Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brak szczepienia przeciw COVID-19 może skutkować zmianą organizacji pracy lub zwolnieniem

Brak szczepienia przeciw COVID-19 może skutkować zmianą organizacji pracy lub zwolnieniem
Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dotyczy osób pracujących w placówkach ochrony zdrowia, zarówno medyków, jak i innych pracowników. (Fot. Getty Images)
Niepoddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby do tego zobowiązane m.in. pracujące w szpitalach i aptekach, może skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian organizacji pracy i rozwiązaniem stosunku pracy - wskazało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia.
Reklama
Reklama

Do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Rozwiązanie - jak wielokrotnie akcentowało MZ - wprowadzono dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów. Obowiązek zaszczepienia nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień ze względu na stan zdrowia.

W informacji udostępnionej na stronach resortu ministerstwo podało, że kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

"Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu" – wskazało MZ.

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może także – jak stwierdzono - uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Resort przekazał jednocześnie, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.

Resort podnosi, że obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach zajmujących się działalnością leczniczą; osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej, albo punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Opublikowanie informacji ws. szczepień rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek. Na konferencji prasowej w Warszawie był wtedy pytany o wątpliwości dyrektorów szpitali odnośnie tego, jak od początku marca mają traktować niezaszczepiony personel.

Andrusiewicz przekazał wówczas, że dzisiaj na stronie MZ pojawi się jasna interpretacja Ministerstwa w tej sprawie. "Choć nie rozumiem, przyznam, dyrektorów, kierowników placówek medycznych, którzy mają już do czynienia z drugim obowiązkowym szczepieniem, chociażby po szczepieniu na żółtaczkę i przy szczepieniu na żółtaczkę wiedzą, jak postępować z pracownikami, którzy nie są zaszczepieni. Otóż ci pracownicy są niedopuszczani do opieki nad pacjentem" - zaznaczył.

Cała dzisiejsza informacja wraz z szerszym komentarzem dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/obowiazek-szczepienia-sluzb-medycznych.

Czytaj więcej:

"Szczepienie" polskim Słowem Roku 2021

Pracodawcy: Zamiast testowania pracowników potrzebna weryfikacja szczepień

Austria: Rosną wątpliwości w kwestii wprowadzania obowiązku szczepień

Wirusolog: Najlepszą ochronę przed Covid-19 daje zaszczepienie i zakażenie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama