Menu

Apel do posłów o rezygnację z planów sprawdzania kont bankowych osób pobierających zasiłki w UK

Apel do posłów o rezygnację z planów sprawdzania kont bankowych osób pobierających zasiłki w UK
Monitorowanie bankowych kont obywateli może stanowić ingerencję w prawa do ochrony prywatności finansowej społeczeństwa. (Fot. Getty Images)
Plany związane ze zautomatyzowanym monitorowaniem milionów kont bankowych w celu wyłapania oszustów pobierających zasiłki powinny zostać zaniechane - ostrzegają działacze brytyjskich organizacji. Twierdzą oni, że takie podejście grozi powtórką głośnego skandalu związanego z Post Office Horizon, kiedy setki osób zostały niesłusznie oskarżone na podstawie danych z wadliwego oprogramowania.
Reklama
Reklama

Jak przypomina dziennik "The Guardian", ministerstwo pracy i emerytur (DWP) dąży do wprowadzenia przepisów umożliwiających bankom przeszukiwanie kont milionów osób otrzymujących zasiłki w celu zredukowania strat związanych z oszustwami finansowymi, sięgających obecnie 8 miliardów funtów rocznie.

Według rządowych doniesień, system ten jest bliski przyjęcia przez parlament i będzie "w pełni zautomatyzowany". Prawdopodobnie będzie on wykorzystywał sztuczną inteligencję do identyfikowania aktywności uznawanych przez DWP za budzące podejrzenia.

Rząd zaznaczył, że żadne decyzje dotyczące tego, czy wnioskodawca dopuścił się oszustwa, nie będą podejmowane na podstawie zbiorowego nadzoru, ale przypadki zakwalifikowane jako możliwe oszustwo lub błąd będą badane "w ramach standardowych procedur".

Jednak organizacje broniące praw osób korzystających z pomocy socjalnej, osób niepełnosprawnych, praw człowieka i prywatności ostrzegły ministrów, że stanowi to "bezprecedensową i nieproporcjonalną ingerencję w prawa do ochrony prywatności finansowej społeczeństwa, której skutki będą najbardziej odczuwalne dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji".

System miałby również przeszukiwać prywatne dane bankowe osób powiązanych z osobami pobierającymi zasiłki, w tym partnerów, rodziców i właścicieli nieruchomości.

Dzięki temu możliwe byłoby osiągnięcie oszczędności rzędu 360 mln funtów rocznie, co stanowi mniej niż 5% całkowitej kwoty strat spowodowanych oszustwami związanymi z pomocą socjalną - zgodnie z najdokładniejszymi wyliczeniami rządu.

Aż 42 przeróżne organizacje od Disability Rights UK, Child Poverty Action Group po Big Brother Watch wystosowały apel w piśmie skierowanym do Mela Stride'a, ministra pracy i emerytur. Ich postulaty pojawiły się w obliczu obaw, że rosnąca automatyzacja systemu świadczeń socjalnych już teraz prowadzi do pogorszenia sytuacji osób znajdujących się w trudnej sytuacji.

Jak wynika z analizy ekspertów za ubiegły rok, 350 osób otrzymujących najniższe wynagrodzenia codziennie zgłaszało skargi dotyczące błędów w systemie wypłat zasiłków, co prowadziło do trudności finansowych i powodowało silny stres.

Jeszcze w 2022 r. Krajowe Centrum Audytu ostrzegało, że algorytm DWP wykorzystywany do wykrywania nadużyć w systemie przyznawania Universal Credit może "generować nieobiektywne dane", które "mogą nieumyślnie utrudniać dostęp do zasiłków uczciwym osobom". Tymczasem w 2023 r. rząd rozszerzył stosowanie automatycznego wykrywania oszustw.

Zdaniem Susannah Copson, specjalistki ds. prawnych i politycznych w organizacji Big Brother Watch, decyzja o wprowadzeniu tego rozwiązania będzie "poważnym uderzeniem w prawo do prywatności mieszkańców UK".

Czytaj więcej:

UK: Bankowe konta klientów ubiegających się o zasiłki będą monitorowane

"Brytyjski dług publiczny powodują nie imigranci, ale osoby, którym nie chce się pracować"

Partia Pracy będzie musiała zreformować pomoc społeczną, przeznaczając na nią miliardy

"Pod rządami Partii Pracy nie będzie możliwości życia na zasiłkach"

Samotni rodzice "zmuszani" przez konserwatywny rząd do pracy niemal na cały etat

    Komentarze
    • Donald
      6 marca, 16:48

      Jasne należy pozwolić wyłudzaczom brać kaskę a na boku na czarno mogą sobie dorobić reszta niech uczciwie płaci podatki..

    • Celestyn76
      7 marca, 00:37

      Ale wśród beneficiary jest najwięcej oszustow

    • Piotr
      7 marca, 03:25

      Jestem za!

    • Ozi
      7 marca, 05:43

      To nie ma znaczenia ,czy to zrobi pośredniak czy urząd podatkowy .Zgodnie z prawem uk każda kwota przychodu powyżej 150£ na tydzień podlega opodatkowaniu. Informacje jest uzyskana podczas procesu aplikacji zasiłku. Nie zgłoszenie zmian skutkuje utrata świadczeń oraz zwrotem niesłusznie pobranych .Apel jest nie uzasadniony ,bo przepisy już istnieją. Każdy podlega kontroli podczas pobieranie świadczeń, to nic nowego .Wiele osób żyje oficjalnie jako samotny rodzic a później okazuje że mieszkają pod jednym dachem .Więc kwote wolna od podatku trzeba sumować, przez osoby pracujące.

    • Czytelnik anonimowy
      7 marca, 06:40

      Patopolitycy kradna to niech wszyscy kradna,
      Bddzie spokoj

    • Jak
      7 marca, 10:38

      Social w UK.
      Jedni kradna bo moge a potrzebujacy zyja prawie fotosynteza bo takie ochlapy pomocowe otrzymuja.
      To jest straszna plaga, wiem co mowie, jestem ksiegowa. Ostatnio pod biuro podjechala klientka, ( rish Traveller). nowym range roverem. Oczywiscie adresu zameldowania nie miala. Przywiozla papery meza, roofer (typowo) oczywiscie cash base business. W sumie z jego deklaracji zarobil 15K w ciagu roku. Benefity wszystkie jakie sa pobiera, i co mu zrobisz? Tylko mozesz sie wk..... ze to z twoich podatkow....
      HMRC i tak szatej strefy nie wylapie nawet gdy ma ja pod samym nosem.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama