Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie w UK: Praca przestaje być najważniejszym elementem życia dla coraz więcej osób

Badanie w UK: Praca przestaje być najważniejszym elementem życia dla coraz więcej osób
Młodsze osoby przywiązują mniejszą wagę do tego, aby podjąć działalność zarobkową. (Fot. Getty Images)
Według badania World Values Survey, przeprowadzonego przez King's College London Policy Institute, Brytyjczycy stali się jednym z narodów, który przestał priorytetyzować życie zawodowe. Choć poglądy na ten temat są mocno uzależnione od wieku badanego, ogólna tendencja pokazuje zmieniający się klimat na brytyjskim rynku pracownika.

Reklama
Reklama

Z badania wynika, iż 73% mieszkańców Wielkiej Brytanii twierdzi, że praca jest "bardzo lub raczej ważna" w ich życiu. To najniższy wynik z 24 badanych krajów. Podobne przekonanie panuje także w Rosji (74%) oraz w Kanadzie (75%).

Inne kraje Zachodu przywiązują znacznie większą wagę do życia zawodowego. Praca jest najważniejszym elementem życia dla aż 96% mieszkańców Włoch i Hiszpanii oraz dla 94% mieszkańców Francji.

W krajach Azji, w tym na Filipinach i w Indonezji, odsetek osób tak twierdzących był najwyższy i wyniósł 99%.

Komentując wyniki badania prof. Bobby Duffy z KCL ocenił, iż "dowodzą one zmianie podejścia Brytyjczyków, którzy chcą właściwej równowagi w życiu zawodowym i prywatnym". 

"Ludzie rzadziej uważają, że praca jest ważniejsza od odpoczynku. Rzadziej podpisują się także pod stwierdzeniami, że ciężka praca prowadzi do sukcesu, a jej brak - do lenistwa" - dodał.

Podejście Brytyjczyków do pracy zmieniało się na przestrzeni ostatnich lat. Jeszcze w 1981 roku tylko 26% osób zgadzało się z tezą: "Dobrze byłoby przywiązywać mniejszą wagę do działalności zawodowej". Rok temu pod zdaniem tym podpisałoby się już 43% mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Z badania wynika również, że Zjednoczone Królestwo ma najbardziej pozytywne poglądy na temat osób niepracujących. Odsetek twierdzących, iż brak pracy jest przejawem lenistwa jest mniejszy jedynie w Szwecji.

"Starsze pokolenia częściej twierdzą, że praca jest priorytetem w życiu - nawet wtedy, gdy przestaje być dla nich ważna z uwagi na przejście na emeryturę. Z kolei millenialsi, w miarę rozwoju swoich karier, stają są znacznie bardziej sceptyczni do priorytetyzacji pracy" - dodał prof. Bobby Duffy.

Czytaj więcej:

Belgia: Agencja pośrednictwa pracy oferuje bezrobotnym pracę w filmach dla dorosłych

Minister pracy do Brytyjczyków po 50. roku życia: "Wsiadajcie na rower i rozwoźcie jedzenie"

Nowe dane Eurostatu za lipiec. Bezrobocie w UE spada

Eksperci krytycznie o usługach Jobcentre Plus. "Potrzebne są reformy"

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   11 września 2023, 07:02

   Nigdy nie byla

  • Benekiciaż
   11 września 2023, 12:27

   Wkoncu czytam mądry artykuł! Praca nie jest nawet ważna..no chyba że chcesz być wielbłądem!Ja podróżuje autostopem po świecie za darmo !pije na krzywy ryj i pale niedopałki na przystanku..nie no tak serio to na sortowni zarobię tyle że jestem bezdomny ! Chodzę do charity jeść i ciągle nie ma kasy!mam dość wyjeżdżam do dubaju bo koleżanka mi mówiła że tam m9zna sporo zarobić na jachtach .ale z tymi odchodam8 na klatce piersiowej to chyba żartowała? Poznam jakąś bogatą Dubajke! I zsmieszkam w zamku .Idę się pakować i czas zmienić moje życie nędznego alkusa w księcia czarusia !wyślę wam pocztówkę

  • Celestyn76
   11 września 2023, 12:54

   No tak jak widza dynastie nierobow wegetujacych calkiem niezle na benefitach to nic dziwnego ze odechciewa I’m sie tyrac za niewiele wiecej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama