Menu

Anglia: Zielone światło dla budowy nowej kopalni węgla

Anglia: Zielone światło dla budowy nowej kopalni węgla
Nowa kopalnia utworzy 500 miejsc pracy i wesprze finansowa lokalną społeczność. (Fot. West Cumbria Mining Company)
W Wielkiej Brytanii może powstać pierwsza od 30 lat nowa kopalnia węgla - informuje brytyjska prasa. Budowa została zatwierdzona przez władze Cumbrii już w październiku ub.r., ale rząd wciąż miał możliwość zablokowania inwestycji - zdecydował się jednak tego nie robić.
Reklama

Kopalnia powstanie w Whiteaven, a wartość inwestycji oszacowano na 165 mln funtów. Władze Cumbrii potwierdziły, że rząd nie zakwestionował budowy, a tym samym otrzymała ona zielone światło.

Powołując się na kwestie środowiskowe, poseł Tim Farron nazwał decyzję o budowie "całkowitą katastrofą dla przyszłości naszych dzieci". Były przywódca Liberalnych Demokratów, który zwrócił się do rządu o wstrzymanie inwestycji, nazwał budowę kopalni jako "potężny krok wstecz w walce ze zmianami klimatu". Może być to dotkliwe zwłaszcza dla ambicji Wielkiej Brytanii, aby do 2050 r. osiągnąć zerową emisję zanieczyszczeń.

Kopalnia, która wydobywać będzie węgiel z dna Morza Irlandzkiego do produkcji stali w Wielkiej Brytanii i Europie, została zatwierdzona w rzeczywistości już w 2017 r. Ostatecznie jednak zatwierdzono ją po raz drugi w październiku ub.r., ponieważ firma górnicza poinformowała o nowych wynikach analiz węgla, która wymagały znacznej zmiany projektu całego zakładu.

Firma West Cumbria Mining twierdzi, że kopalnia stworzy na stałe 500 nowych miejsc pracy i aktywnie wesprze ekonomicznie lokalną społeczność.

Rzecznik hrabstwa przekazał z kolei, że trwają obecnie końcowe rozmowy z deweloperem, aby "sformalizować prawne zobowiązania planisyczne". 

Osoby walczące ze zmianami klimatycznymi są przerażone decyzją o niezablokowaniu budowy kopalni. Boris Johnson wygłosił niedawno wiele przemówień, w których wyraził determinację w celu odejścia od paliw kopalnych w celu ochrony planety, a ta decyzja jest tego zaprzeczeniem.

Eksperci oceniają, że rząd miał na uwadze liczbę nowych miejsc pracy w regionie o wysokim bezrobociu. Ekolodzy wskazują jednak, że miejsca pracy powinno się tworzyć przez inwestowanie w czystą energię i budowanie ekologicznej przyszłości kraju.

Czytaj więcej:

W ciągu 18 lat Niemcy chcą odejść od węgla

Wielka Brytania pobiła rekord funkcjonowania bez węgla

Brytyjski rząd dał zgodę na największą farmę solarną w kraju

Koronawirus wyeliminował węgiel w UK

  Komentarze
  • Ale akcja
   9 stycznia, 09:05

   Ej a ta greta to przecież sama nie robi tych swoich akcji , co to za manekin czyja to pacynka o co tu chodzi? O nuklearną? O rope?

  • Do ale akcja jprd
   9 stycznia, 09:22

   weź się rozpędź i walnij głową w sciane to się dowiesz , poważnie tak słyszałem

  • JoBo
   9 stycznia, 11:24

   Dobrze mówią, że BoJo w jednym przemówieniu sam sobie potrafi zaprzeczyć.

  • Osa
   9 stycznia, 12:37

   Mi to raczej wygląda na co inne, a nie kopalnia

  • Darek
   9 stycznia, 13:29

   w Anglii otwiraja kopalnie zaraz po wyjsciu z Uni a w Polsce sie zamyka

  • Barmir
   9 stycznia, 14:30

   Kluczowe w tym artykule jest jedno zdanie " Kopalnia, która wydobywać będzie węgiel z dna Morza Irlandzkiego do produkcji stali w Wielkiej Brytanii i Europie ". Czyli chodzi o wydobywanie węgla koksującego. Taki węgiel nie jest używany w elektrowniach do wytwarzania energii. Wszyscy tutaj łącznie z autorem artykułu podniecacie się czymś co jest wytworem waszej wyobraźni i nie dotyczy meritum sprawy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama