Menu

Branża w UK: Przez "pingdemię" sklepowe półki za 2 tygodnie mogą być puste

Branża w UK: Przez "pingdemię" sklepowe półki za 2 tygodnie mogą być puste
To nie jest zdjęcie z marca ub. roku, kiedy wprowadzono pierwszy lockdown. Powyższą fotografię zrobiono w niedzielę w sklepie Sainsbury's w Cardiff... (Fot. Getty Images)
Jeśli kryzys kadrowy związany z 'pingdemią' nie zostanie rozwiązany, półki brytyjskich supermarketów mogą być puste już za dwa tygodnie - ostrzega branża transportowa i handlowa w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Według danych z zeszłego tygodnia, ponad 600 000 mieszkańców Anglii i Walii zostało zmuszonych do poddania się kwarantannie po otrzymaniu powiadomowienia z aplikacji NHS Covid-19 o kontakcie z osobą zakażoną z koronawirusem - przypomina Mirror.co.uk.

Tak wielka skala samoizolacji przełożyła się na realne problemy wielu sklepów - załamanie dostaw doprowadziło do tego, że klientów znów zaczęły straszyć puste półki.

Richard Burnett - dyrektor naczelny brytyjskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych - ostrzegł, że "zegar tyka", przypominając, że "liczba kierowców ciężarówek była niewystarczająca już przed pingdemią".

"W ciągu najbliższych 2-3 tygodni będziemy mieć do czynienia z całkowitym załamaniem się łańcucha dostaw, co oznacza jeszcze większe pustki na półkach supermarketów. Już teraz wielu przewoźników nie jest w stanie przewozić towarów, ale przed nami prawdziwy armagedon" - podkreślił.

"To kryzys na skalę, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy, a rząd chowa głowę w piasek i nie uznaje powagi sytuacji" - dodał Burnett, wzywając gabinet Borisa Johnsona do zintensyfikowania działań, które powstrzymają czarny scenariusz.

Tymczasem Tony Danker, dyrektor generalny Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) przypomniał, że niektóre firmy musiały wstrzymać pracę z powodu braku personelu.

"Ironią jest to, że rząd chciał ponownie otworzyć gospodarkę, ale pingdemia skutecznie ją zamyka" - zauważył ekspert. Danker dodał, że codzienne testy powinny natychmiast zastąpić kwarantannę w pełni zaszczepionych pracowników.

Brytyjski rząd prowadzi obecnie rozmowy w celu opracowania planów zwolnienia kluczowych pracowników z obowiązku samoizalacji po otrzymaniu powiadomienia z aplikacji NHS.

Już w miniony czwartek zapowiedział, że codzienne testy zastąpią kwarantannę w przypadku 10 tys. osób z sektora produkcji i przetwórstwa żywności. Później ogłosił, że do tej listy dołączą także służby mundurowe, ratunkowe oraz pracownicy transportu i spedycji - niezależnie od tego, czy są oni zaszczepieni, czy też nie.

Od 16 sierpnia w Anglii wszyscy, którzy są w pełni zaszczepieni, nie będą już musieli odbywać 10-dniowej kwarantanny w przypadku otrzymania informacji o kontakcie z osobą zakażoną, lecz przez ten czas będą mogli zastąpić to codziennymi testami. W Szkocji podobny system wejdzie w życie 9 sierpnia, a w Walii - 7 sierpnia.

Czytaj więcej:

Anglia: Ludzie masowo usuwają aplikację NHS Covid

UK: Wraz z rosnącą liczbą zakażeń rozszerza się "pingdemia"

"Pingdemia" paraliżuje życie w UK. W sklepach zaczyna brakować produktów

UK: Kluczowi pracownicy sektora żywnościowego zwolnieni z kwarantanny

UK: Kolejne grupy kluczowych pracowników mogą zastąpić kwarantannę testami

"Szczepionkowy bonus" przestaje działać. Spada poparcie dla Johnsona

  Komentarze
  • Wyrobnik UK
   27 lipca, 17:35

   No i dobrze oni nie potrzebują nic jeść patologia angielska nie powinna nic jeść ani kupować.

  • MM
   27 lipca, 19:05

   to naciagacze i nieroby , benefity najlepiej brac i nic nie robic

  • Pouli
   27 lipca, 19:45

   Kończy sie babci sr@nie.

  • Andre
   27 lipca, 19:59

   Nakgorzej, ze zeruja na moich pieniadzach czyli podatki a nieroby za to kupuja coraz lepsze auta a ja musze meczyc sie starym passatem

  • Mr. Bogas
   27 lipca, 20:09

   Ogórki zakisiłem, pomidory mi dojrzewają, w zamrażarce smakołyki, kilka paczek pumpernikla no i przexież mamy nasze polskie sklepy. Jakoś przeżyjemy. My Polacy lubimy życie w partyzantce. A ta cała Wielka Brytania to jedna Komedia Granda, ale przynajmniej nie ma faszyzmu jak u Bonżurów i gupizny jak u Makaroniarzy.

  • Monika
   27 lipca, 20:11

   Tu nie chodzi o COVID. Polacy i inni europejczycy zjeżdżają do swojego kraju po tym jak Anglia wyszła z Uni. Teraz nie ma rak do pracy ponieważ anglicy nie będę pracować za takie pieniądze…. Robić w weekendy czy wstawać o 4 rano. Lepiej dostać benefit i siedzieć w domu. To dopiero początek a Borys i reszta będą gadać o ludziach ze są na kwarantannie… wstyd się przyznać. Połowa ich głosowała za wyjęciem nie wiedząc jakie będą tego skutki

  • Banita
   27 lipca, 20:23

   Jestem załamany, gdyż od 2tyg w żadnym sklepie nie ma mojego ulubionego piwa.
   Dramat;-)

  • Sirkonia
   27 lipca, 21:43

   To trzeba teraz odwołać Brexit i wróci wszystko do normy

  • Pracodawca
   27 lipca, 23:38

   Nie ma rąk do pracy i nie będzie ponieważ kryteria są za wysokie by zatrudniać ludzi z Europy wschodniej na najmniej opłacanych stanowiskach a Borys i spółka myślał że ściągną ludzi z wykształceniem za najniższą stawkę to się Pan pomylił.

  • Renia
   28 lipca, 00:00

   Tylko Ci, ktorym sie nie chce pracowac, instaluja sobie NHS App in ciesza sie, jak sie musza izolowac. Ostatnio w pracy jedna sie wygadala, ze ma remont w domu i potrzebuje troche wolnego aby to ogarnaac, za 2 dni poszla na izolacje...

  • Krytyk
   28 lipca, 00:02

   Ja to bym zjadł batona czekoladowego

  • Lupo
   28 lipca, 00:07

   Ja od 2 tyg nie moge kupic fasolki i rice pudding.Please help?

  • Do Sirkonia
   28 lipca, 07:29

   Europa nie chce już Anglików, bo to marudy i weciarze.

  • Byly
   28 lipca, 09:14

   Znajac ich podejscie jak jaki kolega byl przez aplikacje skierowany na kwarantanne to odrazu reszta poszla do niego po robocie ze swoimi telefonami z apkami i tak urlopik dla wszystkich XD

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2021
  GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama