Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy ustalili, który drapieżnik jest najbardziej agresywny. Wynik zaskakuje

Brytyjscy naukowcy ustalili, który drapieżnik jest najbardziej agresywny. Wynik zaskakuje
Który gatunek wyrządza najwięcej szkód środowisku? (Fot. Getty Images)
'Rekin, lew, tygrys, niedźwiedź? Choć każdy z niech jest groźnym drapieżnikiem, to żaden nie może się równać z gatunkiem, który jest najbardziej bezlitosny w mordowaniu przedstawicieli innych gatunków' - informuje brytyjska prasa. Naukowcy z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii w Wallingford ustalili bowiem, że największym drapieżcą jest człowiek.
Reklama
Reklama

Jak podaje BBC, brytyjscy badacze przeanalizowali dane dotyczące prawie 50 tys. gatunków dzikich ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb, które ludzie zabijają lub w inny sposób wydzierają z naturalnego środowiska w celu pozyskania żywności, leków, odzieży lub handlu zwierzętami w niewoli.

Okazało się, że w różny sposób wykorzystujemy 14 663 gatunki, czyli około jednej trzeciej wszystkich kręgowców, a 39 proc. z nich doprowadzamy do wyginięcia. To oznacza, że wpływ człowieka jako gatunku na ziemską faunę jest nawet 300 razy większy niż największych drapieżników, takich jak rekin, lew czy tygrys.

"Zaskoczyła nas wielkość i skala tego zjawiska. Ludzie wymyślili mnóstwo różnych zastosowań dla zwierząt, które negatywnie odbijają się na przyrodzie. Dlatego musimy zacząć dążyć do bardziej zrównoważonej relacji człowiek-natura na całym świecie" - podkreśłił dr Rob Cooke z Centrum Ekologii i Hydrologii w Wallingford.

Z badań opublikowanych przez pracowników tej placówki wynika, że obecny etap w historii Ziemi słusznie nazywany jest antropocenem, czyli epoką, w której to człowiek ma dominujący wpływ na klimat i środowisko, w tym na inne zwierzęta.

Większość zamieszkujących dziś naszą planetę zwierząt to udomowione zwierzęta hodowlane, które odbierają dziko żyjącym siedliska i pokarm. Ale nawet to nie chroni dzikich gatunków przed eksploatacją ze strony człowieka. Autorzy badania ostrzegają, że dalszy postęp tego procesu będzie miał głębokie konsekwencje dla różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemu. 

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy: W organizmach małych ssaków można wykryć mikroplastik

Climate Change Committee: UK utraciło pozycję lidera w walce ze zmianami klimatu

    Komentarze
    • Rura
      6 lipca 2023, 07:33

      Przecież to człowiek niszczy wszystko to co go otacza i to nie jest żadna sensacja to człowiek jest bestią w szczególności ci miliarderzy co rozdają karty na świecie w szczególności usa

    • Homosapiens
      6 lipca 2023, 12:22

      , a w szczegolnosci, zlodziejska "klasa" polityczna.
      Jakie oni musza miec smutne zaklamane zycie. Nie moga nawet wyjsc w miejsce publiczne:D
      Taki xuchealy mateusz, no bydle agresywne jakich malo

    • Gosc
      6 lipca 2023, 12:44

      pseudo badania, pseudo przydatnosc, zero przewagi nad logicznym wniosowaniem... pieniadze w bloto by doktorki mialy co robic

    • Z Preston
      6 lipca 2023, 14:24

      Brytyjscy naukowcy dajcie już spokój ludzie i się nie ośmieszajcie pisząc i cytując brytyjskich skorumpowanym naukowców

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama