Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media ujawniły prawdziwą tożsamość podejrzanego o atak na Skripala

Media ujawniły prawdziwą tożsamość podejrzanego o atak na Skripala
Dziennikarze śledczy obalili kłamstwo Rosji. (Fot. Bellingcat)
Serwis internetowy Bellingcat ujawnił wczoraj prawdziwą tożsamość jednego z mężczyzn poszukiwanych w związku z marcową próbą zabójstwa Siergieja Skripala w angielskim Salisbury. Napastnik, znany wcześniej jako Rusłan Boszyrow, to pułkownik GRU Anatolij Czepiga.
Reklama

Według ustaleń dziennikarzy śledczych, 39-letni Czepiga służył wcześniej na misjach w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku otrzymał nawet nadawany przez prezydenta Rosji Władimira Putina tytuł honorowy Bohatera Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie za działalność na wschodzie Ukrainy.

Mężczyzna jest od 17 lat związany z rosyjskimi siłami specjalnymi Specnaz. Przez co najmniej ostatnie dziewięć lat używał swojej drugiej tożsamości: Rusłan Boszyrow.

Jednocześnie serwis internetowy dziennika "The Telegraph" potwierdził także częściowo tożsamość drugiego ze sprawców, który podróżował do Wielkiej Brytanii na podstawie paszportu wystawionego na Aleksandra Pietrowa. Dziennikarze zdołali potwierdzić, że jego imię jest prawdziwe, a zmienił jedynie nazwisko. Jak zaznaczono, jego prawdziwe dane osobowe są już znane brytyjskim śledczym.

Były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego ocenił w rozmowie z "Telegraphem", że wysoka ranga Czepigi i użycie wysoce toksycznego środka paralityczno-drgawkowego Nowiczok sugeruje, że "zlecenie (zabicia Skripala - przyp.red.) zostało złożone na najwyższym szczeblu".

Doniesienia Bellingcata i "Telegrapha" zbiegają się z dotychczasowymi ustaleniami brytyjskich służb.

Na początku września brytyjska premier Theresa May przekazała, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripala i jego córki Julii byli zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Jak oceniła, musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji: Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszyrowa. Jak zaznaczono, obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe. Śledczy ujawnili wówczas także szczegóły ich pobytu w Wielkiej Brytanii.

Kilka dni później rosyjska telewizja państwowa RT nadała wywiad z dwoma mężczyznami przedstawiającymi się jako Pietrow i Boszyrow. Rozmówcy RT przekonywali, że byli w Salisbury w celach turystycznych z rekomendacji przyjaciół.

Podejrzani przekonywali na łamach rosyjskiej telewizji, że są zafascynowanymi architekturą turystami. (Fot. RT)

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   27 września 2018, 14:05

   Przeciez prawo zabrania podawac dokladnych danychosobowych jesli jest tylko przypuszczenie popelnienia przestepstwa.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.06.2019
  GBP 4.757 złEUR 4.264 złUSD 3.754 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama