Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy opracowali klej do naprawy serca po zawale

Brytyjscy naukowcy opracowali klej do naprawy serca po zawale
Serce ma bardzo ograniczoną zdolność do naprawy wszelkich uszkodzeń, dlatego odkrycie brytyjskich naukowców może być przełomowe dla leczenia tego ważnego organu. (Fot. Getty Images)
Na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Chorób Sercowo-Naczyniowych w Manchesterze zaprezentowano organiczny klej, który pozwala naprawiać uszkodzenia serca po zawale.
Reklama
Reklama

Klej, a właściwie peptydowy żel, wstrzykuje się do serca razem z komórkami, które mają uzupełnić uszkodzoną tkankę. Żel odżywia je i utrzymuje we właściwym miejscu, dopóki się nie zaimplantują. Jak podaje "Daily Mail", na razie rozwiązanie testowane jest na myszach, ale wyniki są bardzo obiecujące.

"Chociaż to dopiero początkowy etap prac, potencjał tej nowej technologii we wspomaganiu leczenia niewydolności serca po zawale jest ogromny" - twierdzi kierująca badaniami dr Katharine King.

Opracowany przez jej zespół klej może być przełomowym wynalazkiem. Naukowcy od lat próbują bowiem znaleźć sposób na regenerację uszkodzonego po zawale mięśnia sercowego. Do tej pory jednak tylko 1 procent wszczepianych komórek pozostawał we właściwym miejscu i przeżywał.

W najnowszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Manchesteru i The British Heart Foundation umieścili w peptydowym żelu ludzkie komórki, które zaprogramowano tak, aby rozwinęły się w komórki mięśnia sercowego. Udało się je hodować in vitro przez trzy tygodnie, po czym wyhodowana tkanka zaczęła spontanicznie "bić".

Aby sprawdzić, czy ta metoda zadziała również w żywym sercu, wstrzyknięto żel z fluoresencyjnym znacznikiem zdrowym myszom. Okazało się, że żel utrzymał się w miejscu wstrzyknięcia, czyli w sercu, przez dwa tygodnie. Teraz naukowcy planują zastosować tę procedurę u myszy, która właśnie przeszła zawał serca.

"Serce ma bardzo ograniczoną zdolność do naprawy wszelkich uszkodzeń. Szukaliśmy sposobu na przezwyciężenie tego, aby można było dłużej utrzymać serce w dobrym zdrowiu. Jesteśmy przekonani, że ten żel będzie skuteczną opcją dla przyszłych terapii komórkowych, które pomogą w regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego" - wyjaśniła dr King.

Profesor James Leiper, zastępca dyrektora medycznego The British Heart Foundation, zwraca uwagę, że już tak dobrze radzimy sobie z ratowaniem ludzi z zawałem serca, że przeżywa ich znacznie więcej niż kiedyś. Tym samym przybywa osób, które muszą żyć z niewydolnością serca.

"Ta nowa technologia wykorzystuje naturalne właściwości peptydów, aby potencjalnie rozwiązać jeden z problemów, które od lat utrudniały tego typu terapię. Jeżeli tak dobre wyniki uda się powtórzyć w dalszych badaniach, a następnie u pacjentów, żele te mogą stać się istotnym składnikiem przyszłych terapii mających na celu naprawę uszkodzeń spowodowanych zawałem serca" - podsumował profesor Leiper.

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy: Nadużywanie paracetamolu u osób z nadciśnieniem może grozić zawałem lub udarem

NHS radzi, jak rozpoznać wczesne oznaki zawału serca. "Można uratować tysiące osób"

Naukowcy: Więcej zawałów serca po zmianie czasu z zimowego na letni

W Norfolk powstał hotel dla kobiet ze złamanym sercem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama