Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: Co trzeci przedsiębiorca w Polsce skarży się na nieuregulowane faktury

Badanie: Co trzeci przedsiębiorca w Polsce skarży się na nieuregulowane faktury
Polscy przedsiębiorcy mają trudności finansowe, które wpływają na możliwość opłacenia przez nich faktur. (Fot. Getty Images)
Co trzeci przedsiębiorca skarży się na nieuregulowane faktury - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Dodano, że ponad 70 proc. przedsiębiorców poniosło w związku z pandemią dodatkowe koszty.
Reklama
Reklama

Jak podano w raporcie z badania "KoronaBilans MŚP" przeprowadzonego na zlecenie KRD BIG, opóźnienia w regulowaniu zobowiązań, na które skarżą się przedsiębiorcy, wynoszą przeważnie do miesiąca. Blisko 30 proc. firm przyznaje, że nie reguluje na czas swoich zobowiązań, połowa z nich tłumaczy się natomiast słabą sytuacją finansową. Co trzeci sam czeka na przelewy od kontrahentów - wynika z ankiety.

Dodano, że 66,8 proc. firm ma zobowiązania finansowe, to więcej, niż w poprzedniej edycji badania. Wzrósł również odsetek przedsiębiorców, którzy podpisali w czasie pandemii nowe zobowiązania - z 26,9 proc. aż do 35,3 proc.

Z 14,5 proc. do 16,9 proc. wzrosła grupa firm, które wskutek pandemii przewidują problemy ze spłatą rat kredytowych lub leasingowych w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jednocześnie, jak czytamy, co czwarty przedsiębiorca nie ma pewności, czy w niedługiej przyszłości będzie w stanie regulować swoje zobowiązania.

Problemy z uzyskaniem na czas płatności od kontrahentów dotyczą najczęściej małych i średnich przedsiębiorstw z sektora usługowego. Skarży się na nie 32 proc. wszystkich badanych firm.

Prawie 30 proc. firm przyznaje, że z powodu pandemii nie płaci swoich faktur na bieżąco - najczęściej problemy tego rodzaju zgłaszane są przez przedsiębiorstwa z branży produkcyjnej.

Co druga firma przestoje w płatnościach uzasadnia słabymi wynikami sprzedażowymi i mniejszą liczbą zleceń, co trzecia zaś sama czeka na płatność ze strony kontrahentów - wynika z badania. Wskazano, że o ponad 8 pkt proc. wzrósł odsetek firm, które w czasie pandemii sięgnęły po dodatkowe finansowanie i zawarły umowy kredytowe lub leasingowe.

VII edycja ogólnopolskiego Badania „KoronaBilans MŚP" została przeprowadzona przez IMAS International w lutym 2021 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Objęła grupę 301 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI. 

Czytaj więcej:

Polacy unikają mrożenia pieniędzy na dłużej

Zakup mieszkania w Polsce "prawie o połowę tańszy niż najem"

Badanie: Co piąty Polak zaufa oszustowi, jeśli ten obieca duże zyski

W polskiej mieszkaniówce nie ma śladu pandemii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama