Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bank Światowy: Polska gospodarka spowolni do poziomu poniżej jednego procenta

Bank Światowy: Polska gospodarka spowolni do poziomu poniżej jednego procenta
Polska gospodarka wpisuje się w ogólnoświatowy trend niskiego wzrostu gospodarczego. (Fot. Getty Images)
Polska gospodarka była odporna na liczne szoki globalne i odbiła szybciej niż oczekiwano po recesji z 2020 r. Mimo to, polska gospodarka silnie spowolni do poziomu poniżej jednego procenta w 2023 r. – przekazali ekonomiści z Banku Światowego.
Reklama
Reklama

Polska gospodarka była odporna na liczne szoki globalne i odbiła szybciej niż oczekiwano po recesji z 2020 r., pomimo wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i ostrzejszej polityki pieniężnej na świecie.

Mimo to ekonomiści spodziewają się, że polska gospodarka silnie spowolni do poziomu poniżej jednego procenta w 2023 r. z powodu dużo słabszego wzrostu w strefie euro. Oznacza to spadek o 1,9 pkt. proc. w stosunku do prognozy z czerwca 2022 r. 

W ich opinii, słabsze prognozy wzrostu wynikają również z silnego spowolnienia popytu wewnętrznego, wywołanego podwyższoną inflacją, która osłabia siłę nabywczą. Zwrócili również uwagę na fakt, że na znaczeniu traci efekt odłożonego w czasie, z powodu pandemii COVID, popytu.

Wskazali także, że osłabione prognozy są efektem oczekiwanej redukcji zapasów, po ich silnym przyroście wspierającym wzrost w 2022 r.

Eksperci zwrócili uwagę, że Polska traci krocie na zablokowanych środkach unijnych. (Fot. Getty Images)

"Opóźniony efekt zacieśnienia polityki monetarnej, niższy popyt ze strony największych partnerów handlowych oraz słabe nastroje związane z wojną w Ukrainie będą również szkodzić wzrostowi w tym roku" – ocenili. Dodano, że Krajowy Plan Odbudowy może wspierać inwestycje publiczne, ale opóźnienia w pozyskiwaniu środków unijnych osłabiają perspektywy wzrostu.

Zdaniem ekspertów, światowy wzrost gospodarczy może spowolnić w 2023 r. do 1,7 proc., wobec oczekiwanych 3 proc. sześć miesięcy temu. Zwrócili uwagę, że światowa gospodarka zwalnia z powodu podwyższonej inflacji, wyższych stóp procentowych, mniejszych inwestycji oraz gospodarczych skutków napaści Rosji na Ukrainę.

W ich opinii, wystarczy jeden czynnik, jak np. wyższa od oczekiwań inflacja, gwałtowne podwyżki stóp procentowych, powrót pandemii COVID-19 czy eskalacja napięć geopolitycznych, by światowa gospodarka popadła w recesję. Jak zaznaczyli, byłby to pierwszy od ponad 80 lat przypadek dwóch globalnych recesji w ciągu dekady.

Bank Światowy przewiduje, że tempo wzrostu światowej gospodarki wyniesie 1,7 proc. w 2023 r. i 2,7 proc. w 2024 r.

Czytaj więcej:

"Dziennik Gazeta Prawna": Wojenny kryzys w Rosji nabiera rozpędu

Goldman Sachs: Chiny prześcigną gospodarkę USA już w 2035 roku

Finowie zbroją się na potęgę. Ogłoszono rekordowe wydatki na wojsko

Rząd UK nie chce ujawnić danych na temat korzyści wynikających z umowy handlowej po Brexicie

Francja wydaje na emerytury więcej niż sąsiedzi, a wiek emerytalny należy do najniższych w UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama