Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglicy będą dbać o kondycję i stan psychiczny młodzieży przy pomocy zajęć z archeologii

Anglicy będą dbać o kondycję i stan psychiczny młodzieży przy pomocy zajęć z archeologii
Jeśli pilotaż "Rejuvenate" się powiedzie, program będzie realizowany w całej Anglii. (Fot. Wessex Archaeology)
Udział w wykopaliskach archeologicznych, nauka posługiwania się narzędziami z krzemienia, poznawanie technik przetrwania bez zdobyczy nowoczesnej cywilizacji. Takie zajęcia przewidziano w pilotażowym programie 'Rejuvenate', którego celem jest poprawa fizycznego i psychicznego dobrostanu młodych ludzi przy pomocy archeologii. Jeśli pomysł okaże się sukcesem, będzie realizowany w całej Anglii.
Reklama
Reklama

Opracowany przez organizację Historical England program "Rejuvenate" adresowany jest do młodzieży, która mierzy się z problemami szkolnymi. Podczas zajęć prowadzonych przez archeologów i ekspertów ds. ochrony środowiska w historycznych miejscach, młodzi ludzie mają uczyć się nawiązywać więzi i relacje społeczne.

Program ma dwie wersje. Pierwsza, dwunastotygodniowa, jest prowadzona w rezerwatach przyrody Langford Lakes i Coombe Bissett Down. W czasie zajęć młodzież poznaje osady i społeczności prehistorycznej Wielkiej Brytanii, poszukuje materiałów do wytwarzania naturalnych barwników i uczy się surwiwalu, wykorzystując techniki stosowane przez dawnych mieszkańców tych terenów.

Młodzi ludzie uczestniczą też w autentycznych wykopaliskach - robią szkice i mapki terenu, kopią "doły testowe", oczyszczają i opisują znalezione przedmioty oraz analizują, jakich informacji o życiu ludzi sprzed tysięcy lat one dostarczają. Są też zajęcia kreatywne - rysowanie tuszem wykonanym z szyszek olchy, tworzenie sensorycznych kolaży inspirowanych spacerami na łonie natury, malowanie twarzy farbą z kredy, węgla drzewnego i gliny czy tworzenie pamiątkowej mapy obozu.

Drugi, ośmiotygodniowy projekt trwa właśnie w hrabstwie Kent. Przeznaczony jest dla dzieci zagrożonych wpływem przestępczości i zachowań antyspołecznych. Jego celem jest budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, pozytywnego myślenia i zaangażowania w życie społeczne. Zajęcia obejmują wykopaliska archeologiczne, eksplorację podziemnych tuneli z czasów wojny oraz poznawanie najbardziej malowniczych rejonów wschodniego Kentu.

"Wspaniale widzieć, jak ci młodzi ludzie nabierają pewności siebie, próbując nowych doświadczeń i odkrywając, co mogą osiągnąć. Przebywanie na świeżym powietrzu, czas i miejsce na skupienie i refleksję dają im możliwość skoncentrowania się na tym, co robią. Udział w zajęciach, podczas których mogą być naprawdę sobą, pozwala im na autentyczne zaangażowanie, bez żadnej zewnętrznej presji" - stwierdziła w rozmowie z lokalną prasą Lena Rose, nauczycielka z Katolickiej Szkoły św. Józefa w Salisbury.

Dodała też, że widać efekty udziału uczniów tej szkoły w zajęciach archeologicznych - mają lepszą koncentrację i rzadziej opuszczają lekcje.

Te pierwsze spostrzeżenia nauczycieli pozwalają sądzić, że autorzy programu "Rejuvenate" osiągną swój cel, jakim jest poprawa samopoczucia uczniów, a co za tym idzie lepsza koncentracja i frekwencja na lekcjach oraz większe w życie klasy i szkoły.

Archeologia ma być bowiem inspiracją do zdobywania nowych umiejętności, uczyć współpracy, dawać okazję do zawarcia przyjaźni, budowania relacji opartych na współpracy i wspólnej realizacji zadań. Jeśli to się uda, program będzie realizowany w całej Anglii.

Czytaj więcej:

Anglia: Poszukiwacz skarbów znalazł naszyjnik z inicjałami Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej

Kobieta odkryła na strychu kości. Należały m.in. do mamuta

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama