Menu

Badanie: Palenie papierosów "to wyższe ryzyko samobójstwa"

Badanie: Palenie papierosów "to wyższe ryzyko samobójstwa"
Nikotyna może obniżać poziom serotoniny w mózgu, co z kolei może prowadzić do rozwoju depresji. (Fot. Getty Images)
Osoby palące papierosy wykazują 2,5 raza większe ryzyko popełnienia samobójstwa niż osoby nie sięgające po nikotynę. Ryzyko odebrania sobie życia spada jednak u osób, które rozstały się z nałogiem - odkryli hiszpańscy naukowcy.
Reklama
Reklama

Badacze zwrócili uwagę na statystyki palenia papierosów i zachowań samobójczych, takich jak wyobrażenia, planowanie, próby samobójcze i popełnione samobójstwa w Hiszpanii. "Jeden na pięciu Hiszpanów pali codziennie. Biorąc pod uwagę wyniki różnych badań, sugerujących, że palenie może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa, zdecydowaliśmy się na zbadanie tego związku" - wyjaśnia Miriam Cotaina ze szpitala Consorcio Hospitalario Provincial de Castellón w Hiszpanii.

Badacze przeanalizowali prawie 2,5 tys. artykułów naukowych na temat związku nałogu nikotynowego z samobójstwami. Ostateczna metaanaliza objęła dane z 20 artykułów, w których opublikowano najbardziej miarodajne wyniki badań, obejmujące łącznie 2 457 864 osób.

"Analiza wyników pokazuje, że palenie zwiększa ryzyko samobójstwa średnio o 2,5 raza. Liczba ta wydaje się jednak zmniejszać u byłych palaczy. Ta zależność wydaje się występować w całym spektrum samobójczym, ponieważ ryzyko wystąpienia myśli samobójczych jest 1,84 raza wyższe wśród palaczy i tylko 1,35 raza większe wśród osób, które przestały palić tytoń" - zauważają badacze.

Psycholog Ana Benito z Uniwersytetu w Walencji w Hiszpanii zauważa też, że podczas pandemii COVID-19 badacze zaobserwowali znaczny wzrost prób samobójczych, zwłaszcza wśród młodych kobiet. "Dane z tego badania pokazują, że kobiety, które palą, mają wyższe ryzyko samobójstwa niż mężczyźni, co zmusza nas do zastanowienia się, w jakim stopniu różnice płciowe wpływają społecznie na zachowania samobójcze" - stwierdza badaczka.

Jednym z możliwych wyjaśnień biologicznego związku palenia tytoniu z samobójstwem jest rola nikotyny w ośrodkowym układzie nerwowym - może ona obniżać poziom serotoniny w hipokampie, co z kolei może prowadzić do dysfunkcji tej części mózgu, a także i rozwoju depresji.

"Jedną z najbardziej popartych dotychczas hipotez dotyczących depresji i samobójstw jest spadek neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina. Spadek ten może prowadzić do wystąpienia objawów lękowo-depresyjnych, które mogą prowadzić do samobójstw" - podsumowują badacze.

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy: Smog sprzyja depresji i samobójstwom

Darmowe e-papierosy dla palaczy w brytyjskich szpitalach

W Anglii palenie dozwolone od 21. roku życia? Jest propozycja posłów

NHS chce oferować £400 kobietom w ciąży, które rzucą palenie

Walia chce walczyć z samotnością. "Jest większym zagrożeniem niż palenie czy otyłość"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.01.2025
    GBP 5.1000 złEUR 4.2794 złUSD 4.1523 złCHF 4.5555 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama