Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Coraz więcej młodszych kobiet z klasy średniej pali papierosy

Anglia: Coraz więcej młodszych kobiet z klasy średniej pali papierosy
Przyczyny wzrostu palenia wśród zamożniejszych młodych kobiet w UK są niejasne. (Fot. Getty Images)
Jak sugerują badania przeprowadzone przez University College London, w Anglii wzrósł odsetek palących kobiet z klasy średniej i bardziej zamożnych w wieku poniżej 45 lat - czytamy na stronie serwisu BBC.
Reklama
Reklama

Zgodnie z wynikami badania, odsetek palących kobiet w tej grupie wzrósł z 12 do 15% w latach 2013-2023. Mniej zamożne kobiety ogółem palą częściej, ale odsetek palących w tej grupie spadł z 29% do 22%.

Naukowcy ostrzegają, że palenie może mieć wpływ na zdrowie, płodność i ciążę.

W latach 2013-23 badaniu poddawano co miesiąc 1 700 dorosłych osób, w tym łącznie 44 000 kobiet w wieku poniżej 45 lat.

More younger middle-class women smoking, study suggests https://t.co/4ZrNOwLjfW

— BBC News (UK) (@BBCNews) April 18, 2024

"Ograniczenie palenia jest szczególnie ważne wśród kobiet w tej grupie wiekowej, ponieważ palenie zmniejsza płodność i zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży, poronienia i złego stanu zdrowia niemowląt" - podkreśliła dr Sarah Jackson z University College London, która pracowała nad badaniem.

Jak zaznaczyli naukowcy, potrzebne są dalsze prace, aby potwierdzić te ustalenia i dowiedzieć się nieco więcej o przyczynach tych zmian.

Badani uczestnicy byli klasyfikowani jako:

 • bardziej zamożni, w gospodarstwach domowych, gdzie osoby o najwyższych dochodach miały stanowiska specjalistyczne, kierownicze lub urzędnicze,
 • mniej zamożni, w gospodarstwach domowych, gdzie najlepiej zarabiające osoby wykonywały pracę fizyczną, wymagającą średnich lub niskich kwalifikacji lub pozostawały bez pracy.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" wykazało również wzrost liczby palaczy sięgających głównie po papierosy skręcane ręcznie, a nie tradycyjne. Wzrost ten był większy w przypadku młodych kobiet niż mężczyzn.

New paper finds smoking prevalence appears to have risen by ~25%* over the past decade among more advantaged women aged 18-45 in England.

*From 11.7% (95%CI 10.2–13.5%) in Oct 2013 to 14.9% (13.4–16.6%) in Oct 2023https://t.co/JuieiKz5Re pic.twitter.com/p5c5DglAq5

— Sarah Jackson (@DrSarahEJackson) April 18, 2024

Natomiast odsetek kobiet w wieku poniżej 45 lat sięgających po e-papierosy wzrósł z 5% do 20% - przy podobnym wzroście wśród mężczyzn w tym samym wieku.

"Palenie jest główną przyczyną zachorowań na raka i zgonów w UK" - oznajmiła Alizee Froguel z organizacji charytatywnej Cancer Research UK, która wsparła finansowanie badań. Jednocześnie zaapelowała do rządu o wdrożenie "konkretnych działań" mających na celu zapobieganie paleniu i pomoc w rzucaniu nałogu.

Raport pojawił się w momencie, gdy brytyjscy posłowie poparli plan zakazu sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku, co oznacza, że ustawa na pewno wejdzie w życie.

Czytaj więcej:

W UK wzrasta liczba osób palących fajki, sziszę i cygara. "To groźniejsze od papierosów"

Irlandia: Znaczący spadek liczby palaczy w ciągu 20 lat obowiązywania zakazu

Posłowie zagłosują dziś w sprawie ustawy o zakazie palenia

  Komentarze
  • Politolog
   20 kwietnia, 13:23

   A ta najnizsza klasa, to jak ją "PANY" nazywaja? Plebs? Robactwo?
   Ktoś coś?

  • Benekiciaż
   20 kwietnia, 14:24

   Panie Boże powiedz mi za jakie grzechy mnie pokierowałes do tej angli do tego kraju patologii.i wiecznego wiatru i deszczu ..gdzie każdy jest fałszywy a domy wyglądają jak po wojnie,gdzie nie ma frredom .dusigrosze i leniwce beż pojęcia o życiu!

  • Celestyn76
   20 kwietnia, 15:35

   Jak powiedziała kiedyś Beata Tyszkiewicz prawdziwa dama to taka ktora pali pije i przeklina no i pewnie się p… więc wszystkie panie z tego badania aspirują żeby być damami niezależnie od warstwy spolecznej a te tytuły arystokratyczne w tym kraju to żart bo jazdy forsiasty typ może dobie kupić tytul

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama