Bayer wrócił na pozycję lidera, kontuzja Gumnego

Bayer odniósł 13. z rzędu zwycięstwo i objął prowadzenie w tabeli. (Fot. Getty Images)
Bayer Leverkusen pewnie pokonał na wyjeździe Werder Brema 3:0 w 12. kolejce i wrócił na pozycję lidera niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej. W starciu FC Augsburg z Unionem Berlin (1:1) kontuzji doznał Robert Gumny. W Dortmundzie lokalna Borussia pokonała tę z Moenchengladbach 4:2.

Bayer odniósł 13. z rzędu zwycięstwo, licząc wszystkie rozgrywki. Bilans "Aptekarzy" od początku sezonu w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i Lidze Europy to 17 wygranych i jeden remis - 15 września 2:2 na stadionie Bayernu Monachium.

To właśnie broniący tytułu Bawarczycy objęli w piątek prowadzenie w tabeli, po pokonaniu na wyjeździe FC Koeln 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Harry Kane. Anglik w swoim pierwszym sezonie w niemieckiej ekstraklasie ma już 18 goli i zmierza do pobicia rekordu Roberta Lewandowskiego, który w rozgrywkach 2020/21 trafił do siatki 41 razy.

Jednak już niecałą dobę później Bayern, z dorobkiem 32 punktów, ponownie spadł na drugie miejsce. Bayerowi powrót na szczyt dały samobójcza bramka Oliviera Demana (9.) oraz trafienia Holendra Jeremiego Frimponga (42.) i Hiszpana Alexa Grimaldo (76.). Rezerwowym gospodarzy był Dawid Kownacki.

Zespół z Leverkusen, prowadzony przez hiszpańskiego trenera Xabiego Alonso, zdobył w każdej z dotychczasowych kolejek ligowych co najmniej dwa gole. W historii Bundesligi nie udało się to żadnemu innemu klubowi.

Na trzecim miejscu z 27 punktami jest VfB Stuttgart. 24 punkty ma Borussia Dortmund, która po niespełna pół godziny przegrywała w sobotę u siebie z Borussią Moenchengladbach 0:2 po golach Rocco Reitza (13.) i Francuza Manu Kone (28.), ale ostatecznie zwyciężyła 4:2 po niezwykle udanym ostatnim kwadransie pierwszej połowy.

W ciągu trzech minut do remisu doprowadzili Marcel Sabitzer (30.) i Niclas Fuellkrug (32.), a jeszcze przed przerwą prowadzenie gospodarzom dał Anglik Jamie Bynoe-Gittens (45.). W końcówce meczu wynik ustalił Holender Donyell Malen (90+7.).

W Berlinie ostatni przed tą kolejką Union zremisował z Augsburgiem 1:1, przerywając serię dziewięciu ligowych porażek. Punkt gospodarze uratowali w 88. minucie, gdy bramkę zdobył Kevin Volland. Wcześniej prowadzenie drużynie Gumnego dał Austriak Mathias Honsak (18.).

Po kwadransie gry Polak zderzył się z jednym z rywali - Janikiem Habererem - i doznał urazu żeber. Wrócił jeszcze na chwilę na murawę, ale w 23. minucie musiał zostać zmieniony.

W innych sobotnich spotkaniach VfL Wolfsburg, z Jakubem Kamińskim na ławce rezerwowych, pokonał u siebie RB Lipsk 2:1, a SC Freiburg zremisował przed własną publicznością z SV Darmstadt 1:1.