli w 100% zapewnienia kudlatego lapówkarza

  • Sowa
   14 kwietnia, 15:30

   Wierzę, że Ukraina wygra tę wojnę. Cuda nad Wisłą się zdarzają.

  • Do R2
   14 kwietnia, 18:57

   odbic rekoma glupich Polakow wkreconych w ten konflikt

  • Imi
   15 kwietnia, 19:59

   Niech więcej kradną i niech młode ukry bawią się na zachodzie. Będzie wtedy "więcej" wszystkiego.

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł

  Sport