Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Ryzyko zakrzepu po szczepieniu AstraZeneca uzależnione od grupy krwi

Badanie: Ryzyko zakrzepu po szczepieniu AstraZeneca uzależnione od grupy krwi
Naukowcom udało się ustalić, jakie grupy krwi obarczone są większym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy. (Fot. Getty Images)
Nowe badania naukowców z University of London sugerują, że rzadki zakrzep krwi, który został powiązany ze szczepionką AstraZeneca, można powiązać z grupą krwi danej osoby. Jak wyjaśniono, największym ryzykiem obarczone są osoby z grupą krwi AB.
Reklama
Reklama

Zakrzepica żył mózgowych (CVT od cerebral venous thrombosis) jest rzadkim zakrzepem krwi, który najczęściej występuje u młodych kobiet w żyle mózgowej w mózgu. Stanowi mniej niż jeden procent wszystkich przypadków zakrzepów na świecie. W ubiegłym roku odnotowano większą liczbę tego rodzaju zakrzepicy, a jako możliwą przyczynę podano szczepienia preparatem AstraZeneca. Z tego też powodu brytyjski organ JCVI zalecił, aby nie oferować AstraZeneki osobom poniżej 40. roku życia.

Teraz naukowcy z University of London zidentyfikowali pierwsze powiązanie genetyczne, które może zwiększyć predyspozycje do CVT. Naukowcy twierdzą, że obszar ludzkiego genomu, który silnie koreluje z CVT, znajduje się w tym samym regionie, co gen grupy krwi.

Badania będą kontynuowane, aby sprawdzić w jaki sposób szczepienia dodatkowo zwiększają ryzyko zakrzepicy. (Fot. Getty Images)

Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Annals of Neurology", trwało dziesięć lat i obejmowało 882 pacjentów z rozpoznaniem CVT w całej Europie. Jak wyjaśniono, grupa krwi AB jest niezwykle rzadka i występuje jedynie u ok. 1,2 proc. populacji na świecie. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę przypadki zakrzepicy żył mózgowych, choruje na nią aż 3,3 proc. osób z grupą krwi AB.

Po uwzględnieniu innych czynników naukowcy oszacowali, że osoby z grupą krwi AB mają 5,6-krotnie większe ryzyko wystąpienia CVT. Osoby z grupami krwi A i B z kolei mają trzykrotnie większe ryzyko niż osoby z grupą krwi 0.

"To pierwsza genetyczna identyfikacja podatności na CVT" - zauważył prof. Pankaj Sharma z University of London. I dodał, że badania będą kontynuowane, aby dokładnie sprawdzić "w jakim stopniu sama szczepionka dodatkowo zwiększa predyspozycje do CVT".

Czytaj więcej:

"Ryzyko zakrzepicy po AstraZenece tak rzadkie jak śmierć od uderzenia pioruna"

Badania: Druga dawka szczepionki AstraZeneca nie zwiększa ryzyka zakrzepicy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama