Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy nie chcą przedłużać paszportów dzieciom obywateli Unii

Brytyjczycy nie chcą przedłużać paszportów dzieciom obywateli Unii
Polacy mieli problem z odnawianiem brytyjskich paszportów swoich dzieci. (Fot. Getty Images)
Obywatele krajów unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii mają problemy z przedłużeniem ważności paszportów swoich dzieci. Home Office odrzucił wnioski ponad tysiąca rodzin, także polskich. Brytyjscy urzędnicy tłumaczą, że powodem jest błąd w systemie ministerstwa.
Reklama
Reklama

BBC informuje, że wśród osób, których dotyczy błąd Home Office, są przedstawiciele ośmiu krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Wielu z nich uważa, że urzędnicy po raz kolejny traktują obywateli Unii Europejskiej po macoszemu.

Brytyjska telewizja na swojej stronie opisuje historię Polaka, Piotra Ługowskiego. Mężczyzna od 13 lat pracuje w Wielkiej Brytanii - urzędnicy Home Office odmówili odnowienia paszportu jego 8-letniemu synowi urodzonemu w Wielkiej Brytanii.

"Złożyliśmy podanie o brytyjski paszport dla syna, kiedy miał trzy lata, otrzymaliśmy dokument bardzo szybko, w ciągu tygodnia. Nie było żadnych problemów, paszport był ważny pięć lat” – cytuje Polaka BBC.

"W tym roku wypełniliśmy podanie o nowy dokument, sądząc, że to znów będzie szybki proces, ale zaczęliśmy otrzymywać mnóstwo listów z Home Office, w których domagano się od nas kolejnych dokumentów” - dodał Polak. 

Zgodnie z prawem, brytyjskie obywatelstwo otrzymują automatycznie dzieci, w przypadku których co najmniej jedno z rodziców posiada status rezydenta. (Fot. Getty Images)

Pomimo przedstawienia przez Ługowskiego certyfikatu WRS oraz dokumentu stałej rezydentury, Home Office odmówił wydania nowego paszportu małemu Polakowi.

Zgodnie z prawem, brytyjskie obywatelstwo otrzymują automatycznie dzieci, w przypadku których co najmniej jedno z rodziców posiada status rezydenta.

Ostatecznie urzędnicy zaproponowali Ługowskiemu, aby za darmo złożył wniosek o naturalizację syna, aby ten ponownie był obywatelem Wielkiej Brytanii. Polak czeka teraz na decyzję brytyjskiego MSW. "Czuję, że urzędnicy chcieli, abyśmy się nie czuli tutaj mile widziani. Uważam, że to bardzo smutne” - stwierdził Ługowski.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oświadczył: "Chcemy, aby nie było żadnych wątpliwości - jeśli ktoś osiedli się w Wielkiej Brytanii legalnie, jego dziecko w tym kraju jest Brytyjczykiem".

Resort potwierdził też, że przygotował specjalną funkcję w systemie administracyjnym, która ma zidentyfikować wnioski o odnowienie paszportów. W razie problemów Home Office pokryje koszt wniosku o przyznanie dziecku brytyjskiego obywatelstwa w wysokości 1 012 funtów.

"Po zakończeniu procesu rejestracji dziecko może złożyć nowy wniosek paszportowy” - podkreślił rzecznik brytyjskiego MSW.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama