Menu

Bank Anglii: Prognozy dla gospodarki UK "wyjątkowo niepewne"

Bank Anglii: Prognozy dla gospodarki UK "wyjątkowo niepewne"
BoE: "Ostatnie wzrosty liczby przypadków Covid-19 w niektórych częściach świata, w tym w Wielkiej Brytanii, mają potencjał do dalszego obciążania aktywności gospodarczej". (Fot. Getty Images)
Choć wskaźniki ekonomiczne są nieco lepsze niż oczekiwano w sierpniu, prognozy dla brytyjskiej gospodarki 'pozostają wyjątkowo niepewne', w związku z tym Bank Anglii (BoE) może podjąć w przyszłości stosowne działania - napisano w wydanym dzisiaj komunikacie.
Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Komitet Polityki Monetarnej (MPC) jednomyślnie podjął decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. oraz wartości programu skupu obligacji na poziomie 745 mld funtów.

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu MPC, w opublikowanej w sierpniu prognozie założono, że bezpośredni wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę będzie stopniowo się zmniejszał, a także, że zawarte zostanie porozumienie z UE na temat przyszłych relacji. W oparciu o te założenia, prognozowano dalsze ożywienie brytyjskiej gospodarki po załamaniu spowodowanym epidemią, choć zaznaczono też, że to ożywienie może być rozciągnięte w czasie.

Wskazano, że oba te założenia są obecnie bardziej niepewne niż w momencie prognozy, w związku z czym perspektywy dla brytyjskiej gospodarki "pozostają wyjątkowo niepewne".

"Ostatnie dane dotyczące gospodarki krajowej są nieco silniejsze niż Komitet oczekiwał w czasie sporządzania sierpniowej prognozy, choć ze względu na ryzyka nie jest jasne, na ile mogą one być wskazówką na temat tego, jak gospodarka będzie dalej się rozwijać. Ostatnie wzrosty liczby przypadków Covid-19 w niektórych częściach świata, w tym w Wielkiej Brytanii, mają potencjał do dalszego obciążania aktywności gospodarczej, aczkolwiek prawdopodobnie na mniejszą skalę niż na początku roku" - napisano w komunikacie Banku Anglii.

"Komitet nadal będzie uważnie śledził sytuację i jest gotów dostosować politykę monetarną zgodnie ze swoimi kompetencjami. MPC będzie na bieżąco weryfikować zakres działań, które można podjąć, aby zrealizować jej cele. Komitet nie zamierza zaostrzać polityki monetarnej, dopóki nie pojawią się wyraźne dowody na to, że poczyniono znaczne postępy w eliminowaniu wolnych mocy produkcyjnych i trwałym osiąganiu celu inflacyjnego w wysokości 2 proc." - zapewniono.

Osiągniecia tego celu inflacyjnego BoE nie spodziewa się przed początkiem 2021 r. Obecnie inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi 0,2 proc., co oznacza, że jest na najniższym poziomie od pięciu lat.

Następne posiedzenie MPC w sprawie stóp procentowych i wartości programu skupu obligacji odbędzie się na początku listopada.

Czytaj więcej:

Bank Anglii "awaryjnie" tnie stopy procentowe

UK oficjalnie w recesji. PKB spadło w II kwartale o 20 procent

Brytyjska gospodarka "zdrowieje". Rośnie trzeci miesiąc z rzędu

Inflacja w Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat

  Komentarze
  • Czytelnik
   17 września, 17:08

   Pamietajcie, że wszystko dzieje się z opóźnieniem, jak teraz wypływają jakieś dane ekonomiczne, to zwykły szary człowieczek odczuje to za 3miesiace.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.589 złUSD 3.886 złCHF 4.274 zł

  Sport


  Sport

  Reklama