Brytyjscy ekonomiści o Brexicie: "Wpłynął na wzrost wynagrodzeń"
Starsi analitycy z brytyjskiego City stwierdzili, że niemal rekordowy wzrost płac wynika częściowo z zahamowania niekontrolowanej imigracji z UE, a pracodawcy są zmuszeni płacić wyższe wynagrodzenia za pracę na stanowiskach niewymagających wysokich kwalifikacji, które wcześniej były zajmowane przez Europejczyków.
Z opublikowanych w ubiegłym tygodniu danych wynika, że płace w UK, z wyłączeniem premii, rosły w niemal rekordowym tempie 7,7 proc. Jest to zaledwie o 0,1 punktu procentowego mniej niż w szczytowym okresie latem, który przyniósł rekordowy wzrost od czasu, gdy zaczęto gromadzić porównywalne dane w 2001 roku.
Podczas kampanii referendalnej zwolennicy wyjścia z UE wielokrotnie przekonywali, że opuszczenie UE spowoduje wzrost płac w Wielkiej Brytanii.
ðªðº Brexit has boosted UK wages, say economist https://t.co/gYVpBadNLB
— The Telegraph (@Telegraph) November 19, 2023
Migracja netto osiągnęła rekordowy poziom 606 000 w ciągu roku do czerwca 2022 roku. Jednak wielu z tych imigrantów to albo pracownicy o wyższych kwalifikacjach, którzy przybyli, aby objąć stanowiska trudniejsze do obsadzenia - albo osoby przybywające ze względów humanitarnych z Ukrainy, Hongkongu lub uciekający przed prześladowaniami z innych części świata.
Jack Kennedy, starszy ekonomista w serwisie rekrutacyjnym Indeed, stwierdził, że jego zdaniem Brexit "z pewnością może być czynnikiem przyczyniającym się" do szybszego niż oczekiwano wzrostu płac na stanowiskach wymagających niższych kwalifikacji.
Inni ekonomiści zwracają natomiast uwagę, że Brexit jest tylko jednym z kilku czynników przyczyniających się do zaskakująco silnego wzrostu płac w UK. Pozostałe czynniki to: fala przechodzenia na wcześniejsze emerytury po pandemii Covid-19 i wzrost liczby przypadków długotrwałych zwolnień lekarskich po pandemii, z których oba wpłynęły na niedobory pracowników.
Today's @ONS figures show slight easing in regular pay growth in three months to August, though still close to record high at 7.8% y/y.
— Jack Kennedy (@JackKennedy82) October 17, 2023
Indeed data signals pay pressures continued to ease in September as wage growth for new hires dipped. https://t.co/FQAEEc5g5X
Bank Anglii mógł nie przewidzieć, jak szybko wzrosną płace w odpowiedzi na wysoką inflację, ponieważ nie docenił wpływu Brexitu.
Podczas konferencji prasowej na początku tego miesiąca prezes Banku Anglii Andrew Bailey oświadczył, że opuszczenie UE "doprowadziło do mniejszej otwartości brytyjskiej gospodarki, choć z czasem powinny zostać nawiązane nowe relacje handlowe na całym świecie".
Odnosząc się do wpływu Brexitu na rynek pracy w ostatnich raportach, bank wskazał, że zdolność gospodarki do dopasowywania pracowników do miejsc pracy osłabła w ostatnich latach. W rezultacie decydenci polityczni uważają, że bezrobocie powinno być wyższe niż normalnie, aby zapobiec wzrostowi inflacji.
Szybki wzrost płac jest kluczowym czynnikiem powodującym, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła i utrzymuje się na wyższym poziomie przez dłuższy czas niż w innych krajach o podobnych gospodarkach.
Czytaj więcej:
Wzrastają stawki "Real" Living Wage na Wyspach
Pod koniec października przestanie obowiązywać limit premii dla brytyjskich bankierów
UK: Wzrost płac wciąż powyżej inflacji, choć zaczyna spowalniać
Inflacja w UK spadła do 4,6 proc., czyli najniższego poziomu od dwóch lat
Brytyjscy millenialsi wciąż odczuwają skutki kryzysu finansowego z 2008 roku
Badanie: Osoby z niższych klas zarabiają mniej za taką samą pracę