Menu

Brytyjska minister: Umowa handlowa z USA nie oznacza gorszej żywności

Brytyjska minister: Umowa handlowa z USA nie oznacza gorszej żywności
Wielka Brytania prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy o wolnym handlu z USA. Strona amerykańska domaga się jednak znacznych ustępstw w kwestii jakości żywności. (Fot. Getty Images)
Liz Truss, minister ds. handlu międzynarodowego, zaprzeczyła, że ​​Wielka Brytania przygotowuje się do obniżenia standardów bezpieczeństwa żywności, aby osiągnąć porozumienie handlowe z USA. Wskazała, że 'wspólny rynek z trym krajem nie oznacza gorszej żywności'.
Reklama

Komentarze minister wynikają z ostatnich medialnych doniesień, że negocjatorzy rozważają zezwolenie na import produktów amerykańskich, które nie spełniają brytyjskich standardów.

BBC zwróciło uwagę, że sprawa jest problematyczna dla Wielkiej Brytanii, ponieważ dla USA zwiększenie eksportu produktów rolnych jest najwyższym priorytetem.

Premier Boris Johnson - jak wskazują media - wielokrotnie próbował wycofać się ze swojej obietnicy, iż nie pozwoli na sprzedaż chlorowanego kurczaka w Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie doprowadziło to do wspólnego oświadczenia brytyjskich supermarketów, które zapewniły, że jeśli taki kurczak się pojawi, nie trafi on na półki sklepów.

W środę na Parliament Square w Londynie pojawiły się setki traktorów, aby zaprotestować przeciwko próbom współpracy handlowej z USA. Wezwano rząd do ochrony brytyjskiego przemysłu rolnego i utrzymania unijnych standardów produkcji żywności, które uchodzą za najsurowsze na świecie.

"Importowanie chlorowanego kurczaka i wołowiny z hormonami jest niezgodne z prawem" - podkreśliła minister Liz Truss, zapewniając, że strona brytyjska nie złagodzi tego stanowiska.

Dodała, że obecnie celem negocjatorów jest znalezienie rozwiązania "win-win" dla obu stron.


 

Czytaj więcej:

Johnson do Merkel: Wielka Brytania gotowa na twardy Brexit

Były brytyjski minister handlu kandydatem na nowego szefa WTO

Supermarkety w UK: Nigdy nie sprzedamy chlorowanego kurczaka z USA

  Komentarze
  • Olek
   13 lipca, 09:32

   Sorry ale ja amerykanakiego SYFu jesc NIE bede

  • Marcin
   13 lipca, 10:05

   Hahaha a to mnie rozbawiliscie od rana.

  • Technolog uk
   13 lipca, 10:12

   Najgorsze jest to że tu jedzenie było juz najgorszej jakości w Europie od lat 90 tych kiedy dopuszczono GMO wbrew EU ktora przymykała na to bezprawie oko, a teraz to będzie katastrofa.USA ma najforszy syf na świecie tam nawet za wodę bez chemii z kranu trzeba płacić bardzo dużo za wodę z chemią również z kranu trochę mniej.oo taki raj amerykański

  • George
   13 lipca, 10:25

   Jesli mieso umyje sie to chloru nie bedzie, po co ten lament. Ponad 300 mln Amerykanow je to I zyje

  • Celestyn76
   13 lipca, 10:53

   Przeciez jankeski wolowina z dakoty od dawna jest w UK a rolnicy jesli sie nie myle tak samo jak Ryba year glosowania za brexitem znowu zaufali klamcy johnsonowi a jankeski pasza dla plebsu to wyjatkowy syf wystarczy zobaczycie jak wygladaja jankesi ci zracy te pasza to samo bedzie w UK a w polsce z chwila wstapienia do eurokolchozu jakosc jedzrnia sie pogorszyla bo unijne normy byly gorsze od naszych A wolowina z mercosur czyli argentyny urugwaju i Brazilian hest kontroliwans przez niemcy wiec kilka sie zamyka I wracamy do eurokolchozu

  • Czytelnik anonimowy
   13 lipca, 11:35

   Brytyjczykom będzie musiała smakować brudna woda i żywności zmodyfikowana GMO.

  • Krzysiek
   13 lipca, 13:00

   A co ma mowic podpisze umowe swoje w kiermane wezmie pid stolem jak waldek jakala za gaz i co zrobia jej cos hahahha jasne juz to widze smacznego

  • Maselko
   13 lipca, 15:10

   Rozbawilo mnie to - " że 'wspólny rynek z trym krajem nie oznacza gorszej żywności'. No wlasnie, ze oznacza, chyba ze USA zacznie produkowac zdrowa zywnosc specjalnie dla UK. Ciekawa umowa, Brytyjczycy zawsze chca kogos oszukac, a na umowach z USA, dobrze wychodzi tylko USA. Juz nie moge sie doczekac tej umowy.

  • Janusz
   13 lipca, 19:14

   Wśród polskich chłopów 70 % głosowało na Dudę. Mają dopłaty i UE im się nie podoba. Od dzisiaj nie kupię nic z polskiej żywności. Zresztą ta, która jest w tzw. polskich sklepach, jest wątpliwego pochodzenia. Przyłączcie się tu, w UK. W Polsce juz ta akcja sie zaczyna :))

  • Herman Kortez
   14 lipca, 21:49

   Januszu, to prawie tak samo jak w UK, tylko, ze w UK to 100% chlopow glosowalo na brexit. W UK juz kilka Polskich sklepow zostalo zlikwidowanych. Reszta do likwidacji po 31.12.2021. zreszta nie tylko samych Polskich.
   Pozdrawiam z UK , jeszcze tu jestem :)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości