Armia kanadyjska będzie przyjmować osoby bez obywatelstwa
"Osoby z prawem stałego pobytu to utalentowana i dysponująca wieloma umiejętnościami grupa ludności Kanady. Rekrutacja osób z prawem stałego pobytu umożliwi powiększenie naszej armii" - podkreśliła Anand w komunikacie.
Służba w kanadyjskiej armii ułatwi też uzyskanie kanadyjskiego obywatelstwa I - jak podkreślono - wnioski o obywatelstwo od żołnierzy będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.
Dotychczas kanadyjskie siły zbrojne (Canadian Armed Forces - CAF) przyjmowały wnioski o przyjęcie od osób mających prawo stałego pobytu w przypadku byłych żołnierzy przeszkolonych poza Kanadą. Dotyczyło to m.in. pilotów, oficerów wyspecjalizowanych w logistyce, oficerów piechoty i innych specjalistów wojskowych.
Kanadyjskie siły zbrojne poszukują kandydatów na ponad 100 rodzajów stanowisk, od specjalistów morskich po radiologów. Szef sztabu generał Wayne Eyre przekazał, że już obecnie zainteresowanie służbą wojskową ze strony osób z prawem stałego pobytu jest duże.
Według stanu na lipiec br., w kanadyjskiej armii służyło ok. 63,5 tys. żołnierzy. Celem natomiast jest osiągnięcie 71,5 tys. żołnierzy i wojskowych specjalistów w regularnej służbie. CAF planuje rekrutację przynajmniej 5,9 tys. osób do marca 2023. Obecnie trwają uzgodnienia w sprawie przyśpieszenia procedur sprawdzania kandydatów niemających kanadyjskiego obywatelstwa.
Niedawno rząd Kanady ogłosił zwiększenie poziomu imigracji. W 2023 r. Kanada zamierza przyjąć 465 tys. nowych imigrantów, w 2024 prawo stałego pobytu ma otrzymać 485 tys. osób, a w 2025 – pół miliona.
Ponad połowa nowych imigrantów to osoby, które otrzymają wizy imigracyjne w ramach różnych programów dla osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Czytaj więcej:
Zmiany w kanadyjskiej armii. Żołnierze mogą farbować włosy, tatuować twarze, nosić spódnice
Kanada podwyższyła limity imigracyjne do pół miliona osób w 2025 r.
Minister obrony Kanady: Sytuacja na świecie w groźny sposób przypomina lata 40. XX wieku