Menu

Anglia: Od dziś wszyscy są dawcami organów

Anglia: Od dziś wszyscy są dawcami organów
Zmiana pozwoli uratować życie setek ludzi każdego roku. (Fot. Getty Images)
Wszystkie dorosłe osoby w Anglii automatycznie zostały dziś zapisane jako dawcy narządów. Jak ocenia NHS, zmiana prawa pozwoli przeprowadzać nawet 700 dodatkowych transplantacji rocznie, ratując setki istnień.
Reklama

System opt-out zakłada, że każdy powyżej 18. roku życia automatycznie staje się dawcą narządów po swojej śmierci - chyba że wyraźnie zaznaczy inaczej i wypisze się z systemu dawców. Do tej pory w Anglii obowiązywał system opt-in - dawcami były tylko te osoby, które wyraziły na to zgodę.

System opt-out obowiązuje już w Walii od 2015 r., a pod koniec br. wprowadzić ma go również Szkocja. W Irlandii Północnej wciąż obowiązuje system opt-in i nie zapowiada się, aby wkrótce się to zmieniło.

NHS ocenia, że zmiana pomoże uratować setki ludzi, którzy w innym przypadku nie mieliby szansy na przeżycie.

NHS ocenia, że efekt zmiany prawa odczujemy dopiero po tym, jak uda się pokonać epidemię. (Fot. Getty Images)

Z powodu trwającej pandemii, pomimo zmiany prawa od dziś, faktyczne funkcjonowanie nowego systemu może się trochę opóźnić. Z danych NHS Blood and Transplant wynika, że z powodu koronawirusa w kwietniu wykonano zaledwie 99 transplantacji. Miesiąc wcześniej było ich 244.

Zmiana prawa nazywana jest przez angielską prasę "prawem Maxa i Keiry" na cześć chłopca, którego życie uratowało serce 9-letniej dziewczynki.

  Komentarze
  • Marek
   21 maja, 16:14

   NA MNIE MOGA NIE LICZYC,,,SERCE -SLABE,PLUCA-PRZEPALONE,WATROBA-PRZEPITA,OCZY-LEDWO ZIPIA,NERKI-KATASTROFA,,,

  • Edek
   21 maja, 16:17

   No to jeszcze jeden benefit, od imperium, dostaliscie, dawca organów.... Hm

  • Dżejm roll
   21 maja, 16:26

   To teraz bogacze beda kupowac nereczki i watroby na zamianke. Ho ho nikt sie nie bedzie pytal rodziny. Zaczna od emigrantow

  • Ktos
   21 maja, 16:30

   Moje falki moja sprawa !!!!!!! WOOOOOOOOOOOOOOOON !!!!!!!!!!!!!!!!

  • Gringo
   21 maja, 17:16

   Oj coś mi się wydaje że już lekarze nie będą się aż tak starać by uratować dużo ludzi bo jakiś nadziany wieprz będzie czekał na twoją nereczkę albo serduszko

  • Polak
   21 maja, 17:31

   Głupia ustawa. Będą polowania na ludzi z dobrymi częściami - narządami. Bogaci będą płacić a najemnicy polować!!! Grupy przestępców zorganizowanych będą miały kupe kasy. Spowodować wypadek i tyle.

  • Tom
   21 maja, 17:49

   Super wkoncu

  • Kto zdrowo myslacy
   22 maja, 08:20

   wezmie organ od zarazonego ,, czymkolwiek ,, czy od bardzo chorego biedaka , i tak wiekszosc wyjedzie przed emerytura stad wiec czym sie martwicie , z prochu powstałes w proch sie obrucisz, tak było od zawsze i tak powinno zostac , to tak jak z tymi operacjami plastycznymi stac tylko bogatych , z narzadami bedzie tak samo , a biedny do piachu , organy moge oddac tylko w swojej rodzinie , a poprancy w garniakach i ten bill gates niech sie sami lecza swoimi organami

  • Aga
   22 maja, 18:56

   I bardzo dobrze..tak powinno być wszędzie wtedy nie byłoby handlu organami ..ja i moja rodzina oddamy organy jeżeli tylko komuś się przydadzą

  • Legalny emigrant
   23 maja, 13:11

   zgadzam się z Polak nikt inny z polaczków tutaj nie pomyślał ze dzięki temu bogaci mogą handlować organami ludzkimi zupełnie legalnie w tym nędznym upadłym kraju że jest to straszna decyzja nie była by mozliwa gdyby UK była w EU wyraźnie tu pachnie korupcją szczególnie z tej obecnej partii na track aplikację wydali 5 miliardów funtów a maseczek i wyposażenia było im trudno kupić albo po prostu nie chcieli.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama