Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bellingcat ujawnił tożsamość drugiego z podejrzanych w sprawie ataku na Skripala

Bellingcat ujawnił tożsamość drugiego z podejrzanych w sprawie ataku na Skripala
Dane mężczyzny zostały podane do wiadomości publicznej. (Fot. Bellingcat)
Brytyjski serwis śledczy Bellingcat ujawnił tożsamość drugiego podejrzanego w sprawie marcowej próby zabójstwa Siergieja Skripala. Podał, że za pseudonimem Aleksander Pietrow ukrywa się pracujący dla GRU wojskowy doktor Aleksandr Miszkin.
Reklama

39-letni Miszkin urodził się we wsi Łojga w rejonie Archangielska na północy Rosji, a następnie ukończył elitarną Wojskową Akademię Medyczną im. Kirowa w Petersburgu ze specjalizacją lekarza marynarki wojennej. Jeszcze w trakcie studiów mężczyzna został zrekrutowany przez rosyjski wywiad wojskowy GRU i przeniósł się do Moskwy.

W kolejnych latach - używając już nowej, fałszywej tożsamości - podróżował wielokrotnie na Ukrainę i do nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Nadniestrza. Zdaniem dziennikarzy, Miszkin ma prawdopodobnie rangę podpułkownika lub pułkownika rosyjskiego wywiadu.

Szczegóły śledztwa w sprawie Miszkina mają zostać przedstawione w brytyjskim parlamencie. Wydarzenie zapowiedział portal we współpracy z posłem Partii Konserwatywnej Bobem Seely.

Telewizja Sky News potwierdziła w źródłach zbliżonych do służb bezpieczeństwa, że przeprowadzona przez Bellingcat identyfikacja mężczyzny jest poprawna.

Wcześniej pod koniec września Bellingcat ujawnił także prawdziwą tożsamość pierwszego z mężczyzn poszukiwanych w związku z próbą zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w angielskim Salisbury. Napastnik, który posługiwał się pseudonimem Rusłan Boszyrow, to pułkownik GRU Anatolij Czepiga.

Według ustaleń dziennikarzy, 39-letni Czepiga służył wcześniej na misjach w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku otrzymał nawet nadawany przez prezydenta Rosji Władimira Putina tytuł honorowy Bohatera Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie za działalność na wschodzie Ukrainy.

Mężczyzna jest od 17 lat związany z rosyjskimi siłami specjalnymi Specnaz. Przez co najmniej ostatnie dziewięć lat używał swojej drugiej tożsamości: Rusłan Boszyrow.

 

  Komentarze


  • Kamil
   9 października 2018, 14:50

   sowieccy turysci z KGB haha :-)

  • Prof.Wolland
   9 października 2018, 15:52

   Co oni tam wiedzą..?

  • Slepy
   10 października 2018, 05:34

   Ciekawe ile w Polsce tacy nawywijali. Platforma to syf

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2019
  GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

  Sport


  Reklama