Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy millenialsi wciąż odczuwają skutki kryzysu finansowego z 2008 roku

Brytyjscy millenialsi wciąż odczuwają skutki kryzysu finansowego z 2008 roku
Długookresowa stagnacja płac i rekordowo drogie mieszkania utrudniają millenialsom osiągnięcie standardów życia ich poprzedników. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszych analiz, pokolenie milenialsów w UK nadal nosi 'ekonomiczne blizny' po kryzysie finansowym z 2008 r. i z trudem dogania standardy życiowe starszego pokolenia, podczas gdy ich amerykańscy rówieśnicy już nadrobili te różnice - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

W swoim dorocznym "audycie międzypokoleniowym" ośrodek Resolution Foundation porównał losy millenialsów - tj. osób urodzonych w latach 1981-2000 - z ich poprzednikami, w tym pokoleniem X, urodzonym w latach 1966-1980.

Okazało się, że po kryzysie finansowym z 2008 r. i wynikającej z niego recesji, długotrwały trend, zgodnie z którym młodzi ludzie zarabiali przeciętnie znacznie więcej niż ich rodzice na tym samym etapie życia, został przełamany.

"Milenialsi urodzeni pod koniec lat 80. zarabiali średnio o 8% mniej w wieku 30 lat niż ich poprzednicy z pokolenia X, gdy byli w tym samym wieku" - czytamy w raporcie.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, gdzie kryzys również znacząco wpłynął na możliwości zarobkowe millenialsów, silny wzrost dochodów młodszych pracowników pomógł im nadrobić zaległości.

Amerykańscy millenialsi w wieku 30 lat w 2021 roku zarabiali realnie o 21% więcej niż osoby w tej samej grupie wiekowej w 2007 roku. Jednak w UK dochody tej grupy były wciąż o 1% niższe niż osób w wieku 30-34 lat 15 lat wcześniej.

Objaśniając tę rozbieżność, autorzy raportu wskazali na długoterminową stagnację wynagrodzeń w UK, która była szczególnie niekorzystna dla młodych absolwentów, ze względu na - jak twierdzą - niezdolność brytyjskiej gospodarki do utworzenia wystarczającej liczby stanowisk pracy dla wykwalifikowanych pracowników.

Niebotycznie wysokie ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii oznaczają również, że wielu millenialsów ma trudności z zapewnieniem sobie własnego lokum w tym samym wieku, co ich rodzice lub dziadkowie.

"Na przełomie tysiącleci 67% gospodarstw domowych złożonych z osób w wieku 30-34 lat było właścicielami domów, ale do 2021 r. odsetek ten spadł o 20 punktów procentowych i wynosił 47%" - czytamy w raporcie Resolution Foundation.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wskaźniki dotyczące posiadania nieruchomości spadły w znacznie mniejszym stopniu - 56% osób w wieku od 30 do 34 lat miało własny dom jeszcze dwie dekady temu, a w 2021 r. odsetek ten wynosił już 50%.

Trudne warunki ekonomiczne, w jakich żyją millenialsi, mogą pomóc wyjaśnić fakt, że najwyraźniej nie idą śladami swoich przodków, którzy z wiekiem przesuwają się na polityczną prawicę. Niedawny sondaż YouGov zasugerował, że zaledwie 12% osób w wieku 25-49 lat zamierza głosować na konserwatystów w następnych wyborach powszechnych.

Czytaj więcej:

Badanie w UK: Praca przestaje być najważniejszym elementem życia dla coraz więcej osób

Raport: Mobilność społeczna mieszkańców UK jest najgorsza od ponad 50 lat

Psycholodzy: "Pokolenie płatków śniegu" nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy

Młode pokolenie porzuca pogoń za karierą i wybiera styl "ślamazary"

    Komentarze
    • Janusz z PGR
      17 listopada 2023, 10:20

      Trzeba wiedziec ze w USA juz 15 latek mysli wyprowadzic sie z domu I placic za siebie rachunki a potem kredyt dom samochod kredyt kredyt kredyt... Zwykli Amerykanka maja tylko tydzien wakacji w Roku...pracuja bardzo ciezko wbrew pozorom bo wszystko na raty ..chwila nieuwagi I juz bezdomny ...a w Uk a to benefity a to council a to zbiorka jedzenia dla bezdomnych pijaczkow... A to pracownicy wysypisk z dlugami w PL jak ANONIMOWY placza jak im zle bo robic sie niechce

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama