Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Barnier: Przedłużenie Brexitu musi mieć powód

Barnier: Przedłużenie Brexitu musi mieć powód
Barnier powtórzył, że jeśli UK chce opuścić UE w uporządkowany sposób, wynegocjowana umowa jest do tego jedyną możliwą podstawą. (Fot. Getty Images)
Wszyscy muszą finalizować przygotowania do Brexitu bez umowy.Przełożenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE musi mieć jasny powód, bo oznacza przedłużenie niepewności - oświadczył wczoraj w Brukseli główny negocjator ze strony unijnej Michel Barnier.
Reklama

Z wypowiedzi Francuza wynika, że brytyjska premier Theresa May powinna przedstawić unijnej "27" konkretny plan, aby była zgoda na odłożenie w czasie Brexitu. Wniosku jeszcze formalnie nie ma, a jutro mają się nim zajmować przywódcy państw UE. Aby wyjście Wielkiej Brytanii zostało odłożone, muszą się na to zgodzić jednomyślnie wszystkie kraje unijne.

"Szefowie państw i rządów będą musieli podjąć decyzję w tej sprawie na podstawie precyzyjnego wniosku pani May i uzasadnienia w sprawie przedłużenia. Przedłużenie oznacza więcej niepewności, przedłuży proces Brexitu, będzie miało swoje koszty. Niezależnie od tego, czy będzie to krótki, czy długi okres, będzie to miało swoje reperkusje" - podkreślił Barnier. Dodał, że "trzeba pamiętać o konsekwencjach dla wyborów europejskich w maju".

Jak zaznaczył, jeśli szefowa brytyjskiego rządu poprosi jutro o przedłużenie Brexitu przed Radą Europejską, szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich będą oceniać powody i korzyści, jakie miałyby się z tym wiązać. "Liderzy UE będą potrzebować konkretnego planu Wielkiej Brytanii, aby podjąć decyzję. Kluczowe pytanie będzie dotyczyło tego, czy przedłużenie zwiększa szanse na ratyfikację umowy o wyjściu" - zaznaczył.

Barnier kolejny raz powtórzył, że jeśli Wielka Brytania chce opuścić UE w uporządkowany sposób, wynegocjowana umowa jest do tego jedyną możliwą podstawą. "Ze względu na brak ratyfikacji tego porozumienia stajemy teraz naprzeciw prawdziwej niepewności, która dotyczy zarówno Zjednoczonego Królestwa, jak i UE oraz oczywiście wszystkich jej państw członkowskich. Żeby skończyć z tym okresem niepewności, potrzebujemy decyzji Wielkiej Brytanii" - zaznaczył.

Przypomniał w tym kontekście, że w ubiegłym tygodniu Izba Gmin zagłosowała przeciwko porozumieniu o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE i przeciwko scenariuszowi Brexitu bez umowy. "Głosowanie przeciwko bezumownemu Brexitowi nie sprawia, że on się nie wydarzy. Wszyscy muszą teraz sfinalizować wszelkie przygotowania do scenariusza bezumownego Brexitu. Ze strony unijnej jesteśmy przygotowani" - zapewniał Barnier.

 

  Komentarze


  • Leon
   20 marca, 08:53

   UE nie powina juz rozmawiac z londynem na temat Brexsitu mieli dwa lata na negocjacie .

  • Gosc 004
   20 marca, 09:09

   to mi przypomina odcinanie ogona psu po kawalku zeby pies nie cierpial .... raz i po krzyku tu lamentuja albo 0 albo 1 albo jestes w EU albo poza i bye

  • Polak
   20 marca, 09:50

   Polaków wybito Polskę spalono a teraz jeszcze odszkodowania jakieś chcą wyłudzić. Boże chroń nas przed Tuskiem

  • Adam
   20 marca, 09:54

   Tym brexitem robią tylko zamieszanie.Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko.Wyjazd z UE 30 marca i pośmiejemy się z waszego kryzysu

  • Czytelnik anonimowy
   20 marca, 10:14

   spakowani w torbę typu krata ?

  • Marcin
   20 marca, 11:39

   Adam co Ty sie w ogole tu rzucasz na tym forum jak wsza na grzebieniu

  • Asan
   20 marca, 12:35

   Pakować się kryminalni i nieroby. Ja wam dam drugie referendum, albo odwołanie Brexit. Chcielibyście! "Twardy Brexit jest lepszy od tego z umową.....

  • Itsme
   20 marca, 13:13

   A wiec to Adam!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.06.2019
  GBP 4.789 złEUR 4.267 złUSD 3.810 złCHF 3.816 zł

  Sport


  Reklama