Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badacze: Układ Słoneczny należy do najrzadszych systemów planetarnych

Badacze: Układ Słoneczny należy do najrzadszych systemów planetarnych
Istnieją cztery typy planetarnych systemów. Ten, w którym znajduje się Ziemia, należy do najrzadszych we wszechświecie. (Fot. NASA/Getty Images)
Pod względem dystrybucji planet istnieją cztery rodzaje planetarnych systemów. Nasz Układ Słoneczny jest jednym z najmniej licznych - wskazują naukowcy ze Szwajcarii.
Reklama
Reklama

W Układzie Słonecznym panuje wyraźny porządek - małe, skaliste planety, takie jak Wenus, Ziemia i Mars orbitują blisko gwiazdy. Duże, gazowe i lodowe olbrzymy takie jak Jowisz, Saturn czy Neptun, poruszają się natomiast po długich, dalekich orbitach.

Jak zwracają uwagę eksperci z Uniwersytetu w Bernie i kilku innych szwajcarskich ośrodków badawczych, już dawno obserwacje wskazywały na to, że taka aranżacja planet jest rzadka.

"Ponad dekadę temu astronomowie, na podstawie obserwacji prowadzonych przełomowym wtedy teleskopem Keplera, stwierdzili, że sąsiadujące z sobą planety w innych systemach zwykle są, pod względem masy i rozmiarów podobne do siebie jak dwie krople wody" - wyjaśnia dr Lokesh Mishra, główny autor pracy opublikowanej właśnie w piśmie "Astronomy & Astrophysics".

Przez długi czas nie było jednak wiadomo, czy takie obserwacje nie były wynikiem ograniczeń stosowanych wtedy metod.

Teraz szwajcarscy specjaliści pokazali, że istnieją cztery typy planetarnych systemów. "Nazywamy te układy podobnym, uporządkowanym, odwrotnym oraz mieszanym" - mówi dr Mishra.

W systemach "podobnych" planety są zwyczajnie do siebie podobne. W uporządkowanych masa planet rośnie wraz z odległością od gwiazdy - tak jak w Układzie Słonecznym. Jeśli maleje razem z odległością od gwiazdy - mamy do czynienia z układem odwrotnym.

W układzie mieszanym masy planet nieuporządkowanie się od siebie wyraźnie różnią.

"Klasyfikację tę można zastosować także do wszelkich innych parametrów, takich jak promień, gęstość czy ilość wody. Teraz po raz pierwszy dysponujemy narzędziem do całościowego badania systemów planetarnych i porównywania ich z innymi układami" - podkreśla prof. Yann Alibert, współautor publikacji.

Jak zwracają uwagę badacze, odkrycie rodzi kolejne, ważne pytania - np. jakie systemy są najliczniejsze.

"Nasze wyniki wskazują, że układy podobne są najpowszechniejsze. Ok. 8 na 10 systemów planetarnych krążących wokół gwiazd widocznych na nocnym niebie ma architekturę podobną" - wyjaśnia dr Mishra. "Wyjaśnia to m.in., dlaczego dowody na istnienie takich układów znajdowano w czasie pierwszych miesięcy pracy teleskopu Keplera" - dodaje astronom.

Badaczy zaskoczyło jednocześnie, że systemy uporządkowane, do których należy Układ Słoneczny, występują najrzadziej.

Czytaj więcej:

Sonda NASA uderzyła w planetoidę Dimorphos w pierwszym w historii teście obrony planetarnej

Teleskop Webba potwierdził istnienie egzoplanety

Kometa, która Układ Słoneczny odwiedziła ostatnio 50 tys. lat temu, zbliża się do Ziemi

Eksperci: Jądro Ziemi jednak się nie zatrzymało

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama