Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Biżuteria Elżbiety II trafi na wystawy w zamku Windsor i pałacu Buckingham

Biżuteria Elżbiety II trafi na wystawy w zamku Windsor i pałacu Buckingham
Królowa Elżbieta II w 2015 r. w diamentowym diademie króla Jerzego IV z 1820 r., kolczykach i naszyjniku koronacyjnym wykonanym dla królowej Wiktorii w 1858 r. (Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images)
Z okazji Platynowego Jubileuszu panowania brytyjskiej monarchini już wkrótce wystartuje kilka wystaw prezentujących jej najsłynniejsze kreacje. Wśród eksponatów znajdą się też elementy imponującej kolekcji biżuterii królowej.
Reklama
Reklama

Królowa Elżbieta II obchodzi w tym roku okrągłą, 70. rocznicę panowania. Uczcić Platynowy Jubileusz władczyni postanowiło wiele angielskich firm i organizacji.

Ulubiona marka torebek królowej wypuściła na rynek zaprojektowany specjalnie na tę okazję model, producent kultowych lalek Barbie stworzył zabawkę inspirowaną jej wizerunkiem, ponadto w kwietniu ukazała się książka kucharska, która przedstawia ewolucję brytyjskiej kuchni za panowania Elżbiety II. Pojawiły się w niej przepisy z całego świata opracowane we współpracy z brytyjskimi ambasadami.

To nie koniec atrakcji przygotowanych z okazji jubileuszu sędziwej władczyni. Już niedługo w dwóch królewskich rezydencjach wystartuje kilka poświęconych jej wystaw. Od 7 lipca do 26 września na zamku w Windsorze zostaną zaprezentowane dwie symboliczne kreacje królowej - majestatyczna suknia koronacyjna zaprojektowana przez Normana Hartnella oraz jedwabno-aksamitna szata ceremonialna w odcieniu purpury.

Ekspozycję wzbogaci pięć unikatowych broszek z imponującej kolekcji biżuterii monarchini. "Ta wystawa uwydatnia znaczenie emblematycznego designu i ikonografii stroju koronacyjnego Elżbiety II, ukazując poszczególne etapy jej panowania" – przekazała "People" kuratorka wystawy Caroline de Guitaut.

Wśród drogocennych akcesoriów znalazła się m.in. zaprojektowana przez Asprey & Co broszka w kształcie klonowego liścia, którą monarchini miała na sobie podczas swojej pierwszej wizyty w Kanadzie w 1951 roku. Później nosiły ją księżna Camilla i Kate Middleton. Na wystawę trafi także broszka przypominająca gloriozę wspaniałą, roślinę uznawaną za narodowy kwiat Zimbabwe i Zambii. Elżbieta II przypięła ją do szaty żałobnej, w którą była ubrana na pogrzebie ojca, króla Jerzego VI w 1952 roku.

Kolekcja obejmuje też broszkę w kształcie akacji podarowaną władczyni przez rząd i ludność Australii podczas jej pierwszej wizyty w tym kraju. Królowa nosiła ją później m.in. na ślubie księcia Karola i Camilli w 2005 roku. Zwiedzający będą mogli też zobaczyć z bliska The New Zealand Silver Fern Brooch - srebrną broszkę przypominającą kształtem liść paproci oraz broszkę wysadzaną szafirami i rubinami.

Z kolei w pałacu Buckingham od 22 lipca do 2 października potrwa wystawa, której centralnym punktem będzie ikoniczny diadem Elżbiety II z 1 333 brylantami, dwoma rzędami pereł i diamentami. Pojawi się na niej także naszyjnik Queen’s Delhi Durbar, który królowa odziedziczyła w 1953 roku, a więc w roku swojej koronacji. Zdobi go dziewięć szmaragdów, które pierwotnie należały do babki królowej Marii, księżnej Cambridge.

Elementem ekspozycji będą też portrety władczyni wykonane przez fotografkę Dorothy Wilding.

Trzecią wystawę jubileuszową będzie można oglądać w pałacu Holyroodhouse w Edynburgu. Tam od 3 lipca do 25 września eksponowane będą stroje noszone przez Elżbietę II podczas obchodów srebrnego, złotego i diamentowego jubileuszu oraz prezenty, jakie wręczono jej z okazji zaręczyn z księciem Filipem.

Czytaj więcej:

Mennica Królewska wydaje okolicznościową monetę upamiętniającą Platynowy Jubileusz królowej

Platynowy Jubileusz: Przed pałacem Buckingham stanie ponad 20-metrowa rzeźba

Z okazji platynowego jubileuszu Elżbiety II powstała specjalna książka kucharska

Platynowy Jubileusz: Wielcy nieobecni na królewskim balkonie

BBC wyemituje fragmenty prywatnych filmów rodziny królewskiej w dokumencie o Elżbiecie II

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   14 maja, 10:32

   Sprzedac o pomoc podwladnym wiazac koniec z koncem,,,,

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama