Anglicy będą dbać o kondycję i stan psychiczny młodzieży przy pomocy zajęć z archeologii

Opracowany przez organizację Historical England program "Rejuvenate" adresowany jest do młodzieży, która mierzy się z problemami szkolnymi. Podczas zajęć prowadzonych przez archeologów i ekspertów ds. ochrony środowiska w historycznych miejscach, młodzi ludzie mają uczyć się nawiązywać więzi i relacje społeczne.
Program ma dwie wersje. Pierwsza, dwunastotygodniowa, jest prowadzona w rezerwatach przyrody Langford Lakes i Coombe Bissett Down. W czasie zajęć młodzież poznaje osady i społeczności prehistorycznej Wielkiej Brytanii, poszukuje materiałów do wytwarzania naturalnych barwników i uczy się surwiwalu, wykorzystując techniki stosowane przez dawnych mieszkańców tych terenów.
‘You can see the joy in their faces’: the project digging up the past to improve teenagers’ wellbeing https://t.co/1Hia6TCY7o
— The Guardian (@guardian) May 28, 2023
Młodzi ludzie uczestniczą też w autentycznych wykopaliskach - robią szkice i mapki terenu, kopią "doły testowe", oczyszczają i opisują znalezione przedmioty oraz analizują, jakich informacji o życiu ludzi sprzed tysięcy lat one dostarczają. Są też zajęcia kreatywne - rysowanie tuszem wykonanym z szyszek olchy, tworzenie sensorycznych kolaży inspirowanych spacerami na łonie natury, malowanie twarzy farbą z kredy, węgla drzewnego i gliny czy tworzenie pamiątkowej mapy obozu.
Drugi, ośmiotygodniowy projekt trwa właśnie w hrabstwie Kent. Przeznaczony jest dla dzieci zagrożonych wpływem przestępczości i zachowań antyspołecznych. Jego celem jest budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, pozytywnego myślenia i zaangażowania w życie społeczne. Zajęcia obejmują wykopaliska archeologiczne, eksplorację podziemnych tuneli z czasów wojny oraz poznawanie najbardziej malowniczych rejonów wschodniego Kentu.
"To discover something that has been used from so long ago that you have found by digging is really cool" said one of the young people participating in our new #archaeology and #wellbeing project. We couldn't agree more! Read more here https://t.co/Ij5l3qN3ou pic.twitter.com/sS35Sj3ldD
— Wessex Archaeology (@wessexarch) May 30, 2023
"Wspaniale widzieć, jak ci młodzi ludzie nabierają pewności siebie, próbując nowych doświadczeń i odkrywając, co mogą osiągnąć. Przebywanie na świeżym powietrzu, czas i miejsce na skupienie i refleksję dają im możliwość skoncentrowania się na tym, co robią. Udział w zajęciach, podczas których mogą być naprawdę sobą, pozwala im na autentyczne zaangażowanie, bez żadnej zewnętrznej presji" - stwierdziła w rozmowie z lokalną prasą Lena Rose, nauczycielka z Katolickiej Szkoły św. Józefa w Salisbury.
Dodała też, że widać efekty udziału uczniów tej szkoły w zajęciach archeologicznych - mają lepszą koncentrację i rzadziej opuszczają lekcje.
Te pierwsze spostrzeżenia nauczycieli pozwalają sądzić, że autorzy programu "Rejuvenate" osiągną swój cel, jakim jest poprawa samopoczucia uczniów, a co za tym idzie lepsza koncentracja i frekwencja na lekcjach oraz większe w życie klasy i szkoły.
Archeologia ma być bowiem inspiracją do zdobywania nowych umiejętności, uczyć współpracy, dawać okazję do zawarcia przyjaźni, budowania relacji opartych na współpracy i wspólnej realizacji zadań. Jeśli to się uda, program będzie realizowany w całej Anglii.
Czytaj więcej:
Anglia: Poszukiwacz skarbów znalazł naszyjnik z inicjałami Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej
Kobieta odkryła na strychu kości. Należały m.in. do mamuta