Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Ponad 60 proc. zmarłych w 2022 r. było na liście oczekujących na wizytę do lekarza

Anglia: Ponad 60 proc. zmarłych w 2022 r. było na liście oczekujących na wizytę do lekarza
Na wizytę lekarską lub zabieg niebędący nagłą sytuacją oczekiwało w Anglii na koniec czerwca 7,6 mln osób. (Fot. Getty Images)
Prawie 340 tys. osób - ponad 60 proc. spośród tych, które w zeszłym roku zmarły w Anglii - znajdowało się na liście oczekujących na wizytę u lekarza lub zaplanowany zabieg. Dane te opublikował dzisiaj dziennik 'The Times'.
Reklama
Reklama

Jak dodaje gazeta, liczba zgonów osób czekających na wizytę lekarską lub zabieg wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 100 tys.

"The Times" wystąpił na podstawie prawa do swobody informacji do poszczególnych jednostek organizacyjnych NHS - publicznej służby zdrowia, o dane na temat liczby zgonów osób, które oczekiwały na wizytę lekarską lub planowany zabieg.

Ponieważ otrzymał dane z około jednej trzeciej, to dokonując ekstrapolacji, oszacował, że liczba ta wyniosła 338,7 tys., co stanowi 62,7 proc. ze wszystkich 540,3 tys. zgonów, które miały miejsce w Anglii w 2022 r.

Dziennik zaznaczając, że dane nie zawierają informacji, z jakiego powodu te osoby zmarły i czy ich zgony były w jakikolwiek sposób związane z leczeniem, na które czekali, zauważa jednak znaczący wzrost w ostatnich latach.

W 2018 roku zmarło 240,7 tys. osób, które były na liście oczekujących na wizytę lekarską lub zabieg, co stanowiło 47,6 proc. wszystkich zgonów.

Według opublikowanych w pierwszej połowie sierpnia danych, na wizytę lekarską lub zabieg niebędący nagłą sytuacją oczekiwało w Anglii na koniec czerwca 7,6 mln osób, co jest najwyższą liczbą od kiedy w 2007 roku zaczęto zbierać takie dane.

Brytyjski premier Rishi Sunak zadeklarował w styczniu, że skrócenie listy oczekujących jest jednym z jego pięciu priorytetów na ten rok, jednak od tego czasu kolejka się jeszcze wydłużyła.

W istotnym stopniu przyczyniły się do tego trwające do kilku miesięcy strajki lekarzy, pielęgniarek i innego personelu medycznego. Jak się szacuje, w ich następstwie odwołanych zostało już około miliona wizyt lekarskich i zabiegów.

Czytaj więcej:

Lekarze w UK ostrzegają przed wpływem opóźnień w leczeniu onkologicznym

UK: Zadowolenie społeczeństwa z NHS spadło do najniższego poziomu w historii

NHS: Rekordowo długa lista osób oczekujących na leczenie w Anglii

Brytyjski premier nie spełnił obietnic: Listy oczekujących na leczenie NHS wciąż rosną

Kryzys stomatologiczny w UK. Dzieci czekają nawet 1,5 roku na usunięcie zęba

Anglia: Wzrost liczby chorych znacząco wpłynie na sytuację NHS

Rosną obawy o gotowość NHS na sezon zimowy. "Możemy mieć wiele niepotrzebnych zgonów"

Angielski NHS rozszerzy współpracę z sektorem prywatnym w celu rozwiązania problemu kolejek

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      31 sierpnia 2023, 18:07

      Po 14 miesiącach oczekiwania w NHS operację zrobiłem prywatnie w Polsce. Tyle w temacie.

    • Zenek
      31 sierpnia 2023, 18:34

      Ale placic mozecie takze jest ok kasa sie zgadza w zamian g.....dostaniecie

    • Janusz z PGR
      31 sierpnia 2023, 21:33

      Wiecie odkrycie ze ludzie chorzy I starzy umieraja ... W Polsce musielismy zaplaci za babci operacje na biodro prywatnie bo panstwowo 2 lata czekania ... Nikt jakos nie plakal gdy w srovida w Europie bezposrednio na srovida zmarlo okolo 300tys osob z chorobami milion a z braku popocy ,operacji 2 miliony..samych powaznych operacji bylo o 3mln mniej w calej Europie

    • Celestyn76
      31 sierpnia 2023, 22:03

      Po co isc do wracza ktory przepis ze ci paracetamol trzeba po prostu zadbac o siebie bo ta nhs to jak ze starego filmu z Pythonami ,,szpital britannia,,

    • Czerwony Skorpion
      1 września 2023, 00:05

      Rzad dawal podwyzki, owce klaskaly na ulicach, a oni byli zajeci szczepionkami na katar zamiast zajac sie prawdziwa praca

    • Pełzajaca cywilizacja
      1 września 2023, 02:43

      Wiwat Brytania , wiwat król , wiwat wszystkie stany . Dalej przyjmujcie opalonych znachorów i szamanów zamiast faktycznych lekarzy no i jeszcze więcej ludzi za biurkami recepcyjnymi , będzie extra .

    • Osioł Ed
      1 września 2023, 05:47

      Dzięki NHS pocjent jest pewien jednego ze będzie czekać długo na wizytę. Oczywiście brakuje im funduszy które są przeznaczone na wynajem drogich domów dla pracowników z Indii oraz na wakacje za granicę dla beneficiarzy którzy nigdy nie spędzili w pracy godziny .

    • AL
      1 września 2023, 16:44

      Przecież ludzie głosowali na to, że po Brexicie wpływa 350 mln tygodniowo na NHS i co miesiąc jest budowany nowy szpital z pieniędzy płynących do UE. Tak obiecywali Farage i Borys. Borys został premierem i uczciwie zrobił co obiecał. Ten Times znowu coś pokręcił.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama