Menu

Badanie: Polskie dzieci bez sprzętu do zdalnej nauki?

Badanie: Polskie dzieci bez sprzętu do zdalnej nauki?
Polskie szkoły pozostają zamknięte. (Fot. Getty Images)
Nawet jedna trzecia rodziców nie jest w stanie zapewnić wszystkim swoim dzieciom sprzętu do nauki online - wynika z ankiety internetowej przeprowadzonej na portalu Librus Rodzina. Kilka tygodni temu również Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował, że z problemem braku sprzętu zmagają się również same szkoły.
Reklama

Od 12 marca do 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzenia nauczania na odległość.

Ankietę, jak wygląda zdalne nauczanie, przeprowadzono od 1 do 6 kwietnia na portalu Librus Rodzina. Wzięło w niej udział prawie 21 tys. rodziców, użytkowników portalu. Niemal połowa z nich ma dzieci uczęszczające do klas IV-VI szkoły podstawowej. 35 proc. to rodzice dzieci klas I-III szkoły podstawowej, 23 proc. – uczniów klas VII-VIII, a 17 proc. – uczniów szkół ponadpodstawowych.

Prawie dwie trzecie rodziców deklaruje, że jest w stanie zapewnić urządzenie do nauki online każdemu dziecku. Ponad jedna trzecia respondentów musi jednak dzielić sprzęt między dwoje lub więcej dzieci. 86 proc. rodziców przyznało, że ich dziecko może wykorzystać do nauki komputer, 75 proc. – smartfon, a 52 proc. – drukarkę. 1 proc. przyznało, że nie ma żadnego z wymienionych urządzeń.

Według 53 proc. rodziców zdalne nauczanie jest realizowane ze wszystkich przedmiotów, a według 29 proc. – z większości przedmiotów. 5 proc. badanych stwierdziło, że kształcenie na odległość odbywa się z połowy przedmiotów, 9 proc. – z mniej niż połowy. 4 proc. mówi, że nauczanie zdalne nie jest realizowane z żadnego przedmiotu.

Część uczniów w Polsce nie może uczestniczyć w lekcjach, ponieważ musi dzielić komputer z inną osobą w domu. (Fot. Getty Images)

Wedle relacji rodziców, nauczyciele przede wszystkim przesyłają zakres materiału z podręcznika i ćwiczeń, a także inne materiały do samodzielnego zrealizowania. 63 proc. rodziców wskazało, że dzieci otrzymują filmy edukacyjne na ogólnodostępnych platformach do oglądania w domu. 47 proc. rodziców potwierdza wykorzystanie platformy e-podręczniki.

46 proc. rodziców informuje, że żaden z nauczycieli nie realizuje lekcji online, 31 proc. – że niewielu. Według 7 proc. rodziców wszyscy nauczyciele ich dziecka korzystają z takiej formy kształcenia. Jest ona stosowana głównie z uczniami szkół ponadpodstawowych.

O problemach z prowadzeniem zajęć w sieci informował już jakiś czas temu Związek Nauczycielstwa Polskiego, wskazując, że szkoły nie mają potrzebnego sprzętu, który mogłyby przekazać np. nauczycielom czy uczniom. Zaapelowano jednocześnie o firm o przekazywanie do lokalnych szkół nieużywanych już komputerów i smartfonów.

"Z powodu koronawirusa polska szkoła w ciągu tygodnia przeniosła się z klas do internetu. Jednak, aby edukacja mogła się odbywać online, potrzebne są minimum trzy rzeczy: dobre chęci, umiejętności oraz sprzęt. Tego ostatniego brakuje" - informował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czytaj więcej:

Apel do firm o przekazanie komputerów i smartfonów polskim szkołom

  Komentarze
  • 500+
   14 kwietnia, 14:03

   Bo po co nawet odkładając lub na raty kupić dziecku komputer jak można wódeczkę pić,tipsy robić itd.Mało kto ogarnie,że mając z zasiłkiem możliwości będzie tylko wołać o więcej zamiast to wykorzystać dla poprawy bytu.Takie Polskie realia i patointeligencja...

  • Wtajemniczony
   14 kwietnia, 19:41

   Problem jest dużo, dużo głębszy niestety. Jeden przykład. W pewnym technikum w dużym mieście wojewódzkim prowadzi się zajęcia online. O ile mówimy o przedmiotach teoretycznych, to tu problem nie jest aż tak dokuczliwy. Zgrozą napawa jednak fakt, że uczniowe muszą się przygotować online do egzaminu praktycznego z obróbki skrawaniem. Ciekawe jak mają to zrobić? Pilniczek do paznokci i scyzoryk? Aha! Egzaminy są pod koniec czerwca...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama