Menu

Bank Anglii nie odda złota prezydentowi Wenezueli

Bank Anglii nie odda złota prezydentowi Wenezueli
Wielka Brytania nie uznaje Nicolasa Madura za prezydenta Wenezueli, a tym samym nie wyda mu złota o wartości miliarda dolarów. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania jednoznacznie uznała lidera opozycji w Wenezueli Juana Guaido za prezydenta tego kraju - orzekł angielski sąd w sprawie, rozstrzygającej czy Guaido, czy Nicolas Maduro powinien kontrolować przechowywane w Londynie złoto o wartości miliarda dolarów.
Reklama

Bank centralny Wenezueli BCV wystąpił na drogę sądową, aby uzyskać dostęp do znajdującego się w skarbcach Banku Anglii złota. Maduro zapewnia, że chce je sprzedać, aby uzyskać środki na walkę z koronawirusem, choć wskutek zachodnich sankcji taka transakcja może być utrudniona.

"Niezależnie od podstawy tego uznania, rząd Jej Królewskiej Mości jednoznacznie uznał pana Guaido za prezydenta Wenezueli. Wynika z tego, że rząd Jej Królewskiej Mości nie uznaje już pana Maduro za prezydenta Wenezueli. Nie ma zatem możliwości uznawania pana Guaido za prezydenta de iure i pana Maduro za prezydenta de facto" - oświadczył w orzeczeniu sędzia Wysokiego Trybunału Nigel Teare.

W czerwcu podczas czterodniowych wstępnych przesłuchań w sądzie prawnik reprezentujący podległy Maduro zarząd BCV argumentował, że choć Wielka Brytania nie aprobuje rządu Maduro i uznaje jego pozycję za nielegalną, to jednoznacznie uznaje jego przywództwo. Dowodem tego, jak przekonywał, jest fakt obecności brytyjskiego ambasadora w Wenezueli i wenezuelskiego w Londynie.

Wenezuelskie złoto pozostanie w Wielkiej Brytanii - zadecydował sąd. (Fot. Getty Images)

Prawnicy reprezentujący BCV zapowiedzieli, że będą się odwoływać od wydanego wyroku.

Stan dwuwładzy w Wenezueli trwa od stycznia 2019 roku. Po zwycięstwie ubiegającego się o reelekcję Maduro w wyborach prezydenckich - które zdaniem niezależnych obserwatorów nie spełniały żadnych standardów demokratycznych - przewodniczący parlamentu Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju. Władzę Guaido uznaje m.in. większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, a także USA, Kanada i większość państw Ameryki Łacińskiej. Maduro jest uznawany m.in. przez Rosję, Chiny, Kubę, Iran, Białoruś i Turcję.

Czytaj więcej:

W UE rośnie liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy

"The Economist": Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej chcą masowo emigrować

UE przedłuża sankcje wobec Wenezueli o rok

  Komentarze
  • Rupert
   3 lipca, 08:36

   Nasze zloto tez zajumali.
   Kazdy powod jest dobry, zwlaszcza w kryzysie.

  • Celestyn76 w
   3 lipca, 08:46

   Borys wprowadzi taki socjalizm jak w wenezueli ktora kupuje rope majac jedne z najwiekszychvzloz do czego to prowadzicsocjalizm a borys wprowadzi anglosoc maduro a raczej chaves mogl raczej zaufac sowietom bo Angolan nie Warto historia pokazala to wielokrotnie

  • J23
   3 lipca, 11:27

   To ze nasze zloto dzwigneli to jedno ale ze trza im jeszcze bylo przez lata splacac te samoloty ktorymi nasi o GB walczyli to kolejny dowod wielkiej przyjazni hahaha

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama