Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczyk uwolniony przez Rosjan: "Traktowano mnie gorzej niż psa"

Brytyjczyk uwolniony przez Rosjan: "Traktowano mnie gorzej niż psa"
John Harding, Shaun Pinner i Aiden Aslin (na zdjęciu od lewej do prawej) byli wśród pięciu zwolnionych jeńców wojennych. (Fot. Aiden Aslin via BBC)
Uwolniony przez Rosjan Brytyjczyk Aiden Aslin był 'traktowany gorzej niż pies' i przetrzymywany w odosobnieniu przez pięć miesięcy - donosi portal BBC. 27-letni, urodzony w Anglii, Aslin walczył w ukraińskiej marynarce i został schwytany przez Rosjan w Mariupolu w kwietniu br.
Reklama
Reklama

Był przetrzymywany w dwuosobowej celi z czterema osobami i musiał spać na zawszonej macie. "Nie mogliśmy iść do toalety, ponieważ jej nie było" - opowiada pochodzący z Newark w Nottinghamshire Aiden Aslin, dodając, że więźniowie musieli używać pustych butelek.

Przez trzy tygodnie jadł tylko kawałek chleba i popijał wodę z kranu, o którą strażników "trzeba było błagać".

W celi było bardzo zimno, a codziennie rano - pod karą pobicia - więźniowie musieli śpiewać rosyjski hymn narodowy.

Za posiadanie tatuażu przedstawiającego ukraiński trójząb i legitymowanie się brytyjskim paszportem został ciężko pobity, a także ugodzony przez Rosjan nożem. Jak sam przyznaje, wiedział, że "istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostanie zabity". Pilnujący go strażnik zapewnił go zresztą, że będzie miał "piękną śmierć".

Dziesięciu zatrzymanych przez rosyjskie wojska obcokrajowców, w tym Aslin, zostało wypuszczonych w środę wieczorem po tym, jak Arabia Saudyjska poinformowała, że ​​pośredniczyła w wymianie między Rosją a Ukrainą.

Wśród uwolnionych było pięciu obywateli brytyjskich – w tym John Harding, Dylan Healy, Andrew Hill i Shaun Pinner.

Aslin, Pinner i obywatel Maroka, Brahim Saadoun, zostali postawieni przed sądem w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej i poinformowani, że grozi im kara śmierci.

Czytaj więcej:

Europejski Trybunał Praw Człowieka wzywa Rosję. Chodzi o pojmanych Brytyjczyków

Brytyjczycy oskarżeni o działalność najemniczą to wolontariusz i ochotnik wojskowy

Ukraińscy jeńcy torturowani w niewoli. "Bicie, rażenie prądem"

Brytyjczyk schwytany przez Rosjan prosi Johnsona o pomoc

Premier Wielkiej Brytanii potwierdza uwolnienie przez Rosjan pięciu brytyjskich jeńców

  Komentarze
  • Drakus
   25 września, 14:49

   Po tysiącach lat na tej planecie uważamy się za inteligentnych. Świat widzi takich jak Putin i pozwala im rządzić zaślepiony własnymi interesami i zyskami. Gdy UE łamiąc prawa wymusza swoje zdanie nikt temu się nie potrafi postawić, a nawet odwracają głowy żeby nie widzieć. Jeżeli pochodzicie od małpy to tacy nie będą was traktowali jak psa i przyszłość tego została przepowiedziana. Musimy uczciwie współpracować dla wspólnego dobra wszystkich mieszkańców planety, albo powoli sami się zniszczymy. Wierzę że ta wojna otworzy oczy wielu głównie obecnym rządzącym.

  • Fredek
   25 września, 22:14

   z mordy falszywy

  • Matt Londonist
   25 września, 22:19

   @Drakus świetny komentarz. Obawiam się że nasza cywilizacja się nie zmieni i upadnie. Człowiek ma jedną wadę ZAWSZE MU MAŁO.

  • Jprd
   26 września, 06:13

   Drakus jesteś nudny z tą Unią. Dej se sookój...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama