Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy: W organizmach małych ssaków można wykryć mikroplastik

Brytyjscy naukowcy: W organizmach małych ssaków można wykryć mikroplastik
Zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem to bardzo poważny problem. (Fot. Getty Images)
Badacze z University of Sussex, Mammal Society i University of Exeter sprawdzili, czy u małych ssaków, które żyją w Anglii i Walii, można wykryć mikroplastik. Okazało się, że znaleźli jego cząstki u czterech na siedem zbadanych gatunków.
Reklama
Reklama

"Wiele już wiadomo na temat wpływu mikroplastiku na ekosystemy wodne, ale niewiele wiemy o jego działaniu na systemy lądowe" - zwraca uwagę prof. Fiona Mathews, autorka pracy opublikowanej w piśmie "Science of the Total Environment".

"Dzięki analizie odchodów niektórych najbardziej rozpowszechnionych małych ssaków, byliśmy w stanie uzyskać niewielki wgląd w potencjalny wpływ plastiku na dziką przyrodę i wyciek najczęściej używanych tworzyw do środowiska" - wskazuje badaczka.

Jej zespół znalazł tworzywa w odchodach jeża europejskiego, myszy zaroślowej, nornika burego i szczura wędrownego. Badacze spodziewali się znaleźć więcej plastiku u zwierząt żyjących w miastach oraz mniej - w gatunkach roślinożernych.

Jednak obecny był w próbkach z różnych lokalizacji, a także w zwierzętach żywiących się zarówno roślinami, jak i insektami oraz u gatunków wszystkożernych.

"To powód do zmartwienia, że ślady plastiku były tak rozpowszechnione w różnych miejscach i u zwierząt o różnych zwyczajach żywieniowych. Sugeruje to, że plastik może przedostawać się do wszystkich części naszego środowiska i na różne sposoby" - podkreśla współautorka badania Emily Thrift.

"Martwi nas także, że jeż europejski i nornik bury to dwa gatunki, których liczebność na terenie Wielkiej Brytanii spada" - dodaje.

Z 261 próbek odchodów, plastik zawierało 16,5 proc. Najczęściej pojawiał się poliester (wykorzystywany szeroko w tekstyliach), a także polietylen (stosowany np. w opakowaniach) i polinorbornen (używany przy produkcji gum).

Czytaj więcej:

Raport: Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Plastik dotarł już nawet do Arktyki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama