Menu

Brazylia grozi opuszczeniem Światowej Organizacji Zdrowia

Brazylia grozi opuszczeniem Światowej Organizacji Zdrowia
Czy Brazylia opuści Światową Organizację Zdrowia? (Fot. Getty Images)
Prezydent Jair Bolsonaro zagroził w rozmowie ze stacją CNN Brasil, że jego kraj może pójść w ślady Stanów Zjednoczonych i wystąpić ze Światowej Organizacji Zdrowia, 'jeśli nie przestanie ona być organizacją jednostronnie zaangażowaną politycznie'.
Reklama
Reklama

Przywódca Brazylii ogłosił jednocześnie rychły powrót do łask hydroksychlorochiny. Okazało się, że prace naukowe na temat nieskuteczności tego lekarstwa w leczeniu Covid-19 były oparte na bardzo wątłych podstawach - podkreślił. Podobnie jak przywódca Stanów Zjednoczonych, Jair Bolsonaro jest gorącym orędownikiem wykorzystania tego medykamentu w prewencji i w leczeniu Covid-19.

Brazylia zajmuje drugie miejsce wśród państw z największą liczbą potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2. Ich liczba wyniosła do piątku 614 941. Więcej zakażonych jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

Z powodu Covid-19 zmarło w Brazylii już 34 021 osób - informowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Jeśli chodzi o liczbę zgonów, Brazylia wyprzedziła Włochy i jest na trzecim miejscu za Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Według wielu ekspertów, rzeczywista liczba infekcji w tym kraju jest jednak wyższa. Co więcej, Brazylia stoi w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

Taką ocenę sytuacji przedstawił w ubiegłym tygodniu generał Eduardo Pazuello, mianowany przez prezydenta Jaira Bolsonaro ministrem zdrowia. Ten specjalista w dziedzinie logistyki wojskowej objął stanowisko po odejściu w kwietniu dwóch kolejnych, cywilnych szefów resortu, lekarzy, którzy weszli w konflikt z prezydentem kraju, zarzucając mu lekceważenie zagrożenia i nie zgadzając się na zalecane przez Bolsonaro powszechne stosowanie w leczeniu koronawirusa hydroksychlorochiny.

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia pod nowym kierownictwem ponowiło oficjalne zalecenie powszechnego stosowania tego leku, którego skuteczność kwestionuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. Lekarstwo było dotąd podawane chorym na malarię.

Czytaj więcej:

Prezydent Brazylii: "DiCaprio daje pieniądze na podpalanie Amazonii"

WHO: Ameryka Południowa stała się nowym epicentrum pandemii Covid-19

Rośnie napięcie w Brazylii. Rząd rozważa "uzbrojenie ludności"

Koronawirus w Brazylii: Więcej zgonów niż we Włoszech

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.08.2021
  GBP 5.3305 złEUR 4.5533 złUSD 3.8315 złCHF 4.2366 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama