Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie

Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie
Programy zastępujące unijne dotacje nie wypełniają luki powstałej w wyniku utraty dopłat z UE w przypadku większości brytyjskich rolników. (Fot. Getty Images)
Rolnicy zaapelowali do brytyjskiego rządu o przyznanie im powszechnego dochodu podstawowego, argumentując, że krajowy program dopłat do rolnictwa po Brexicie sprawił, że wielu z nich znacznie zubożało - podał dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Opóźnienia w realizacji programów na rzecz zrównoważonego rolnictwa, wprowadzonych po opuszczeniu Unii Europejskiej przez UK i mających zastąpić zasady programu Wspólnej Polityki Rolnej sprawiły, że wielu rolników w Anglii zostało bez środków do życia. 

Nowy system początkowo nie cieszył się dużym zainteresowaniem, a rząd nie wydatkował setek milionów funtów z budżetu rolnego wynoszącego 2,4 mld funtów rocznie z powodu braku chętnych.

Szkocja i Walia mają różne systemy rolnicze, a Irlandia Północna nie utworzyła jeszcze nowego systemu, ponieważ tamtejszy parlament nie obradował przez dwa lata.

W Walii doszło też do protestów w związku z planami dotyczącymi zobligowania rolników do przeznaczania 20% powierzchni ich gospodarstw na cele związane z ochroną przyrody i sadzeniem drzew.

Rządowe prognozy i niezależne analizy wykazały, że nowe programy dopłat na rzecz ochrony przyrody nie wypełnią luki związanej z brakiem unijnych dotacji dla większości rolników. 

Tymczasem obecnie co najmniej 100 rolników przystąpiło do nowej organizacji BI4Farmers, która domaga się wprowadzenia powszechnego dochodu podstawowego (UBI) dla wszystkich rolników w Wielkiej Brytanii.

Działacze organizacji stwierdzili, że rolnicy w całym Zjednoczonym Królestwie "zasadniczo utrzymywali się na powierzchni" tylko dzięki dotacjom unijnym, a teraz grozi im bankructwo. 

Analiza przeprowadzona przez organizację Riverford, zajmującą się rolnictwem ekologicznym, wykazała, że połowa ankietowanych rolników stwierdziła, że mogą być zmuszeni zakończyć swoją działalność z powodu nowych umów handlowych po Brexicie, niepewności co do systemów dopłat rolniczych i rosnących kosztów.

Czytaj więcej:

Walijscy rolnicy protestują. Chodzi o nowy plan przyznawania dopłat

Walijscy rolnicy wciąż protestują przed parlamentem w Cardiff. Ustawili 5 500 kaloszy

Londyn: Ponad 100 traktorów przed parlamentem na proteście rolników

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama