Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Długość urlopu ma znaczenie dla zdrowia i produktywności

Badanie: Długość urlopu ma znaczenie dla zdrowia i produktywności
Urlop, w trakcie którego pracownik może w pełni odciąć się od pracy, jest kluczem do jego wydajności. (Fot. Getty Images)
U pracowników, którzy potrafią w wakacje odciąć się od obowiązków służbowych, obserwuje się trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że ryzyko zgonu u osób korzystających z urlopu spada o 20 proc.
Reklama
Reklama

Jak zwrócili uwagę analitycy PIE, odpoczynek zwiększa produktywność pracowników. Przypomnieli, że w latach 2012-2018 stabilnie rósł odsetek Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych - z 46 proc. do 60 proc. (wyjazd z przynajmniej z jednym noclegiem). Najniższą wartość w historii pomiarów zanotowano w pandemicznym 2020 r. (39 proc.).

Z kolei średnia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni, a w 2020 r. tylko 12,4 dni i była to najniższa wartość od 2003 r. Odsetek osób wyjeżdżających na długie wakacje (powyżej 7 dni) wyniósł w 2021 r. "tylko 27 proc, czyli mniej niż w latach 2014-2019". Jednocześnie badania przytoczone przez analityków pokazują, że im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy.

Jak zwrócono uwagę, odpoczynek m.in. poprawia kreatywność i zwiększa możliwości pracowników. Pracownicy korzystający z urlopów byli znacznie bardziej produktywni niż ci, którzy spędzali więcej czasu w pracy, a ich praca pochłaniała mniej wysiłku niż pracy wykonywana przed urlopem - wskazali analitycy, cytując badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group.

Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez firmę E&Y oszacowano, że "każde dodatkowe 10 godzin wolnego zwiększa wydajność pracownika o 8 proc.".

Im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy. (Fot. Getty Images)

PIE zauważył, że analizując wpływ urlopu na subiektywne poczucie dobrobytu, zdrowie, motywację i produktywność pracowników należy uwzględniać nie tylko jego długość, ale też jakość, "polegającą m.in na umiejętności odłączenia się od firmy i swojej pracy, śledzenia projektów, odbierania telefonów, maili, uczestnictwa w spotkaniach".

"Wakacje sprawiają, że w przypadku pracowników, którzy potrafią odciąć się od obowiązków służbowych można zaobserwować trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia" - podkreślili analitycy.

Dodali, że wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy "może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20 proc., a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30 proc.". Zwrócili uwagę, że w badaniach prowadzonych przez 20 lat przez Centers for Disease Control ustalono, iż u kobiet, które przynajmniej dwa razy w roku wyjeżdżały na wakacje, ryzyko wystąpienia ataku serca było osiem razy niższe niż u tych, które na wakacje wyjeżdżały nie częściej niż raz na sześć lat. "Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie" - podkreślono.

Czytaj więcej:

Na wakacje bez testu do większości krajów UE

Dodatkowy bank holiday w UK może wpłynąć na osłabienie gospodarki

Tripadvisor wskazał najpopularniejsze atrakcje świata

Oslo, Berno, Helsinki: Tutaj najłatwiej zachować "work-life balance"

Co warto wiedzieć, wybierając się tego lata w podróż za granicę?

Sondaż dla "Super Expressu": Drożyzna zabiera Polakom wakacje

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama