Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC ujawnia 6 000 przypadków nielegalnego zrzutu ścieków w Anglii w ciągu jednego roku

BBC ujawnia 6 000 przypadków nielegalnego zrzutu ścieków w Anglii w ciągu jednego roku
Badacze ostrzegają, że zagrożenie związane ze skażeniem rzek ściekami wzrośnie bez zmian w sieciach wodociągowych i sposobie budowy miast. (Fot. Getty Images)
Największe angielskie firmy wodociągowe opublikowały dane sugerujące, że odprowadzały do kanalizacji nieczystości, kiedy nie padało. Takie praktyki są uznawane w UK za nielegalne. BBC News przeanalizowało dane dotyczące zrzutów ścieków z dziewięciu firm, z których wynika, że ścieki mogły zostać odprowadzone prawie 6 000 razy, gdy w 2022 r. nie padał deszcz - w tym podczas rekordowej fali upałów.
Reklama
Reklama

Przedsiębiorstwa wodociągowe mogą odprowadzać nieoczyszczone ścieki do rzek i mórz, gdy pada deszcz, aby zapobiec zalewaniu domostw - tego rodzaju zrzuty są jednak nielegalne, kiedy jest sucho. Firmy te twierdzą, że doskonale rozumieją obawy społeczeństwa odnośnie odprowadzania takich ścieków, ale same nie zgadzają się z ustaleniami BBC.

Jak twierdzą, dane dotyczące wycieków przekazane Agencji Ochrony Środowiska (EA) były "wstępne" i "niezweryfikowane", a także nie zgadzają się z przyjętą przez BBC definicją tzw. suchych zrzutów ścieków, która ich zdaniem różni się od podejścia Agencji Ochrony Środowiska.

Najnowsze ustalenia są wynikiem dochodzenia przeprowadzonego przez BBC w zeszłym roku, które wykazało 388 przypadków możliwych suchych zrzutów w 2022 r. przez trzy firmy wodociągowe - Thames, Wessex i Southern - po tym, jak udostępniły one swoje dane BBC.

Pozostałe sześć firm - Anglian Water, Northumbrian Water, Severn Trent, South West Water, United Utilities i Yorkshire Water - odmówiło udostępnienia BBC danych na temat tego, kiedy mogło dojść do zrzutów. Ich zdaniem mogłoby to zaszkodzić trwającemu dochodzeniu prowadzonemu przez Agencję Ochrony Środowiska (EA) i Ofwat w sprawie ich działalności.

Organ regulacyjny - Agencja Ochrony Środowiska - który posiadał dane, nie zgodził się z tym i w styczniu przekazał je BBC.

BBC porównało dane firm dotyczące wycieków z punktów przelewowych z lokalnymi danymi Met Office dotyczącymi opadów deszczu. W ciągu 18 miesięcy dokonano analizy danych z prawie 10 000 monitorów, które zarejestrowały ponad 1,5 miliona godzin zrzutów.

Analiza BBC sugeruje, że suche zrzuty mogły mieć miejsce przez ponad 200 dni w 2022 r., trwając ponad 29 000 godzin - w tym podczas rekordowej letniej fali upałów, kiedy ludzie chłodzili się w rzekach i morzach Anglii.

Spożywanie wody zanieczyszczonej ludzkimi lub zwierzęcymi odchodami naraża ludzi na pasożyty i bakterie, takie jak cryptosporidium i E. coli, które powodują biegunkę i wymioty, lub wirusy, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu A, które może prowadzić do infekcji wątroby.

Sześć przedsiębiorstw wodociągowych, które były przedmiotem ostatniego dochodzenia, nie zgodziło się z analizą BBC, powołując się na wykorzystane przez dziennikarzy dane i metodologię.

Każdego roku angielskie firmy wodociągowe są zobowiązane do przedłożenia EA rocznego raportu podsumowującego ich zrzuty. Umożliwia to EA zbadanie potencjalnych przypadków suchych zrzutów i podjęcie decyzji, czy podejmować jakieś działania.

BBC analizowało dane zawarte w raporcie z 2022 r., ale odpowiadając na te ustalenia, firmy wodociągowe argumentowały, że zbiory danych są niezweryfikowane i zawierają błędy.

Przykłady potencjalnych suchych wycieków w danych zostały przedstawione każdej spółce wodnej. Anglian Water nie zgodził się ze wszystkimi przedstawionymi przykładami, a pozostałe pięć firm nie zgodziło się z niektórymi. Głównym powodem, dla którego firmy podały przykłady, było to, że ich monitory działały nieprawidłowo i nieprawidłowo rejestrowały wycieki.

Od 2025 r. wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe zobowiązały się do publikowania map ścieków w czasie zbliżonym do rzeczywistego w celu zwiększenia przejrzystości. Do tworzenia map będą wykorzystywać dane z tych monitorów.

Jeśli chodzi o metodologię BBC, niektóre firmy wodociągowe twierdzą, że nie wzięto pod uwagę faktu, że niektóre wyloty mają duże powierzchnie zlewni i może minąć kilka dni, zanim opady deszczu spłyną przez ich systemy, tj. ścieki wykryte w suchy dzień mogą być pozostałością po wcześniejszym deszczowym dniu.

BBC uwzględniło jednak czas odpływu, uznając zrzut za potencjalny suchy wyciek tylko wtedy, gdy w okolicy były cztery kolejne dni bez deszczu.

Helen Wakeham z EA twierdzi, że metodologia BBC jest w rzeczywistości "bardziej łaskawa" dla firm niż metodologia EA.

Według dr Davida Butlera, profesora inżynierii wodnej na Uniwersytecie w Exeter i współautora raportu, nakłady na inwestycje ze strony firm wodociągowych "tak naprawdę nie są wystarczające".

Firmy wodociągowo-kanalizacyjne są odpowiedzialne za odprowadzanie ścieków tzw. przelewów scentralizowanych (CSO), które pozwalają na wypuszczanie ścieków z oczyszczalni lub sieci kanalizacyjnej do brytyjskich dróg wodnych.

Czytaj więcej:

BBC: Nieoczyszczone ścieki zrzucano do rzek i morza w UK nawet w dni bez deszczu

Firmy wodociągowe w UK planują podwyżki opłat, by zredukować liczbę wycieków i zrzutów ścieków

Pięciokrotny wzrost ilości ścieków zrzucanych do Tamizy. Burmistrz Londynu: "To skandal"

Anglia: Rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Firmy wodociągowe w Anglii i Walii chcą podwyższyć opłaty od 24 do nawet 91 proc.

  Komentarze
  • Oli
   16 czerwca, 12:12

   Zamknąć kierownictwo i zrobić jedna spółki która była by zażądzana przez państwo. Koniec przekrętów i naciganie ludzi na wysokie koszty .

  • Jprd
   16 czerwca, 13:11

   Całego syfu nie da się pozbyć z UK.....

  • Celestyn76
   16 czerwca, 14:52

   Jak Dupiarz ,,czaskoski,,w warszafffce

  • Maniek
   16 czerwca, 18:33

   do Celestyna,76 to twoje IQ?

  • Czytelnik anonimowy
   17 czerwca, 06:53

   Do celestyn 76
   Ile razy juz cie prosilem zebys odstawil wachanie kleju w workach,to ci na glowe szkodzi.Znajdz sobie jakies ciekawe zajecie np. sport,czytanie ksiázek,rozmowy z ludzmi...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama